NASIL YAZIYORLAR

Ayşe Kaya ( Sessizliğe Haykırış ) Şiirlerini Nasıl Yazıyor

Sosyal Medyada Paylaş:

Ayşe Kaya ( Sessizliğe Haykırış ) Şiirlerini Nasıl Yazıyor1425501_559254570826903_2037307479_n

Bugün Kelimelerini ve şiirdeki ahenkli yazılarını gıpta ile okuduğum Ayşe Kaya ile

ŞİİRLER ASLA BİTMEMELİ .COM ‘un Şiirlerini Nasıl Yazıyorlar adlı kategorisi için

onun şiirlerini nasıl yazdığını merak ederek sordum.

Ayşe hanım’da kırmadı Şiirler Asla Bitmemeli .com ile şunları paylaştı :

Şiir yazmaya lisede başladığımı hatırlıyorum, Tanzimat dönemi şiirleri yazmaya bile çalışıyordum hatta okumayı ve yazmayı seviyordum fazlasıyla.

 

Şiirlerimi yazarken genelde bir çırpıda gelir içimden sözcükler, yazmak için yazmam asla, genelde içim birşeylere dolar, kırılırım, incinirim ya da mutlu olurum, bunu içime atamam ve bu arada sözcükler girer devreye, bu yüzden bazen yazar mısınız diye soranlara, “hayır ben içimi döküyorum satırlara” derim sadece.

 

– Düzeltme ve tashih yapar mısınız ?

 

Düzeltmeye gelince, dediğim gibi her şiir, her yazı benim bir anım bu yüzden eğer çok iğreti kalmamışsa
pek fazla düzeltme yapmam. ama ille de göze batan bir yer varsa biraz rötuş yaparım bende,dediğim gibi benimkisi, şairlik ya da yazarlık değil, sadece kelimelerle dertleşmek.

 

– Şiirde nelerden bahsetmek daha çok hoşunuza gider ?

 

Özel bir konu seçmiyorum, dediğim gibi daha çok beni etkileyen bir olay olmalı yazmam için. Bazen hızla koşturan bir ambülans sesi beni itiyor yazmaya, bazen aşk acısı, bazen ise savaşlardaki ölümler. yani can telimi ne sızlatıyorsa kalpten gelen sözde o oluyor.

 

– Hangi şairler sizi etkilemiştir ve örnek aldığınız bir şair var mı acaba ?

 

Ümit Yaşar Oğuzcan’ı es geçemem, Orhan Seyfi Orhon, Mehmet Akif ve Necip Fazıl yine öyle. günümüzden Talha Bora Öge’yi dinlerdim bir ara Kahraman Tazeoğlu yine.

 

– Size son bir sorum olacak kitap çıkartmaya karar vermişsiniz anladığım kadarıyla bu kitap şiir kitabımı olacak ve konusu neyi işleyecek acaba ?

 

Öyle bir karar aldım evet aslında hep istediğim ama cesaret edemediğim bir şey bu. ben şiir yazmada kendimi pek yetenekli görmüyorum malesef bu yüzden daha çok deneme tarzı olacak, ara ara bir kaç şiir belki. konusu aşk meşhur dram konumuz aşk…

 

– Ayşe hanım bizi kırmayıp şiir’e bakış açınızı bir nebze olsun bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum size Şiirler Asla Bitmemeli .com adına.

Söyleşi Uğur Demiröz tarafından yapılmıştır.

Sessizliğe Haykırış Facebook Adresi : facebook.com/sessizlige.haykiris.3

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!