YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Bir Şiir Bir de Yağmur

Sosyal Medyada Paylaş:

yazilar-91-autumn_rain_by_leonidafremov

Bugün sonbahar sıcaklığı kış soğuğu vardı. Ağaçlardan peyder pey yapraklar dökülüyor,  çöpçüleri isyan ettiriyordu.

Hayatın cilveleri kimine göre  sevinç kimine göre üzüntüdür; yaprakla çöpçü misali. Yaprakların döküldüğü anları severim şair olma duygularım depreşir. Hangimizin şiir yazma dürtüsü olmaz ki bu esintili sarı sarı yapraklar üstüne. 

El ele yürüdüğün yağmurlu vakitler olur, yapraklar öbek öbek bir kenara toplanmıştır. Biraz rüzgar savurmuş biraz da çöp işine bakan emektar toplamıştır.

Yürek bir duygunun içine düşmüşse ne dünyayı görür ne toplayanı. İçinde yürür yaprakların, döke saça.

Bir an durur oturur bir bank’a yanında senden başkasının olmadığı, kaleminde ise o başkasının olduğu sahneleri mısra mısra dizer kağıtlara.

Yağmur yağar kime ne, güneş açar kime ne, yapraklar dökülür üstüne kelimelerin dizilir üst üste.

Her yağmurda aşık olmak ister ruh sağlam bir yürekle. Şiirin ucundan tutup sürüklemek ister sararmış öbek öbek yapraklar üstüne. Bilir ki sevgili dağıtacaktır o kelimeleri sen ne güzel sözler yazmışsın benim üstüme diye diye.

Yağmur suskunluğun izlerini taşır çisil çisil yağarken ve ebem kuşağı çiğ taneleri üzerine düşerken sen bir sarı yaprağın sonbaharında onu izlersin ilham niyetine.

Şehrin ışıkları üzerime düşer sen benim ışıklarım altında aydınlanırsın der şair. Aydınlanmak ışıklar altında İstanbul vaktinde ne de güzeldir. Ölüm korkusu değil yaşam duygusu kaplar insanın içini.

Yaşam sorgulamayı sever aşıkları. Sevmek dedim ya aklıma sen sevmeye utanırken ben sevmeye umutlanırım diyen şair geldi. Umut utangaç olmayı hiç sevmez. Lakin hep saklanır utanmayan bir yüzle karşılaşmak umuduyla. Bir çift göz olur gecenin çakır rengi yıldızları içinde.

Bir sarı yaprak insana neler yazdırıyor değil mi dostlarım. İçinde şiir de varsa ki şiir girmeyen bir ortam söyleyin bana.

Şair ne der; içimde şiir var iken her şey bana ilham.

Yüreğiniz her dem sarı yaprakların seyrinde geçsin.

UĞUR DEMİRÖZ

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!