ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Elazığ Hazar Şiir Akşamlarında Buluştuk / Ahmet Sargın

Sosyal Medyada Paylaş:

Elazığ Hazar Şiir Akşamları’ nın konuğu olarak güzel ve şirin ilimiz Elazığ’da misafir edildik. Öncelikle şunu belirteyim ki: şiir Elazığ’da vatan bulmuş, Elazığlıların gönlünde-kalbinde yer etmiş. Böylesine bir güzelliği görüp takdir etmemek olmaz. Emeklerini, yüreklerini alkışladığımı ifade etmek isterim.

Yunus Emre adına 20. si düzenlenen Hazar Şiir Akşamları, Elazığlı şairlerin başlattığı bir program olmuş, şimdilerde bu güzel program el ve gönül birlikteliği ile devam ettiriliyor. Elazığ Valiliği, Belediye Başkanlığı, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, TSO Başkanlığı olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş destek olmaya başlamışlar. Elazığ şiiri kucaklamış, şiiri markalaştırmış, kendilerini şiir camiasın da kabul ettirmişler.

“Yunus Emre ve Aşk” konulu bu yılki programa katılım oldukça yoğundu. Orada pek çok şair dostu görmek bize zevk verdi. Doyumsuz bir tad aldık şiir adına. Elazığ Valisi Sayın Muammer Erol’un, Belediye Başkanı M. Süleyman Salmanoğlu’nun, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl’ün programları baştan sona takip edip destek vermesi şiir adına gurur verici bir tabloydu.

TSO Başkanı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk programın emektarlarıydı. Tahsin beyin çabası, emeği ve gayreti bizi utandırdı. Kültür sevdasını ve görevine olan çalışma azmini takdir ettiğimizi belirtmek isteriz. Şiir ve edebiyat adına Elazığ’da çok güzel bir çaba, çok hoş bir birliktelik gördük. Bunu takdir ediyor emeğe duyduğumuz saygıyı ifade ediyoruz.

20. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Programına şairlerin ilgisi de bir hayli fazlaydı. Özellikle yurt dışından, Türk Dünyası’ndan katılan şairlerimizin ilgi odağıydı. Şiirde-edebiyatta adını duyurmuş birçok dostumuz vardı. Kısacası Elazığ’da şiir ve şair yurt bulmuş, Şiir Elazığ’ı kendine vatan edinmişti. Şiir programlarını Elazığlı şairlerimiz markalaştırmışlar, kendilerini kutluyoruz, emek ve alın terlerini de ayakta alkışlıyoruz. Övgüye layık, takdire şayan mükemmel bir programdı, “Hazar Şiir Akşamları”…

Program oldukça zengindi, 4 gün boyunca dolu dolu bir program takip ettik. Elazığ Arkeoloji Müzesi’ni gezdik. Harput gezisi ile eski Elazığ’ın tarihine yolculuk ettik, yazarlar imza günlerinde bir araya geldik. Yunus Emre adına düzenlenen sempozyum, konuşma ve tanıtım programlarına katıldık. Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun güzel programında müziğe doyduk.

Denizli Yunus Emre Gönül Derneği’nin programında Yunusça tanıştık, şairler yürüyüşü ile Mehteran eşliğinde coşkuyla yürüdük, halkla kucaklaştık. Avusturya-Viyana Saz Derneği’nin programında bir arada olduk. Karakoçan, Kovancılar, Sivrice, Baskil ilçelerinde şiir güzelliğinde halkla kaynaşıp şairce seslendik. Şiir ve edebiyat dernekleri temsilcilerini dinleyip sorunlarımızı dile getirdik, tartıştık, şiir güzelliği aradık. Bu programda Yozgat Şairler Derneği adına bir konuşma yaparak Yozgat şiir programlarını anlattık ve sıkıntılarımızı dile getirdik.

Sonra “Yunus’ta İnsan Sevgisi ve İlahi Aşk” panelinde Yunus’un sevgisine, aşkına daldık. Yunus Emre adına düzenlenen liseler arası bilgi-kültür finalini izledik, öğrencilere alkış tuttuk. “Hazar Şiir Akşamları” finalinde şiir dostluğunda buluşup Elazığlı şiir severlerle mükemmel bir gece yaşadık. TRT Avrasya Televizyonu’nun canlı yayını ile bu güzel programı Türk Dünyası’na taşıdık. Harput ve Keban gezisiyle Elazığ Hazar Şiir Akşamları’nı tamamladık. Böylesine dolu, böylesine güzel bir programda bulunmaktan büyük haz aldığımı ifade etmek isterim.

Diyeceğim o ki: Elazığ’da şiire doyduk, edebiyat çalışmalarıyla ne denli güzel bir faaliyetin içinde yer aldığımızın farkında olduk. Bizler şiir sevdalıları, kültür elçileri olarak sevdalılarla buluştuk. Sevdamızla yola devam dedik. Şiir ve edebiyatın vazgeçilmezine sarıldık, Yunus Emre’nin sevgisinde toplandık, ilahi aşkında sarhoş olduk, bir hoş olduk.

Bu denli güzel birlikteliği yaşatan Elazığlı şair dostlarımıza ( başta Bedrettin Keleş Temur bey ve Mehmet Şükrü Baş olmak üzere ), emeği geçen tüm şair-ozan kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

Programı baştan sona omuzlayan Sayın Valimiz Muammer Erol’a, Belediye Başkanı M. Süleyman Salmanoğlu’na, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. A. Feyzi Bingöl’e, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk’e, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ’a, tüm emeği geçenlere, belediye, Özel İdare, Turizm Müdürlüğünün görevli personeline, şoför arkadaşlarımıza, görevi kutsal bilip seferber olan tüm kardeşlerimize teşekkür ediyor en kalbi duygularımızla selamlarımızı, saygılarımızı sunuyoruz.

Bizi krallar gibi ağırlayan, misafirperver, hoşgörülü, sevecen ve oldukça samimi Elazığlı yöneticilerimize, görevlilere, Elazığlı şair dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Şiirle bütünleşen, şiirle kendisini Türk Dünyası’na duyuran, şiirle markalaşan Elazığ’ı ve Elazığlı yöneticileri ayakta alkışladığımızı ifade ediyoruz. Hoşgörülü (Yunus misali sevgi dolu) yüreklerini selamlıyoruz. Güzel insanlar hep var olun, sağ olun ve şiir dostluğunda …

 

Ahmet SARGIN

Yozgat Şairler Yazarlar Birliği Derneği Başkanı

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!