ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Edebiyat ve Aşk

Sosyal Medyada Paylaş:

Edebiyat ve Aşk

Hiç bir şeyden önce.. !

Aşk ,edebiyat için bir şey mi? Yoksa Edebiyat aşk için çok şey mi? Önce kim kimi sevdi? İtiraflar hangi cümlelerden hangisinden çıktı ? Vahşetin çağrısını üslenen aşk, soyduğu bedenleri, edebiyatın o itaat tanımayan cümleleriyle giydiriyor…Meydan onu izleyenlerle dolu. Ne giysinin rengini gören var, ne de kumaşın modelini Oysa giydirdiği bütün giysiler, kumaşsız ve dikişsiz değil mi?

Edebiyat Ve Aşk !

Söz kalabalığına düşmeden, söz aralarına düşürmeden duyguları,haşv-i müfsid bir kelime, söz, cümle aradım, lakin o denli uzak düştü ki aşktan, bir diyar içine sığdıramadım…

Gayem aşk için bir tanıma varmadan bende ki yar’dan doğan sözler, cümleler…Alemin yaradılış kökünü oluşturur aşk, şiiri var ederken, sözlerin esiridir edebiyat için aşk ! Bütün sanatların, ve sanatın temelini esprisini, nedenini bir görsel şölene çeviren aşkın ta kendisidir. Oysa evsafı sınırsız ,tarifi ,tanımı o kadar güçtür ki, yaşayanlar dahi bunun tanımından kaçınırlar. Çünkü duyguları esir eden aşk sadece yaşanır, anlatım hep o yaşantının gölgesi kalır.

‘’Aşk değil bu, yara içinde yara’’ edebiyatın jönü durumunda olan aşk asla ikinci bir role düşmeden ,bütün ödüllerin ,bütün övgülerin hepsini kendisinde toplamayı her dönem başarmıştır. Hayatın en büyük sebebini oluşturmasından mıdır, insanı ve insanlığı birbirine bağlamasından mıdır bilinmez…Bu üç harfin bir araya gelmesi herkesi düşündürmeye ve kendine düşürmeye devam ediyor…

Edgar Morin,La Rochefucould’ ‘’aşk’’ romanları olmasaydı, Mevlana’nın ve Yunus Emre’nin aşk şiirleri olmasaydı aşkı nasıl tanırdık, nasıl anlamaya çalışırdık? Edebiyat bize bunu hissettiren, görünür kılan hissettiklerimizi kelimeler arasında gözlerimizle ona dokunmayı mı öğretiyor? Bizler bu duyguyu yaşayanların sesini edebiyat sayesinde mi yeniden, onlardan arda kalan son nefes sesini mi duyuyoruz? Romeo ve Juliet .Leyla ile Mecnun’u yaşatan edebiyat ,bu aşklara aracı mı yoksa aşk edebiyat mı?

Dini dili, ırkı, coğrafyası olmayan, bütün her şeyin üstünde var olan aşk, bütün canlıların kırmızı yanıdır….İnsanı anlatmaya devam eden edebiyat, aşkın yegane sebebini de daima üslenecek. Edebiyat aşksız, aşk insansız asla var olamayacak….Bir kelebek ömrünü daha çok gören aşk yine de bütün dünyanın en temel anlamı olmaya de devam edecek.

Yaratıcının kendi aynasında kendine aşık olup kendini bilenleri yarattığı günden bu yana aşk zerreden küreye kadar her yerde var. Düşünün bir kere eksi artı kutuplar olmasaydı elektirik olur muydu? Elektirik olmasaydı bulutlardan yağmur aşk olup sağanak sağanak her bir zerreye yağar mıydı? Aşkla yağan yağmura bakıp bin bir renkli çiçekler yeryüzünün her bir köşesinde aşk olup sevda olup açar mıydı?

Bunlardan Önce Şöyleydi Aşk:

‘’ — İnandır beni, diyor, o yaşarsa sana inanacağım. Ona bir fırsat tanı. Bırak mutluluğuna sahip olsun. Bunu yap, inanacağım sana. Ve Tanrıyla bir pazarlığa oturup, en çok sevdiğini geri alabilmenin karşılığında Tanrıya en çok sevdiğini vermeyi öneriyor. Eğer biraz önce o kapıdan çıkan erkek yeniden o kapıdan sağ olarak dönerse, o erkeği bir daha hiç görmeyeceğine söz veriyor Tanrıya.

“İnsanlar birbirlerini görmeden de sevebilirler, değil mi” diyor, “seni hayatlarında bir kere bile görmeden seviyorlar.” Kapı açılıyor, kadının öldüğünü sandığı erkek içeri giriyor.’

Graham Green, “Zor Tercih” isimli romanında, erkeğin dönüşünü gören kadının duygularını yalın bir dille anlatıyor. “O anda Maurice girdi içeri. Yaşıyordu. İşte şimdi onsuz olmanın ıstırabı başlıyor diye düşündüm ve yine kapının altında ölmüş yatıyor olmasını istedim.” Kadın, sevdiği erkeğe kavuşmuş ve onu kaybetmişti. Ve onun yaşadığını gördüğü anda, biraz önceki pazarlığın ağırlığını fark edip, “keşke ölseydi” diyordu.

Peki ya şimdi? Aşk bir pazarlık mı, yoksa büyük bir ızdırap mı? Edebiyatın dahi baş edemediği bu yakıcı güç karşısında sizin içinizden geçen duygular, benim içimden geçenlerden çok farklı mı?

Aşk için edebiyat, şiir için aşk, insan için bütün hepsi değil mi sizce ?

Semiray Emre

Alıntı yapılan link

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!