ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Şiir Hakkında

Sosyal Medyada Paylaş:

 

Şiir niçin yazılır ? Kişi durup dururken şair olmaya niye kalkar ? Bir iç itiliş midir,bir duygunun başkaldırışı mıdır ?

Hep sormuşumdur ‘ İçimizde hiç şiir yazmayan var mı ? diye!…Toplantılarda özel karşılamalarda ,utana sıkıla da olsa el kaldırmayanı yoktur.Herkes şiir yazmıştır.Şiir sandığı dizeleri karalamıştır.

Şiir bir gerçeklikten doğmaz,ill de bir amacı,bir ereği olsun diyemeyiz.Öylesi de var elbet.Ama çoğu kişi,özellikle gerçekbir şair istediğini yazar.Ne demiş Pasnernak  ‘ Bize yol göster…’ diyenlere : Ben yol mol göstermem.Şair yağmurda yaprakların sesini duyuran bir rüzgar gibidir.’

( Oktay Akbal’ın Kanatlı Sözler Uçar mı kitabından alıntıdır )

* * * * * * *

* * * * * * * Genç Şaire Mektuplar Kitabından * * * * * * *

Rainer Maria Rilke 17 şubat 1903’te bir genç şaire şunları yazıyor :

Şiirlerinizin iyi olup olmadığını soruyorsunuz.Bana yöneltiyorsunuz bu soruyu.Daha önce başkalarına yönelttiniz.Dergilere yolluyorsunuz şiirlerinizi.Onları başka şiirlerle karşılaştırıyorsunuz ve kimi dergilerin yazı kurullarının şiirlerinizi geri çevirmeleri sizi tedirgin ediyor.Madem ki bir öğüt için başvurdunuz bana,size bu girişimlerden el çekmenizi söyleyeceğim.Gözlerinizi dışarılara çevirmişsiniz,ama işte şu an,en başta vazgeçmeniz gereken şey.Kimse size akıl veremez ve yardım edemez,hiç kimse.Tek çıkar yol,gözlerinizi kendi içinize çevirmenizdir.Size,yazmanızı buyuran nedeni araştırıp ele geçirmeye bakınız.Bu nedenin yüreğinizin ta en dip köşesinde kök salıp salmadığını araştırınız.Yazmanız diyelim ki yasaklandı,ölür müydünüz o zaman, ya da yaşar mıydınız eskisi gibi ? Bunu açıklayın kendinize…

( Alıntıdır )

* * * * * * *

İyi şiir diye,Fuzuli gibi yorumcunun açıklama yapması gereken,açıklama yapma olanakları veren şiire derim.Yoruma muhtaç şiir,güzel şiirdir…Gerçek tek yönlü değil,değişken bir şey.Gerçek,tezatlar toplamıdır.Hem siyah,hem beyaz,ümitsizlik,sevinç.En büyük şairlerden bile üç beş şiir kalmış.Günün şiiri diye bir şey yok.

( Behçet Necatigil )

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!