ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Boris Pasternak ile Şiirin Tanımı

Sosyal Medyada Paylaş:

1101581215_400

“Şiir, otlar arasında, ayaklar dibinde yuvarlanarak deviniyor, onu görmek ve topraktan kaldırmak için eğilip bakmak yeterlidir.” diyen Pasternak, doğayı insandan ayrı tutmadan saf şiire varıyor. “Şiirin Tanımı” adlı şiirinde,

“Şiir tüm gücüyle çalınan ıslık ve/ Sıkıştırılmış buzun çatırtısıdır./ Şiir yaprağa buz

tutturan gece,/ Şiir iki bülbülün atışmasıdır.” diyerek doğanın içinde saklı duran şiire götürüyor bizi. Hakkında Anna Ahmatova’nın “bitmeyen bir çocuklukla ödüllendirilen şair” demesi elbette boşuna değil, çünkü Pasternak doğayı ve insanı alışkanlığa dönüştürmeden bitimsiz bir şaşkınlıkla gözlemliyor.

1946’dan sonra yedi kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen şair, ödülü ancak 1957’de yayımlanan Doktor Jivago’dan sonra, 1958’de alır. Ama Nobel komitesi ödül gerekçesinde asıl vurguyu romanından çok şiirine yapar: “Modern şiire lirizm açısından yaptığı büyük katkı ve Rus düzyazısına gelenek açısından kazandırdığı soylu başarıdan dolayı…”

Pasternak şiirini okuduğumuzda şairin varlığa iki objektifle baktığını görürüz.

Birinci, büyük objektiften doğaya;

ikinci, küçük objektiften ise insana bakar. Bu yüzden eğretilemelerinin yönü doğadan insana doğrudur. “Venedik, Venedikli bir kadın halinde/ Kordon boyundan atlıyordu, geçiyordu suları.”

“Alçıdan ölü beyaz bir kadın gibi/ Arka üstü yere düşüyor kış mevsimi.” İlk dönem şiirlerinde karşımıza çıkan empresyonist izler ve müzikal duyuş daha sonra da varlığını sürdürmüştür.

Şiirde ‘içerik’ vurgusu

Şiir anlayışını,

“Benim sürekli kaygım içerik oldu, sürekli hayalim şiirin bir içeriğinin olması, onun yeni bir düşünce ya da yeni bir tablo içermesi oldu.” sözleriyle tarif eden Pasternak,

içerik” vurgusuna bizdeki gibi didaktik sorumluluklar yüklemez. Anlam şairin tahayyülünden, imgeleminden süzülüp şiire karışır:

“Ama haklılık öyle bir maniaydı ki/ Onun karşısında gerilemekteydi her türlü pusat./ Her şeyi simgeliyordu Leningrad’ın yazgısı./ O dikiliyordu herkesin görüşü önünde duvar olarak.”

Alıntı : 5 Ağustos 2013 Kitap Zamanı Sayfa 4

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!