ŞİİRDE BULUŞMAK

En Güzel Günlerimize

Sosyal Medyada Paylaş:

Bugün günü birlik Şile’ye gittim. Giderken ve dönerken üstümden güneşi ardına almış  sıra sıra bulutlar geçiyordu ve üstüne üstlük yolu çevreleyen ormanın yeşilinde ben sanki uçakta farklı bir aleme uçuyordum.Cd çalarda Elvis Presley’in Love me tender şarkısı çalıyordu,anlayın yani o kadardı işte yaşadığım. Nedendir bilmem bir an için ölümü düşündüm, Tanpınar bir şiirinde « Yaprakların güneş ve ölüm rengi / Sen kalbini dinle, ufkuna bak » diyordu ya işte o yolun beni alıp götürdüğü ufukta ben ölümü düşünüyordum.

« Ne için içine benzer  ⁄ Dışın başka biçimde  ⁄ Ölüm bulut topluyor ⁄ Gözlerinin içinde » diyordu Salim Nizam şiirinde ya işte gözlerimin takıldığı o bulutların içinden sanki ölüm çağırmıştı beni, sizi de sıktım kusura bakmayın.

Neyse Şile’ye vardığımda Şile insanı bunaltmayan güneşi ile çok güzeldi. Cuma pazarını şöyle bir gezdim ve olmazsa olmaz sahiline indim hani var ya şu meşhur deniz içindeki kale, işte onun restorasyonu için bazı yerler çevrilmiş,balıkçı teknelerinin yakınındaki park düzenlenmeye alınmış, size bunları bahsederken ne düşündüm biliyor musunuz hayat kendini nasıl da hep başka sebebler ile unutturmakta değil mi ? Can yücel şiirinde « İşte budur hayat! ⁄ İşte budur yaşamak, ⁄ Bunu hatırladığın kadar yaşarsın ⁄ Bunu unuttuğunda aldığın her nefes kadar üşürsün » diyor.

Ben de üşüdüğün an vaki olana kadar üşümeyeceksin,üşüyeceğin zamanı bile unutup düşünmeyeceksin diyorum. Bu düşüncelere verdim kendimi, kendi düşüncelerimden uzaklara taki olacak olana değin.

Can Yücel aynı şiirinin girişinde ise « Yerin seni çektiği kadar ağırsın,  ⁄  Kanatların çırpındığı kadar hafif..  ⁄  Kalbinin attığı kadar canlısın,  ⁄  Gözlerinin uzağı gördüğü kadar genç…  ⁄  Sevdiklerin kadar iyisin, Nefret ettiklerin kadar kötü..  ⁄  Ne renk olursa olsun kaşın gözün,  ⁄  Karşındakinin gördüğüdür rengin.. ⁄ Yaşadıklarını kar sayma: ⁄ Yaşadığın kadar yakınsın sonuna; ne kadar yaşarsan yaşa » diyor ya aynen ben de  dalgınlık bu ya aracımın sürücü koltuğuna oturmak için arkadan yola çıkma hamlesi yaptığımda halk otobüsü omuzumu sıyırarak geçti ve ben saniye farkı ile yaşayacağım kadar yaşayacağım o kader anımda kaldım.İşte o an ben şu anda gitseydim ötelere, geriye benden ne kalacaktı diye düşündüm uzun bir zaman.

Hayat yine unutturacak bana biliyorum bu an’ı ve benim hissettiğim bulutlardaki anlarla birlikte. Yine yaşam devam edecek hepimizin unuttuğu kadarı ile…

Nazım Hikmet şiirinde : « En güzel günlerimiz:  ⁄ Henüz yaşamadıklarımız.  ⁄ Ve sana söylemek istediğim en güzel söz:  ⁄ Henüz söylememiş olduğum sözdür…

evet söyleyeceğim sözleri bir kaç dizeye sığdırmış işte şair. Umarım size söyleyecek, hayata söyleyecek daha çok anlamlı sözüm olur. İyi varsınız değerli ziyaretçilerim, insan dertleştikçe rahatlarmış…:)

Sevgiyle,mutlulukla,anlamınızda ve şiirle kalın…

Uğur Demiröz

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!