ŞİİR OKULU

ÇOCUKTA ŞİİR EZBERLEMENİN ÖNEMİ

Sosyal Medyada Paylaş:

İnsan gelişiminde önemli bir araç olan şiir, müzik, resim ve edebiyatın diğer türleri gibi bir duygu aktarım aracıdır.

Basit bir hedef gibi görünen “şiir ezberlemek” ve toplum önünde bunu seslendirmek çocuğun özgüven gelişimine katkı sağlarken heyecanını kontrol etmeyi öğrenmesine de yardımcı olur.

Şiir, çocuğun yaşam başarısı için giderek önemi artan “duygusal zekâ gelişimi” için gerekli duygu çeşitliliğine ulaşmasını da sağlayacaktır.

Belki de “Sadece bir şiir ezberlemek” deyip geçtiğimiz bu hedef, çocuğun kelime hazinesiniarttırarak anadilini doğru kullanma becerisinin gelişimini sağlar.

Çocuk dili kusursuz kullanma ile duygu ve düşüncelerini rahatça aktarmanın verdiği hazzı yaşar.

Şiirde kelimelerin sanatlı kullanımı zengin çağrışımlar oluşturarak çocuğun hayal gücünü geliştirir, hafızayı güçlendirir.

Şiir ezberlemek ve onu seslendirmenin meydana getirdiği başarı hazzı, belki de bir süre sonra duyguların aktarıldığı bir araç olarak tercih edilerek çocuk için çok önemli olan “kendini ifade etme” adımları bir edebiyat türü aracılığıyla gerçekleşerek çocuğu estetik duyarlılığa ulaştıracaktır.

Şiir okuma ve ezberleme ile çocuklarımız;

*Duyguların düşünceleriyle ilişkisinin farkına varır,

*Şiiri ezberlemeye çalışırken anadilini doğru kullanmaya ve seslendirmeye dikkat ederek seslendirme hatalarının düzeltirler.

*İnsanlarla duygudaşlık yaşayabileceğini görür, *Sözcüklerin birden fazla anlam ve çağrışım taşıdığının bilincine varır,

*Bedenini, jest ve mimiklerini, ses tonunu sözcüğün anlamına göre ayarlamayı öğrenir.

Alıntı : yukselsarikaya.k12.tr/index.php/component/content/article/445-kueltuerasanat/1336-soezuen-kristal-hali-r-iir-ezberleme-yarmas

Şiire katkılarının devamını temenni ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!