ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA,  ŞİİR KİTABI ÖZETLERİ

ÇAĞDAŞ 17 TÜRK ŞAİRİ FRANSIZCADA

Sosyal Medyada Paylaş:

Çağdaş 17 Türk Şairi adlı antoloji Fransanın en büyük yayınevleri arasında bulunan Harmattan Yayınları tarafından yayımlandı. Yayınevinde daha önce Bir Tufan Sonrası ve Diğer Şiirler adlı kitabı yayımlanan (2006), ve ülkemizde Baudelaire’den Günümüze Fransız Şiiri ve Çağdaş Fransız Şiirinden Seçmeler adlı iki Fransız şiiri antolojisini düzenleyen ve çevirerek kitaplaştıran; bu sebeple Fransız okurunun duyarlılığına aşina bir şair olan Metin Cengiz yayınevinin bu antoloji için Türkiye editörlüğünü üstlenmiştir. Bu bağlamda Metin Cengiz’in tanıtıldığı arka kapakta ayrıca Türk Şiiri hakkında bu 17 şairden yola çıkan şu ilginç saptamalar yer almıştır.

ÇAĞDAŞ 17 TÜRK ŞAİRİ

Bu antolojideki şairler Metin Cengiz tarafından seçilmiştir. Metin Cengiz, şair, denemeci, çevirmen ve editörlük yapmaktadır. Bir Tufan Sonrası ve Diğer Şiirler adlı kitabı daha önce yayınevimizce yayımlanmıştır. Metin Cengiz, Baudelaire’den Günümüze Fransız Şiiri ve Çağdaş Fransız Şiirinden Seçmeler’i yayınlamış, Türkiye’de Fransız şiirini en mükemmel tanıyan kişilerden biri. Ve pırıltılı çağdaş Türk şiirinden Fransız okuyucusunun duyarlığına en uygun düştüğüne inandığı şairlerden bu seçkiyi yaptı.

 

Bu antoloji bize farklı büyük bir ses sunmaktadır, destansı solukların karşısında ortaya çıkan bir şiir, angaje (bağlı) şiire denk düşen yalnızlığın saf şarkısı. Bazı şairler sözcüklere bir anlam çokluğu vererek kelime ekonomisi yaparken, hislerin ışıltısı altında öykülemeyi başarılı bir biçimde gizliyorlar. Bazıları ise ister mutlulukla ister trajik bir biçimde olsun kırılgan bireysel gerçekliğin tarihle nasıl iç içe geçirileceği konusunda uzmanlar. Ya da Doğu ile Batı’nın karşılaştığı yerde sanki bir gazetenin sayfalarını yazıyorlar. Bu 17 şair ile dünyanın en rafine ve en zengin şiirlerinden değişik ve usta işi yazılmış bir şiirine, bitmemiş bir imgesine varmış oluyoruz.

ÖN KAPAK BİLGİSİ

Metin Cengiz editörlüğünde Harmattan Yayınevi tarafından yayımlanan antolojide şu şairler yer almaktadır. Yaş sırasına göre Ahmet Oktay, Cevat Çapan, Özdemir İnce, Fikret Demirağ, Ataol Behramoğlu, Güven Turan, mehmet Taner, Gülseli İnal, Sina Akyol, Ayten Mutlu, Tuğrul Tanyol, Metin Cengiz, Hüseyin Ferhad, Enver Ercan, Yavuz Özdem, Mustafa Köz, küçük İskender.

 

Çevirmenler ise Elif Alkan Su, Yaşar Avunç, Galip Baldıran, Mustafa Balel, T. Celal, Metin Cengiz, Aja Clavier, Mustafa Durak, Ferda Fidan, Pascale Gisselbrecht, Gül İlbay, L. Vekilli, Reha Yünlüel ve Gerard Augustin.

Alıntı  yaptığım yitikülke.com a şiire katkısından dolayı  şiirler asla bitmemeli olarak teşekkür  ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!