ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Dergilerde Yazınızın Yayını İçin İpuçları

Sosyal Medyada Paylaş:

dergilerde-yazinizin-yayini-icin-ipuclari

Öncelikle, Bir dergiye yazı, öykü, şiir göndermek istiyorsanız önce o dergiyi alın, okuyun. Derginin baş kısmında, genelde editor@… diye başlayan bir e-posta adresi de verilir. Bu adreslere yazdıklarınızı gönderebilirsiniz. Sözgelimi metinlerinizi göndermek için Varlık dergisine ait e-posta adresi, editor@varlik.com.tr biçiminde. Derginin baş sayfasında birden fazla e-posta adresi varsa biraz dikkatli olmanız gerekmekte. Söz konusu adreslerden birisi reklam verenler veya abonelik için olabilir. Siz çalışmalarınızı editöre ait e-posta adresine göndereceksiniz.

Çalışmalarınızı mutlaka bir Word belgesi içinde gönderin. Metninizi sakın e-posta iletinizinin içine yapıştırıp göndermeyi denemeyin. İstenilen bir durum değildir ve çoğu kere dikkate alınmaz. Ayrıca gönderdiğiniz Word belgesini docx değil, doc uzantılı olarak göndermeye özen gösterin. Kimi editörlerin kullandığı Office programları daha eski sürümler olduğu ve Office dönüştürücüsü kullanmadıkları için gönderdiğiniz belge okunmayabilir. Gönderdiğiniz öykü, şiir veya yazının başına mutlaka adınızı yazın. Metnin çıktısını alan editör, dergiye gönderilmiş olan çalışmaları bir kenara koyduktan sonra hangi çalışmanın kime ait olduğunu anımsamaz. Dolayısıyla yazdığınız metnin başına adınızı koymanız önemlidir. Metninizi yazdığınız aynı Word belgesi içine kısa bir özgeçmişinizi ekleyin.

Özgeçmişiniz şu hayali örnekteki gibi olabilir:

Ayşegül Kurgan, (1983) İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesinde Kültürel İncelemeler üstüne lisansüstü eğitimini tamamladı.

E-postanızda, iletiye ilişik olarak dergide yayımlanmak üzere bir dosya içinde öykü, şiir veya deneme gönderdiğinizi belirtmeyi unutmayın. Ayrıca kendinizi ve yazıyla olan ilişkinizi anlatan kısa bir kapak yazısı yararlı olabilir. Pek çok derginin, yazma kariyerinin başındakiler için genelde arka sayfalarda yer alan atölye bölümleri bulunur. Eğer bu atölyelerden birine özellikle gönderiyorsanız, çalışmanızı bu atölye için gönderdiğinizi özellikle belirtin. Bu atölye sayfalarında genç yazarlardan gelen işler, bir usta tarafından değerlendirilir ve yazdığınız öykü veya şiirin durumu hakkında yol gösterici bazı eleştirilerde bulunulur. Eğer çalışmanız bir dergide yayımlanabilecek nitelikte görülürse öykünüz veya şiirinizi derginin sayfalarında görebilirsiniz.

 

Dergiye gönderdiğiniz çalışmalarınızla ilgili çoğu kere size herhangi bir bildirimde bulunulmaz. Gönderdiğiniz öykünün veya şiirin dergide yayımlanıp yayımlanmadığını görmek için ilgili dergiyi sürekli takip etmeniz gerekir. Bunun sebeplerinden en önemlisi dergilere gönderilen yüzlerce e-postayı yanıtlamanın olanaksız oluşudur. Zaten çoğu kere Türkçe yayımlanan edebiyat dergilerine gönderilen çalışmaların değerlendirilmesi bir veya iki kişinin sorumluluğundadır. Eğer öykünüzü veya şiirinizi beğendilerse, kimi dergiler fotoğrafınızı koymak vb. sebeplerle sizinle iletişime geçebilirler. Ancak bunun dışında dediğim gibi, çok can sıkıcı bir durum gibi gözükse de genellikle dergiler sizinle e-posta yoluyla değil, derginin sayfaları aracılığıyla sizinle bağlantıya geçerler. Bu yüzden çalışmanızın akıbetini öğrenmenizin tek yolu da dergiyi düzenli takip etmektir. Tabii aradan bir süre geçtikten sonra derginin editörlerine yeniden bir e-posta gönderebilirsiniz. Çalışmanızın durumunu öğrenmeniz şansa ve editörün insafına kalmıştır.

Eğer şiir gönderiyorsanız, birkaç şiir gönderin. Yazdığınız şey iyi olsa bile bunun tek atımlık kurşun olmadığını göstermeniz gerekir. Tek bir şiirden editörlerin sizin şiir dünyanız hakkında fikir sahibi olmasını bekleyemezsiniz. Aynı şey öykü için de geçerli. Özellikle söz konusu olanlar oldukça kısa metinlerse, iki öykü göndermek, okuyanların sizin hakkınızda daha iyi fikir sahibi olmasını sağlar. Ancak çok da abartıya kaçıp elinize ne var ne yoksa göndermeye kalkmayın. İki, en fazla üç öykü yeterlidir. Ama yazdıklarınız oylumlu öyküler ise üç bile fazladır.

Tabii öncelikle kendinize yakın bulduğunuz dergilere gönderin. Önünüze gelen her dergiye yazı göndermek ve birbiriyle ilgisiz dergilerde yöntemsizce işlerinizi yayımlatmak pek makbul tutulmaz.

Kaynak : yazarodasi.blogspot.com.tr/2010/11/dergilere-yaz-oyku-siir-gondermek.html

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!