YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

21 Mart 2016 Dünya Şiir Günü

Sosyal Medyada Paylaş:

21 Mart 2016 Dünya Şiir Günü;

Yarım kalan her şeyin tamamlanması için en güzel eylemdir şiir, yazıldıkça tamamlanır sanki tamamlandıkça anlam kazanır kişiler, eksikler…

Hasıl olan güzellikleri soyut bir şekilde dizmek şiire, hece hece yada serpiştirmek kağıdın ağıtlı köşelerine serbestçe.. Kimi zaman kulaklarımız çınlar bir kişinin yokluğunda, yıldız yıldız serpilir hasretine kalbimiz, bin parça olur binlerce zerre kalbimiz de ulaşamayız ya o hayatı sevdirene bize işte şiirin kalbi olur o demli hüzün..

Tıpkı bir bardak çayın deminde gözlerini özlemek, kokusunda tenini düşlemek gibi birşey özleneni.. Beklersin, bekler sabırlara sabır ekleyerek..

İşte tam da burda şiir olursun seni okuyanlar şiir yazdı sanır ama sen hüznü kurşuna dizmişsindir satırlarda farkına bile varan olmaz. Belki sahibi ya da sahibesi fark eder şiirini, ona yazılanları işte o zaman sihirli bir değnek gibi yaralarına şifa niyetine dokunan bir peri öpücüğü ıslaklığında irkilirsin hayata.

Hayat anlam kazanır, şiir destan olur şair o zaman şair olur. Zira bir tek yazılana sebebiyet verenler anlar yazılmış acıların ağırlığını ve hasretini. Böyledir şiir, deva gibidir evvelden ezele. Kısaca tanımlamamız gerekirse şayet şiiri üstün bir hocamızın sözlerini hatırlatmak gerek ilk önce : “Duygu, çağrışım ve izlenimlerin dizeler halinde dile getirildiği söz sanatıdır şiir.

Hiçbir zaman kesin ve tam bir tanımına ulaşılamayan türlerden biridir ve çok genel olarak şiir, düzyazı dışında kalan bir anlatım biçimi olarak nitelendirilebilir. Ama şiiri düzyazıdan ayıran yegâne özelliği, dizeler halinde yazılması değildir.

Diğer yazınsal türlerden farklı olarak şiirde çağrışım, imge, sezgi, duyular, duygular önemli bir yer tutar. Anlatım daha kapalı, söyleyiş daha müzikal ve etkili, duygular daha güçlü, algılar daha ön plandadır. Şiirde tanrısal bir yücelik, büyüleyici bir güzellik, çözülemez bir gizem, sözcükleri ve sesleri birbirinden ayrılamaz bir ezgi vardır.

Şiir, dilin anlam, ses ve ritim öğelerini belli düzen içinde kullanarak bir olayı, ya da bir duygusal  ve düşünsel deneyimi yoğunlaşmış ve sıradanlıktan uzaklaşmış bir biçimde ifade etme sanatıdır.”

 Ve buna ek olarak üstadların birkaç tanımı da yazıp bana şiiri sevdiren araştırmaya iten peri kızı da olmak üzere tüm şiir severlerin şiir gününü kutluyorum.

 ” Yahya Kemal Beyatlı şiiri “Bildiğimiz musikiden farklı bir musiki” olarak tanımlarken, Cahit Sıtkı Tarancı’ya göre şiir “Kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır” Ahmet Haşim şiiri “Söz ile musiki arasında olan fakat sözden ziyade musikiye yakın olan bir lisan” olarak tanımlar. Necip Fazıl Kısakürek ise şiir için “Mutlak hakikati arama işidir” der. “

Kahve ile çay ile huzur ile sevdikleriniz ile bir ömür şiir gibi yaşayın diyor şiirler hiç bitmesin istiyorum.. Sloganımızı unutmadan “dünyayı şiir kurtaracak” diye diye yaşayın temennisi ile.

Şiirler Asla Bitmemeli * * * * * * * Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

 

Siirleraslabitmemeli.com

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!