KONU DIŞI

DÜNYAYI GEZMEK İÇİN ÇOK PARA VE YABANCI DİLE İHTİYACINIZ YOK Kİ

Sosyal Medyada Paylaş:
 
DÜNYAYI GEZMEK İÇİN ÇOK PARA VE YABANCI DİLE İHTİYACINIZ YOK Kİ
GELİN  30 ÜLKE GEZMİŞ VE BUNU YABANCI DİLİ OLMADAN VE AZ MALİYETLERLE YAPMIŞ  OLAN SEZGİN KURU’DAN DİNLEYELİM :
1) Bize kendinizi tanıtır mısınız Sezgin bey, seyahat tutkunuz nasıl başladı acaba şiirleraslabitmemeli.com okuyucuları ile paylaşabilir misiniz ?
   
Ben İstanbul Avcılarda doğdum, büyüdüm. Seyahat tutkum aslında çocukluk hayalimdi. Hep merak ederdim dünyanın başka yerlerinde hayatlar nasıl, insanlar şehirler, sokaklar nasıl acaba, bizden daha mı mutlular, yaşamaktan nasıl keyif alırlar diye hep merak etmişimdir.
Ben okul hayatımda orta okul ve lisede almanca gördüm. İngilizce hiç görmedim. Almancayı da unuttum gitti. Asıl korkum buydu, hiç ingilizce bilmeden nasıl gezerim diye işte bu yüzden ilk gezimi bir tur firmasıyla, daha sonraki gezilerimi tek başıma yaptım.
2) Dünyayı gezmek zannedildiği gibi maliyetli mi ve yabancı dil bilmeden nasıl gezdiniz ki ?
 
Ben yıllık iznime 3-5 ay kala ucak biletlerimi alırım. Hava yollarının kampanyalarını takip ederim. Kalıcağım otelleri de önceden alıp uygun yerleri seçmeye çalışırım. Aslında ben interneti iyi kullanırım.
Mesela İsviçre Zürih’e bilet aldım diyelim, internette araştırırım. Zürih  havaalanı’ndan merkeze veya otelime hangi otobüs veya metroyla giderim, bunların kodlarını, kac dakkada bir kalkıyor, bunları not alırım. Geziceğim turistik yerlerede aynı şekilde nasıl ulaşacağımı araştırırım, hatta o kadar iyi hazırlanırım ki bazen orda bile bana adres soranlar oluyor :). 
3) Gezmek sizin için neyi ifade eder ?
   
Benim için bir tutku bu. İnsanın yaşadığı yerde değişik baskılar vardır. aile baskısı, iş, toplum vs baskısı vardır. İnsan yaşadığı yerden farklı bir yere gidince bu baskıdan arınır, özgür olduğunu hisseder, tek başına gidildiğinde ise kendini tamamen gezmeye verir, kitap okur gibi gezdiği şehri insanları okur. gezmek insanın ufkunu açar. değişik güzellikler görmek ve normal yaşadığı hayattan uzaklaşmak ve o hayata uzaktan bakmak, insanın ufkunu mantığını ve hayata bakış açısını geliştiriyor.
 
Gezdiğim turistik yerleri gezdikten sonra, şehrin arka mahallerine ücra köşelerine gitmeyi, turistlerin hiç gitmediği yerleri gezmeyi severim. Bazen de ufak bi kasabanın tarihi meydanında ufak bi cafeteryasında oturmak oraya özgü tatlar  tadıp kahvelerini içmek, gelen geçen insanları süzmek kitap okumak, gezilerimin olmazsa olmazlarından.
4) Gezileriniz sırasında unutamadığınız anılarınız oldu mu acaba 🙂
     
Evet, yabancı dil bilmediğim için bazen sorunlar oluyor tabi, bir keresinde Napoli’de otel görevlisi benden para istiyordu, bende parayı internetten verdiğimi söylemeye çalışıp. internetten kredi kartı hesap özetini söylüyordum. orada hiç Türkçe bilen birine rastlamamıştım ama yanımızdan geçen bayan benim Türk olduğumu anlamış yanıma geldi; benle Türkçe konuştu ve otel görevlisiyle İtalyanca konuşup bana döndü.  Meğerse vergi istiyormuş 🙂 3 euro civarındaydı. hemen verdim. hanımefendiyle sohbet ettik kendisi Rus’muş ve Türk le evliymiş ve boşanmışlar. Bir süre dertleştik sohbet ettik ayrıldık.
Amerika’da araç kiralama şirketlerine gittiğinizde ingilizcem yetersiz ,bilmiyorum derseniz hemen telefonla tercüman firmasını arayıp ve telefonu da hopörlere verip sizinle öyle anlaşıyorlar. Ayrıyetten navigasyona  geziceğiniz yerleri de önceden kaydederseniz çok kolay gezersiniz ama benim gibi navigasyonun şarzını otelde unutup yola çıkmayın 🙂 benim navigasyonun şarzı bitti ve sabaha kadar otelimi aramıştım ve yabancı dil bilmediğim içinde  kimseye bir şey soramamıştım. işte o zaman biraz korkmuş ve zahmet çekmiştim, ama dolaşa dolaşa sabaha doğru otelimi bulmuştum 🙂
5) Sizin gibi gezmek isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?
   
ilk gezilerine tur firmasıyla gidip bi ön tecrübe yapabilirler, benim gibi hava yollarının internet sitelerine abone olsunlar kampanyalardan hemen haberdar olsunlar. Mesala şu anda Pegasus Hava Yolları’nın kış kampanyası var ve daha sonraları başka hava yollarının da kampanyaları da başlar.
Ben biletin pahalı olduğu zamanlar ( Yaz dönemi) gezmeyi tercih etmem daha çok ilkbahar ve sonbaharı tercih ederim. Bu dönemde otellerde Ucaklarda uygun fiyatlı oluyor, hatta bazen kışın bile giderim çok ucuzsa. ama tabii kışın hava erken kararması ve soğuk olması pek keyifli olmuyor lakin her zamanın tadı farklı tabi, insanlar metroda falan işe giderken onların arasına karışıp gezmek ayrı bi keyif.
Mesela gezilerimi sosyal hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.
Teşekkürler Sezgin bey, önerileriniz için inanıyorum ki bu paylaşımlarınızı okuyan değerli okurlarımız sizi aşağıda vereceğimiz sosyal medya hesaplarından da muhakkak takip edeceklerdir. Başka gezi üzerine sohbetlerimize de katılacağınızı belirtmenize de çok sevindim. Görüşmek üzere 🙂
Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Leave a Reply

error: Content is protected !!