YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Anneler Ölmez ki

Sosyal Medyada Paylaş:

Anneler günü gelirken en çok da annesiz olanların yüreği daha bir ateş gibi yanmaya başlar. O günden önce mezarlıklara gidilir. Mermerler yıkanır, toprak sulanır. Ertesi güne hazırlıklar başlar renk renk toprağa ekilecek çiçekler alınır toprak sulandığından onları o gün ekmek çok daha zahmetsiz olacaktır. Annelerinin sert toprak darbesinden sarsılmasına gönül elvermez. Bilirler ki anneleri yaşasaydı evini temizler, kurabiyelerini hazırlar onları en güzel kıyafetleri ile beklerdi. Bu yüzden o günün öncesi mermerler yıkanmış tertemiz bırakılmıştır.

Sabah erkenden kalkılıp kahvaltı hazırlanır. Büyük bir heyecanla kahvaltı yapılıp, kuranlar, cüzler, baş örtüleri, zemzemler, gül suları alınır. En güzel giysiler giyilip, ayakkabılar boyanır. Bilirler ki onları anneleri sağlığındaki günler gibi tertemiz görmek ister.

İçlerde hüzün saklanır yüzlere zoraki tebessümler konulur ve kabrin yoluna hareket edilir. Mezalığa gelindiğinde selam verilir ve alınır. Saygı ve hürmetten ayakta durulmayıp çömelinir. Dualar, kuranlar, cüzler okunur. Sanki cevap alacaklarmışcasına hatırlar sorulur, eski günlerin hatıraları anlatılır. Biraz tebessüm, biraz gözyaşı ile o günler anılır.

Sonra bir sessizlik yaşanır, kalplerde bir süre ağlanılır. Yüzlerinde tebessümlerini bozmadan, annelerinin tebessümünü izlerler hayallerinde. Bize müsaade denilir, biraz daha kalsanız diye yanıt alacaklarını bilerek ve tamam az daha kalalım diyerek bir süre daha oturulur. Zemzemler, gül suları toprağa dökülür anne eline sunar gibi. Siz zahmet etmeyin ben dökerdim diyecekti belki ve biz olur mu sen otur biz misafir miyiz dercesine son veda seramonimizi hüznümüzle tamamlarız.

Sen zahmet etme biz gideriz diyerek onu yattığı yerde bırakırız. Anne bir daha ki anneler gününden önce hergün ziyaretine gelip ektiğimiz çiçekleri biz sularız sen sakın zahmet etme temnnisi ile el sallayarak oradan ayrılırız. İçimizde yokluğunu ona hissettirmeden yarın her zaman ki çiçek sulama nöbetini ve onu ziyaret mutluluğunu aramızda paylaşırız.

Anneciğim seni hep sevdik ve hep seveceğiz.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE TÜM ANNELERİN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM.

Uğur Demiröz

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!