NASIL YAZIYORLAR

Ferda Yalçın Şiirlerini Nasıl Yazıyor

Sosyal Medyada Paylaş:

1460149_464255197014186_698221883_n

Değerli bir şiir sevdalısı Ferda Yalçın’a Şiirler Asla Bitmemeli.com adına şiirlerini nasıl yazdığını sordum.

 

Ferda hanım öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz

Şiirler Asla Bitmemeli.com okurları için :

 

1971 yılının Ocak ayında buz gibi bir mevsimin ortasında sıcacık bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldim.

 

Eğitimimi Ankara’da tamamladım. Keşkelerin, pişmanlıkların olmadığı huzurlu ve mutlu bir çocukluk, tamamen anne baba öğretileriyle şekillenmiş ve iyi ki böyle olmuş dediğim gençlik yıllarım ve şimdi yolun yarısından sonra başka renkler, kokular ve tatlar dediğim kitaplarımla süslediğim bugünleri yaşıyor yarınlara her biri küçük kıyametler dediğim dizelerimle,
denemelerimle, öykülerimle ve gazete yazılarımla ses olmaya çalışıyorum.

 

Bütün bunların yanı sıra editörlüğünü üstlendiğim çalışmalar, düzenlemeler ve GÖNÜLCE adını verdiğimiz grubumuzun çatısı altında başta Ankara olmak üzere pek çok ilde konser, festival, dinleti ve imza organizasyonları yapıyorum.

 

Ferda gelecek demek, yarın demek, umut demek. Umuda, yarına, geleceğe güzel bakabilmek elimde, elinizde, elimizde. Gözleri kelimelerime yürek sıcaklığında değen tüm dostlara sevgimle…

 

Şiirlerinize nasıl hayat verdiğinizi de sorsam :

 

Edebi anlamda tanımlaması kolay, duygular işin içine girince bir kalıba girmeyecek, sığdırılamayacak kadar zor olan tek olgu şiirdir diye düşünüyorum.

 

Kişiden kişiye, duygudan duyguya, yaşanandan yaşanacak olana kelimelerin raksıdır aslında dizeler; farkına bile varmadan arkasında kitleler sürükleyen.

Kıyamettir şiirler.

 

Her biri küçük kıyametler olan kelimeler, dizeleri, dizeler kıtaları, kıtalar içsel bütün döküntüleri serer bir bir ortaya en gürültülü sessizlikte.

 

Yazana, yazdırana, okuyana izler bırakır kelimeler. Kokuları, tatları ve renkleri vardır hissettiklerimizin bana göre ve bu hissiyatın aynasıdır dilimizden kâğıda dökülenler; kimi zaman renk cümbüşüyle, kimi zaman bin bir çeşit dağ çiçeği kokusuyla, kimi zaman da damağımızda kalan en sevdiğimiz tatlarla.

 

Anlık farklı iklim rüzgârları gibi benim dünyamda şiirler.

 

Haydi, vakittir diyerek yazdığım tek satırım olmadı bugüne kadar. Kan uykulardan susamışlığınızla uyandığınız geceleri düşünün. Benzer bir susamışlıkla ardı ardına dizilir bazen sözcükler. Günün kritiğidir bazen, bazen de bütün zamanların bileşkesi iz düşümleri. Ne zaman nerede ve nasıl olacağını kestiremem kendi adıma. Çünkü her ne kadar söyleneni, bilindik tanımlamasını yansıtmasa da yazanların pek çoğu duygu insanıdır diye kabul edersek duyguların zamanı, mekânı ve imlası yoktur.

 

Şiirle haşır neşir olmanızın zamanını ve sizi etkileyen ünlü şairleri de merak ettim :

 

Yazmak nefes almakla eş değer benim için. Güzel konuşma yazma dersleri vardı eskiden bilirsiniz. O yıllarda o derslerden birinde adımın anlamını bilip bilmediğim sorulduğunda gelecek zaman derken Tevfik Fikret’in Ferda’sı ile karşılaştım.

 

İlk şiir karalamalarım üstadın kelimelerini çözümlemeye çalışırken çıktı. Devam edip bu zamanlara kadar geldi. Şair miyim değilim yoldur, yol ister şairlik daha çok yolum var bilirim. Ve Nazım Hikmet, Can Yücel her zaman ilklerim ve idollerim olmuştur.

 

Ferda hanım çok teşekkür ediyorum size Şiirler Asla Bitmemeli .com adına bizimle anlamlı duygularınızı paylaştığınız için.

 

Şiir yolculuğunuzdaki tüm etkinliklerinizin başarı ile devam etmesini, şiire katkınızın şiir sevdalılarına ışık tutmasını Şiirler Asla Bitmemeli .com adına temenni ediyorum. Saygılarımla

 

UĞUR DEMİRÖZ

Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!