ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Beşir Ayvazoğlu’nun Şiiri Bırakma Sebebi Kıskançlık

Sosyal Medyada Paylaş:

07 Eylül 2009 tarihinde Kitap Zamanı dergisine verdiği yorumda şiiri bırakma sebebini şöyle açıklıyor :

Şiir çok kıskanç bir sanattır; yirmi dört saat onunla birlikte olmanızı ister.

Şairliği gazetecilik ve yazarlıkla birlikte yürütmek çok zordu. Üstelik gelmiş geçmiş o kadar büyük şairler var ki, onları aşamayacaksam şiir yazmanın mânâsı yok diye düşündüm.

Binlerce kötü şairden biri olmaktansa, iyi bir şiir okuyucusu olmayı ve iyi şairleri zevk alarak okumayı tercih ettim.” Ayvazoğlu, eski şiirlerini “yıllar boyunca edindiği dil, şiir ve ses tecrübesini” kullanarak yeniden yazmaya koyulmuş. “Birkaç kelimesi olsun değişmeyen şiir kalmadığını söylersem, inanınız.” diyen Ayvazoğlu, bu “ameliye” sonunda ortaya çıkan şiirleri “Kayıp Şiir” adıyla kitaplaştırmayı düşünüyor.

Öykü, roman ve deneme türünde başarılı eserler veren Nazan Bekiroğlu’nun yazı macerasının başlangıcında da şiir var. İlk olarak 1986 yılında Dolunay dergisinde şiir ve öyküleriyle görünen Bekiroğlu, hikâyeci Mustafa Kutlu’nun dikkatini çeker.

Kutlu, onu, “Şiiriniz oluşmakta olan hikâyenize zarar verebilir!” diye uyarır. Açık yüreklilikle yapılan bu uyarıyı dikkate alarak edebiyattaki yönünü bir daha değişmeyecek şekilde belirleyen Bekiroğlu, o gün bugündür şiir yazmıyor, nesrini şiirli bir dille kaleme alıyor.

Alıntı yapılan link

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

error: Content is protected !!