ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Çocuklar İçin Şiir ve Şair Celil Yeniköylü

Sosyal Medyada Paylaş:

Çocuklar İçin Şiir ve Şair Celil Yeniköylü

 “Şiir olmasaydı, sevmeyi bilemezdik” demiş ünlü şair Oktay Rıfat. Şiir olmasaydı insani yanımız gelişmezdi. Onun için tüm dünya coğrafyasında insan, insan olduğundan beri her çağda şairler çıktı,şiirler yazdılar. Onun için şiir yaşamımızın bir parçası oldu.

    Şiir ile daha okul öncesinde, hatta bebekliğimizde söylenen ninnilerle tanışıyoruz, şiirlerle büyüyoruz. Şiir okumayı, şiir dinlemeyi, şiir ezberlemeyi seviyoruz. Çünkü şiirde duygulanıyoruz, yüreğimize seslenen bir şeyler alıyoruz.

    Esasında aile bize geleneklerimizi, kültürümüzü veriyor. Okul bizi yaşama hazırlıyor bilgilerle donatıyor. Sanat ise bizi yaşama bağlıyor, insan olmamızı sağlıyor. Sanatın bir alanı olan şiir ise duygu yanımızı geliştiriyor, besliyor. Aynı zamanda dili, sözcüklerin büyüsünü ve dilin gücündeki yaratıcı düşüncesini de geliştiriyor.Onun için çocuklar için şiir her yaştakinden çok daha önemli.

     Fazıl Hüsnü Dağlarca ,“İlkokula ilk gittiğimde  hep şiir yazacağım diye gideceğimi sanıyordum” demiş. Kendi kendime, peki ben şiir ile ne zaman tanıştım, diye düşündüm. Gerçekten bir tanışmaydı bu. İlkokuldaki ünite dergisinde bana bir şeyler söylüyordu:

   “Gelincikte kırmızıyı, / Papatya’da beyazı sevdim.” Sonra bir gün ilk öğretmenim Yunus Emre ile tanıştırmıştı: “Düşmanımız kindir bizim” Bu dizeyi acımladı küçücük yüreklerimize. Hiç kin gütmedim yaşamım boyunca… İlkokul öğretmenimin “Şiir okuyan, şiir seven hiç kimseye, hiçbir canlıya  zarar veremez” dediğini anımsıyorum

     Türkçe kitabımızda Ziya Osman Saba’nın  bir şiiri vardı, hiç unutmadım.“Ne olur sokaklara tükürmeyin!” diyordu. Ben sokaklara hiç tükürmedim…  Şairler de her yaşımıza uygun şiirler yazıyorlar Biraz daha büyüdüğümde Cahit Külebi’nin, Orhan Veli’nin şiirleriyle tanıştım. Ağabeyimin şiir defteri vardı ve sevdiği şiirleri yazıyordu. Ne güzel şeymiş insanın şiir defterinin olması. Benim şiirler dolu defterlerim vardır.Çocukluğumdan beri sevdiğim şiirleri toplarım, zaman zaman sayfalarını karıştırırım,okurum. Beni hep o şiirler yaşama bağlar, coşkuyla yaşarım.

    Odysseus’u okudunuz mu? Bir armut ağacının altında durup, yıllarca görmediği babasını anlatışını…

    Şiirde bizler varız. İnsanoğlunun duyguları, düşleri, özlemleri, sevileri, acıları…

    Ne güzel geleceğe umut veriyor  Nazım Hikmet : “Güzel günler göreceğiz çocuklar / Güneşli günler göreceğiz” derken.

   Şairler, şiirler olmasaydı insan nasıl insan olurdu? Duygular nasıl gelişirdi?

   Eskişehir’de çocuklar için şiirler yazan bir şairimiz var: Celil Yunus Yeniköylü. Onun 2001 yılında “Yağ Yağ Yağmur” diye çocuklara yazdığı şiir kitabıyla tanıdım. Önce çocuklara okul dergilerinin, kitaplarının dışında öykü,roman gibi şiirlerini kitaplaştırıp sunduğu için. Sonra çocukların seveceği dille ölçülü, uyaklı, kafiyeli klasik şiir anlayışının dışında şiirler sunduğu için sevdim.

   “Gün ola, dersin Olsun,/ istek istersin. Hem nasıl! / Özlemin kanadında varsın / Öyle bir şey! Seni alır, / götürür gider. Bir sen bilirsin.”

     Celil Yunus Yeniköylü 1945 yılında Bulgaristan’da, Silistre’nin Emirköyü’nde doğmuş. Zorunlu göç sırasında Eskişehir’e gelmiş. Razgrat Pedogoji okulunu bitirmiş. Öğretmen di, şimdi emekli. 1965 yılından beri yazdığı şiirleri “Yağ Yağ Yağmur” kitabında toplamış.

     Celil Yunus Yeniköylü, şiirin kuramsal yanı ile Eskişehir’de en çok ilgilenen Türk ve dünya şiirini iyi bilen şair ve şiir adamıdır. 2009 yılında Eskişehir Sanat Derneği’nin düzenlediği 1.Vehbi Cem Aşkun Şiir Yarışmasında “Yağsaydı” şiiriyle mansiyon ödülü almıştı.

YAĞSAYDI

Hava döndü dolaştı

Çok uğraştı mübarek

Yağsaydı, dedi çiftçi

Bir an önce yağsaydı

 

Kan ter içinde ışır

Uğraşır günü bütün

Gülseydi, dedi kızı

Yüzü gözü gülseydi

 

Başımız hoş çok şükür

Çok şükür Yaradan’a

Olsaydı, dedi eşi

Bir bereket olsaydı

Alıntı Linki

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Leave a Reply

error: Content is protected !!