ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Dünya Bir Kriz Geçiriyor: Şiir ve Edebiyat

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiir duygularımızın, düşüncelerimizin ifadesi olmaktan kendini alamayan bir tür.

Şiiri Ahmet Haşim ” nesre çevrilmesi mümkün olmayan tür ” ,

Cahit Sıtkı Tarancı ” sözcüklerle güzel şekiller kurma sanatı ” ,

Lamartine ” büyük zekaların rüyaları ” olarak tanımlıyor.

Ne yazık, şiir edebiyatla beraber kriz geçiriyor.

Dünyada göz ardı edilen, umursanmayan bir kriz. Şiir Türkiye’de, Fransa’da, Almanya’da, Rusya’da tüm Dünya’da kan kaybediyor. Dünya şiirin erimesini, değerini yitirmesini seyrediyor.

Teknolojinin yarattığı eğlence ortamı, popüler kültürlerin verdiği haz değişen dünyada, şiirde dahil edebiyatın etkisini sıfırın altına indiriyor. Edebiyat benliğini, bu yenilikler içinde kendisine ilgi gösterilmediği için, bulamıyor.

Çok satanlar listesi edebiyatın kalitesini belirliyor. Bestseller listeleri popülerliğini her geçen gün artırıyor. Edebiyatın etkisini kaybetmesi ile okuma alışkanlığındaki düşüşü de ‘ eriyip gitmenin ‘ içine eklemek mümkün.

Tüm dilbigisi uzmanları ve yazın kuramcıları iyi bilir ki şiirin toprağında filizlenmiştir yazınsal türler. Dilsel ve yazınsal ürünlerin gelişimindeki en önemli faktör olmuştur şiir. Edebiyata karşı empati kurmalı ve ticari özellikleriyle oluşan listelere, popüler kültürün etkilerine bağlanmamalıyız.

Teknolojiden, yeniliklerden kendinizi soyutlayın demiyorum. Tabii olarak gelişen, değişen dünyaya ayak uydurmalıyız, kendimizi de bu gelişime dahil etmeliyiz. Lakin değerlerimizi unutup yeni değerlere körü körüne bağlanmamalıyız.

Eski ile yeni arasında köprü kurabilmeyi başarabilmeliyiz. Şiir ve edebiyat tarihin izlerini, toplumların yansımalarını taşır her bir harflerinde. 

Yazının alıntı yapıldığı Link

http://www.semiyun.com/2011/06/dunya-bir-kriz-geciriyor-siir-ve-edebiyat/

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Leave a Reply

error: Content is protected !!