ŞİİR OKULU

NEDEN BİR ŞİİR YAZMALISIN

Sosyal Medyada Paylaş:

NEDEN BİR ŞİİR YAZMALISIN

Bir şiir yazmak için birkaç iyi sebebe mi ihtiyacınız var? Kağıt üzerinde kelime koyarak, dünyanın en mantıklı, en derin duygularını ifadeye yardımcı olacak ve dilediğinizi sağlıklı bir şekilde verebileceksiniz. Bir bonus olarak, kendinizi oldukça başarılı hissedeceksiniz!

Arkadaşlarına bir şiir yazdığını söylediğinde ya da aile üyelerine bahsettiğinde bu konuda seninle alay edecek  gülecekler belki de.

İster inanın ister inanmayın, insanlar muhtemelen anlamlı olan bir şiir yazarsanız, çok etkilenecek. Sonuçta, dünyanın en saygın şarkı yazarı, rapçi ve göstericiler aslında yazılı ve sözlü olarak içindeki seslerini kanal olan şairlerdir.

(En azından) aklında olan senin hayatın hakkında yazmaya şöhret ve servet, güncel olaylar, ya da önemli bir konu bul hemen ! Bir şiir yazmaya başlamak için beş sebep aşağıda :

1. SEBEP: Ne hissettiğini anlamaya yardımcı olabilir. Şunu kabul edelim: Hayat kafa karıştırıcı! Belki bir arkadaşınız son zamanlarda size karşı kaba bir şey yaptı ve nasıl cevap vereceğinizden emin değilsiniz  yazmak duygularınızı ifadeye yardımcı olabilir. Belki heyecanlı, öfkeli, ihanete uğramış, sinirli ya da kendinizi suçlu hissediyorsunuz. Kağıt üzerine kelime koyarak düşüncelerinizi düzenlemenize şiir olanak sağlar.

2. SEBEP : Şiir yazmak, hayata farklı bir bakış açısı edindiğinizi gösterir.

3. SEBEP : Şiir kendini ifadenin güçlü bir şeklidir. İhtimaller, gerçekten duyurmak istediğiniz bir şeyler, söylemek istediğiniz bir şey vardır. Belki de aşık olmuşsun. Belki de anne ya da babana birşeyler anlatmak istiyorsun. Belki de yalnız kalmaktan bıkmış durumdasın. Belki de insanlara çok tahammül edemiyorsun. Mesaj ne olursa olsun, bir şiir ile akıcı iletişim kurabilir ve düşüncelerini yaymana bir fırsat verirsin, eğer bunu yüksek sesle okursanız ya da şiirinizi yayınlarsanız duygularınızın tesirini gösterebilirsiniz.

4. SEBEP : Şiir düşüncelerinizle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Hayallerinizdeki üniversiteye girmek mi, yoksa gezmek kalbinizin attığı yere gitmek istiyorsunuzdur. Hayat bir senaryo ve her türlü aşağılayıcı ve ezici haller hissedebilirsiniz—ve zamanda geriye gitmek ve sonucun değişiklik yapabileceğiniz bir şey yoktur. Ama üzgün ya da nasıl hissettiğin, hayal kırıklığın hakkında bir şiir yazmak, aslında dirilmek için bir başlangıç olabilir. Bunun yerine duygularını içinde tutma, açık ve yazılı bir şiir ile içindekileri dışarı atmana yardımcı ol. Tamamen ücretsiz olan tedavi biçimi olarak düşün. Artı, eğer şiirini paylaşırsan, başkalarının sözleri ile iletişime geçmek ve söylediklerin ile ilgili kişileri bulmak olasıdır. Daha az yalnız hissetmene yardımcı olabilir. Şiir ile toplum içinde diğer şairler ile bağlı olmaya çalışın.

5. SEBEP: Şiir dünyayı farklı bir şekilde görmenize yardımcı olabilir. Harika bir şiir ile düşüncelerinizi açabilirsiniz. Ve bu günlük yaşama daha dikkatli olarak bakarsınız. Örneğin, bir göl kenarında yürürseniz, ilk bakışta içinizden, “mavi bir göl var dersiniz.” Ama bir şiir yazmaya başladıktan sonra, ona daha bir yakından göz atar ve düşünürsünüz, “Bu göl şimdi daha bir gerçekçi, renkli, beyaz kaz dolu, yeşil çam ağaçları ile çevrili, küçük küçük dalgalanan dalgaları ile lacivert bir göl olmuştur.”

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!