YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Akşam Vakti Şairler ve Şaireler

Sosyal Medyada Paylaş:

Şair karanlıklar prensesi ya da prensidir. Eskiden şairlerden bahsederken şaire’lerden bahsetmiyorduk, o yüzden yazıya başladığımda prens yazacakken aklıma şiir dünyamızın gözde şaire’leri geldi ve hep öncelik bayanlardadır diye düşünüp ilk prenses diye başladım. Gerçekten şiir dünyamızı artık prensesler de şekillendirmekte ve bizlere kadının şiir’e bakış perspektifini gösterebilmektedir.

Evet şair ve şairelerin en gözde vakitleri el ayak çekildiğinde kendilerine kalan sessizliği veren karanlık akşam ve gecelerdir. Ben el ayak çekildiğinde ve herkes yataklarına yattığında laptopumun başına geçiyorum. Bazen bu anlarda yorgunsam sabahın alacakaranlığını tercih ediyorum.

Geceyi seven şiir yazma aşıkları kelimeleri o vakitlerde birbirine eklerler. Şiir sır dolu imgelerin bir araya geldiği fikirler topluluğudur. Anlatmak istediğini en güzel o vakitlerde ortaya koyar.

Son günlerde bu fikrini akşamın ilerleyen saatlerinde ortaya koymaya çalışan bir kitleyi ağırlıyor gezi parkı. Fikirlerimizi ifade tarzı değildir aslında insanı yaralamak, yaralı olan yüreğimizle başka yürekleri maddesel yaralamak lakin sözü söylemeninde, yazmanında bir şekli var. İşte biz o akşamın dar vakitlerinde içimizden geçenleri içinde hissetmek isteyenlere yazarız. Düşünüyorum da çoğu şair okuyanın duymak istediğini değil de, kendinin duymak istediğini yazar.

Bazı şairler benim gibi belki de anlatmak istediği ile anlatmaya çalıştığını doğru ortaya koyamıyor. Yazmak bir rahatlamayı getiriyor belki de. Şiirin profilini daha çok edebiyat profesörleri çizebilir. Bizim yaptığımız profil çizmenin cin Ali hali.

Akşamlar üzerine, gece üzerine ne şiirler vardır içinde yalnızlık, sevgili, ulaşılamayan, ulaştığına söylenemeyen kelimeler yığını.

Şiir yazmak ile şiir ile ilgili birşeylerden bahsetmek çok farklı. Bu çabamı sürdüreceğim. Bunu şu anda gündüz vakti yazıyorum ve yoğunlaşamıyorum yazıya başladığm düşüncelerime ama yine de yazmalıyım diyorum.

Kaldırım taşlarındaki gölgeler vardır, ışığın yansımadığı yerlerde kaybolan, gölge ler vardır kendini anlatamayan. Yine de anlatmaya çalışmalı insan bir dörtlükle, birkaç mısra ile içinden geçenleri.

Hele bir akşam olsun yazın içinizdekileri, akşam sıyırıp alacaktır kara kalemi ile zihninize hapsedilenleri.

Kara bir kalemin ne çok gücü vardır elinde onu tuttuğun sürece yazmaya çalışmalı insan, bakarsın bir gün o şiirin nice gönüllerde.

Yazmanın tılsımında kalmanızı diliyorum, sevgiyle kalın 

UĞUR DEMİRÖZ

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Leave a Reply

error: Content is protected !!