Güzel Sözler

İnsanlar hakkınızda kötü konuştuğunda, onlara hiç kimse inanmayacak gibi yaşayın. 

( PLATO )

*

Bunca kalp kırıklıklarına rağmen küçüklüğümde yaptığım gibi rüzgarı arkama alıp bağırmak istiyorum hayata: Acımadı ki ! 

Sunay Akın ” Yol Arkadaşım “

*

”Mutluluk, elde etmek için peşinden koşulacak; sonra da kaybetmemek için çaba sarfedilecek bir şey değildir. Mutluluk; senden bağımsız olarak, istediği zaman gelir, dokunur sana. Önemli olan, o eşsiz temas anının tadını çıkarmayı akıl edebilmektir.” 

* Victor Hugo/ (Sefiller)

*

“Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin. Basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.”

( Sadi Şirazi )

*

“Bir bardak suda okyanus saklıdır, çünkü kalbinde gözü olana. Ve dahi bir bardak suda fırtına koparır kalp gözü kapalı olan. Yine de bir bardak su bütün sularla aynı özellikte bir şeydir. Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi ay’ın cazibesinin etkisindedir? Bu yüzden mi içimiz gel git halindedir?” 

( Nazan Bekiroğlu – Mor Mürekkep )

*

Köşedeki mindere otur, eski günlerdeki gibi, usul sesle bir şeyler anlat bana, bana bir şeyler söyle. Herşey eskisi gibi olsun, ben hiç gitmemiş olayım

Murathan Mungan

* * * * * * *

Hayal gücü güç verir: “Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”

( Albert Einstein )

* * * * * * *

“Yalnızlık özgürlüktür. İnsan yalnız olabildiği sürece bütünüyle kendisi olur. Yalnızlığı sevmeyen, özgürlüğü de sevmez: Çünkü insan ancak yalnız olduğunda özgürdür.” 

Arthur Schopenhauer

* * * * * * *

Burası dünya!Cennet değil,unutma.Çekilme kabuğuna.Adım at.Denize at.Hâlık’ın var senin.Haddini aşma.

* Nazan Bekiroğlu *

* * * * * * *

”İnsan kendisine olan saygısını, onurunu ve güvenini yitirdiği an işi bitmiş demektir. Alabildiğine bir baş aşağı düşüş yaşar.”

Fyodor Mihayloviç DOSTOYEVSKİ

* * * * * * *

“Eğitimin özü, belki de beyinlere bilgi yığmak değil, bireyin kendi benzersizliğini anlamasına yardımcı olup bunu nasıl geliştireceğini öğretmek ve sonra başkalarıyla nasıl paylaşacağını göstermektir.”
 
* Leo BUSCAGLIA / Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek

* * * * * * *

” Genellikle insanlar sizi kritik edip sizinle alay etmek için her zaman bir eksiğinizi bulacak ve kimse sizi olduğunuz gibi kabul etmeye yanaşmayacaktır. Bunun için, doğru bildiğiniz şekilde yaşayın ve kalbinizin sizi yönlendirdiği yere gidin…! “

* Charlie Chaplin *

* * * * * * *

“İnanç yoksunu olduğumuz söylenemez. Sadece yaşıyor olmamız bile, tüketilemeyecek bir inanç değeridir.”

– Franz Kafka –

* * * * * * *

Beyaz zambaklar kendilerine kapanıyor…

Ve hiçbir şey onarmıyor nedeni bilinmeyen yaraları. 

* Lale Müldür *

* * * * * * *

Hayal kırıklığı insanı öldürmüyor…

Yalnızca, yaşama azmimiz bir parça eksiliyor; başka bir şey olmuyor…

Bir defa daha ayağa kalkana kadar, eskisi gibi gülmeye başlayana kadar, günlük işlerin hengâmesine tekrar dönene kadar, bir vakit bocalıyoruz… Sonra yara izi gibi bir şey kalıyor… Zamanla kabuk bağlıyor…

* Hüsnü Arkan *

* * * * * * *

Şiir niçin yazılır ? Kişi durup dururken şair olmaya niye kalkar ? Bir iç itiliş midir,bir duygunun başkaldırışı mıdır ? 

Hep sormuşumdur ‘ İçimizde hiç şiir yazmayan var mı ? diye!…Toplantılarda özel karşılamalarda ,utana sıkıla da olsa el kaldırmayanı yoktur.Herkes şiir yazmıştır.Şiir sandığı dizeleri karalamıştır.

Şiir bir gerçeklikten doğmaz,ill de bir amacı,bir ereği olsun diyemeyiz.Öylesi de var elbet.Ama çoğu kişi,özellikle gerçekbir şair istediğini yazar.Ne demiş Pasnernak ’ Bize yol göster…’ diyenlere : Ben yol mol göstermem.Şair yağmurda yaprakların sesini duyuran bir rüzgar gibidir.’

( Oktay Akbal’ın Kanatlı Sözler Uçar mı kitabından )

* * * * * * *

Durma üz kendini üzebildiğin kadar, hatalarını düzeltecekse. Düşünme hiç şu anını, düşüncesizlik garantiliyorsa yarını. Ve kork ölümden ölesiye, korkun seni ölümsüzleştirecekse…

 | Shakespeare |

* * * * * * *

Ben bencilim; mutlulugu herkesle paylaşsam da. Acılarımı sadece kendime saklayacak kadar…

Ben yalancıyım; iyi olmadıgım zamanlarda bile ” kötü ” kelimesinin bulaşıcılıgını bildigimden; hep ” iyiyim ” diyecek kadar…

Ben sevgisizim; sahip oldugum tüm sevgiyi,sevdiklerime dagıtıp,yeri geldiginde kendime sevgi ayırmayı unutacak kadar..

Ama ben yürekliyim; yinede kendi kendime sahip çıkacak kadar.

( Alıntı )

*

Sevmek, hayal kurmak kadar kolay bir bakıma fakat unutmak; kurduğun hayallerin gerçekleşmesi kadar zor aslında…

– Sunay Akın –

*

Kaderini ancak sen keşfedebilirsin, senin için hazırlanmış yolu ancak sen bilebilirsin. Orası kalbinin seni davet ettiği yoldur…

Koza Kelebeği Bilmez / Robin SHARMA

*

”Savaş halinde olan kimsenin akıl, kötü eğilim ve kaba kuvvete karşı koyması zordur. Dışarıda sanılan düşman aslında içimizdedir. Herhangi bir savaşı kazanmak demek, kötüyü iyiye çevirmek ve hedefi şaşırmamaktır. Düşmanı yok saymak işe yaramaz. Önemli olan düşman bildiğini doğru yola sokup onun pişman olmasını sağlamaktır.”

Eddi Anter – İnkar

 

*

Kimseyi suçlamayalım.. Biz ne yaptıysak kendimiz yaptık. Çünkü küçücük bir ilgiyi aşk, iki kelime edeni kendimize dost sandık”. 

● | Bob Dylan |

*

Kimileri kaderimizin toprağa bağlı olduğunu söyler. Çünkü sonuçta onun bir parçasıyız.Kimilerine göreyse kader bir kumaş gibi dokunmuştur. Pek çok kişinin kaderi iç içe geçmiştir.Bulmak için bazen de değiştirmek için çabaladığımız tek şeydir kader. Kimileri kaderini asla bulamaz. Kimileri ise kaderine yönlendirilir..! Kimileri kaderin bizim elimizde olmadığını söyler.kaderimizi kendimiz çizemezmişiz. Ama ben öyle olmadığını öğrendim. kaderimiz içimizde yaşıyor…

/–Brave

*

Kötülük nedir bilmemek bir erdem değil, ahmaklıktır: Buna hayranlık duymak , saat kullanmadığımızı bilmeyen birinin saatinizi çalmadı diye ödüllendirmeye benzer.. Erdem, kötülükle iyilik arasında seçim yapabilmek demektir, ve bilgili olmadan seçim yapmak olanaksızdır.

Bernard Shaw

*

“Başarılı bir insan olmaya çalışmayın; değerli bir insan olmaya çalışın. Başarılı insan, hayattan verdiğinden fazlasını alır. Değerli insan ise, hayattan aldığından fazlasını verir.” 

( Albert Einstein )

*

”Sevgi talep edilmemeli; yoksa kanatlarını kaybeder o, uçamaz. O çok dünyevi bir zeminde kök salar; o zaman o arzudur ve büyük ızdırap ve büyük acı getirir o. Sevgi şarta bağlı olmamalı, kişi ondan hiçbir şey beklememelidir. O kendi hatırına olmalı ― hiçbir karşılık için değil, hiçbir sonuç için değil. Şayet onda bir motivasyon varsa, yine, senin sevgin gökyüzüne havalanamaz. Motivasyonun kuşatmasındadır o; motivasyon onun belirleyicisi, onun sınırı hâline gelir. Nedensiz sevginin hiçbir sınırı yoktur; saf sevinç, taşkınlıktır o; varlığın güzel kokusudur o.

 

Ve herhangi bir sonuç için hiçbir arzu olmaması, mutlaka sonuçların olmadığı anlamına gelmez; onlar olur, onlar bin katı olur; çünkü biz dünyaya ne verirsek geri döner, o çarpıp geri gelir. Dünya bir yankı vadisidir. Eğer biz öfke kusarsak, öfke geri gelir; eğer biz sevgi verirsek, sevgi geri gelir. Ama bu, doğal bir olaydır; onun hakkında kafa yormaya gerek yok. Kişi güvenebilir; o kendi kendine gerçekleşir. Karma yasasıdır bu: Ne ekersen, onu biçersin; ne verirsen, onu alırsın. Yani onun hakkında düşünmeye ihtiyaç yok, o otomatiktir. Nefret et, ve sen nefret edileceksin. Sev, ve sen sevileceksin.”

 

( OSHO )

 

*

”Küçükten büyüğe her şey sizin içinizdedir.”

Yaradılıştaki her şey sizin içinizdedir ve içinizdeki her şey yaratılıştadır. Siz, en yakın şeylerle sınırsız bir temas içindesiniz ve dahası, mesafe, sizi uzaktaki şeylerden ayırmak için yeterli değildir. En aşağıdakinden en yücesine, en küçüğünden en büyüğüne her şey, içinizde eşit bir şekilde var olur. Tek bir atomda, dünyadaki tüm elementler vardır. Tek bir damla su, okyanusların tüm sırrını içinde barındırır. Aklın tek bir hareketi, var oluş yasalarının tüm hareketlerinde vardır…

(Halil Cibran)

*

Yalvarırım sana… Kalbinde çözülmeden kalan her şey için sabırlı ol. Sorunların kendisini sevmeye çalış; kilitli odalar veya yabancı lisanlarda yazılmış kitaplar gibi. Cevapları şimdi arama. Şu anda cevaplar sana verilemez, çünkü sen henüz onlarla yaşayamazsın. Bu, her şeyi yaşama meselesidir. Şu anda, soruyu yaşaman gerekiyor. Belki daha ileride, farkına bile varmadan, günün birinde kendini cevabı yaşarken bulacaksın.

 

( Rainer Maria Rilke)

*

”Ah bu insan yüzleri ! her şeyimizi bağladığımız, durmadan yanıldığımız, istediğimiz kadar bol hasletler, adilikler, iyilikler, kötülükler, delilikler, akıllılıklar , sevdalar yüklediğimiz insan yüzleri !yanılsak da zararı yok. bu yüze olmazsa ötekisine yükleriz saydıklarımızı.

Yanılmamız muayyen bir insan içindir, insanlar için değil.

O halde yanılmıyor sayılırız.”

( Sait Faik Abasıyanık – Birtakım İnsanlar )

*

Bir seyyahla, onun çölde karşılaştığı yırtıcı hayvanları anlatan o şark masallarını kim bilmez ki. Seyyah, hayvanlardan kurtulmak için susuz bir kuyuya atar kendini. Orada, kuyunun dibinde bir ejderha görür. Onu yutmak için ağzını açmıştır. Yırtıcı hayvan tarafından parçalanmamak için yukarıya çıkmaya cesaret edemeyen, ama ejderha tarafındanda yutulmamak için aşağıya atlayamayan bu zavallı, kuyunun kenar taşları arasındaki bir dalı yakalar ve ona sımsıkı tutunur. Elleri uyuşur ve az sonra, kendini her iki tarafta bekleyen felaketin kucağına düşeceğini hisseder, ama hala sımsıkı yapısıp durmaktadır dala.

O sırada biri beyaz biri kara iki farenin onun tutunduğu dalın çevresinde dolaşıp dalı kemirmekte olduklarını görür. Bir kaç dakikası vardır. Dal kopacak ve o da canavarın ağzının içine düşecektir. Seyyah bunu görür ve kurtulma şansının olmadığını bilir. Ama havada debelendiği sürece, çevresine bakınmaktadır. Çalının yapraklarında bal damlaları görür. Dilini uzatıp bunu yakalamaya koyulur. İşte bende aynı, beni parçalamaya hazır olduğunu bildiğim halde, hayatın dallarına tutunuyorum ve bu azaba niye düştüğümü bir türlü aklım almıyor ve şimdiye kadar bana teselli vermiş olan balı emmeyi deniyorum. Ama bal bana tat vermez oldu artık ; Beyaz ve siyah fareler gece gündüz tutunduğum dalı kemirmekteler…

( Lev Tolstoy & İtiraflarım )

*

Hala anlayamadınız değil mi? Önemli olan haklı ya da haksız olmak değil. Kavganın kazananı yoktur. Ya kaybedersiniz ya da daha çok kaybedersiniz. Önemli olan kalp kırmamak. Önemli olan yargılamadan,karşılıksız sevebilmek ve iyilik yapabilmek. Haklı bile olunsa özür dileyecek kadar asıl olmak,bilge olmaktır. Egonuzu kontrol edemediğiniz sürece, o sizi kontrol etmeye devam edecek. Böyle olduğu sürece tüm dünya sizin bile olsa asla mutlu olamazsınız.

( Albert Einstein )

*

”Bana yalan söylemeni isterdim aslında… Çünkü insan ancak kaybetmekten çok korktuğu bir şey için yalan söyler…”

( Orhan Pamuk / Masumiyet Müzesi )

*

” Düşüncelerime ve bilgilerime değer veriyor ama duygularımı umursamıyor. Oysa bana gurur veren tek şey duygularımdır. Her şeyin kaynağı ; bütün gücü ve kuvveti bütün sevinçleri ve acıları veren kalptir. Benim bildiklerimi herkes bilir ama bu kalp yalnız benimdir.”

[ Goethe & Genç Werther’in Acıları ]

*

Benim dünyada tattığım en büyük lezzet, hayat değil, insanlık! Her zaman olduğu gibi şimdi de, yaşıyor olmanın değil, insan olmanın zevkini çıkarıyorum.

( İhsan Oktay Anar )

*

“En kof ceviz bile kırılmak ister. Olgun yemişler tutunamaz ağaca. Öyleyse kabuğum kırılacak diye hayıflanmamalıdır insan. Toprağa düşmemek için çırpınmamalıdır meyve. Düşün! Bir şeyin geldiği yere dönmesi kadar sevindirici ne olabilir?.. Tohumun ağaca, ağacın tohuma dönüşümünden başka bir şey değildir hayat. Yani ölüm. Fakat insanlar ölüyü kefenledikleri gibi ölümü de kefenlemişlerdir. Ve kefenlenen her şey öldürücüdür. İnsana düşen, tüm libaslarından soyup öylece seyretmektir ölümü. Yani hayatı…” 

( Lev Tolstoy )

*

Yaşam dedikleri bir sınavsa eğer; asla vazgeçmemeli sevmek ve öğrenmekten; ama, herkesi sevemeyeceğini de her şeyi bilemeyeceğini de fark edebilmeli insan! Tıpkı, her şeye sahip olamayacağı gibi.

( Oğuz Atay )

* * * * * * *

Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değerde değildir bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir önemsediğin bir bedel ödersin.

( Lev Tolstoy )

* * * * * * *

Şiir yazmak geyik avlamaksa eğer, öldükten sonra avlanmalı geyikler. Yani yaşananlar soğuduktan sonra yazılmalı. Hayatı yok etmedikçe şiiri var edemezsiniz. Yaşamdaki o canlılığı, kımıldayan şeyi yok edeceksiniz; öbür alanda var etmek için. 

Hem genç bir kadınken, herkes sizin gizlerinizi merak eder. Bu yüzden bugüne kadar gizlerimi hep sakladım, bunu savundum. Zaten giziniz olmazsa yazamazsınız. Ama şimdi ipuçları vermeyi yeğliyorum. Çünkü geyikler çoktan öldü.

( Gülten Akın – Bir Geyik Avıdır Şiir )

* * * * * * *

Kim ne derse desin, sözcükler ve düşünceler dünyayı değiştirebilir.

 ( N. H. Kleinbaum – Ölü Ozanlar Derneği )

* * * * * * *

”Yaşamı güzel kılan, insanların birbirilerinin yüreklerini ısıtmak için bulabilecekleri iyilik dolu sözcüklerdir. Kimilerini ölene dek unutamazsınız, geriye dönüp baktığınızda anımsayacağınız tek şey size neler hissettirdikleri olacaktır.”

 ( Maksim Gorki )

* * * * * * *

Fısıldanan sözler, yüksek sesle söylenenlerden daha uzağa gider

( Çin Atasözü )

* * * * * * *

Eğer ‘unutmak’ 7 harfi yanyana getirmek kadar kolay olsaydı, biz de 5 harfi yanyana getirip ‘mutlu’ olurduk.

 ( Can Dündar )

* * * * * * *

Vücudu öldürenden korkmayınız; ruhu öldürenden korkunuz.

( Denis Diderot )

 

* * * * * * *

Her insan bir alemdir. İnsan düşünceden ibarettir, geri kalan et ve sinirdir.

( Mevlana )

* * * * * * *

İnsanlık mesuliyet duygusuyla başlar.

( Ahmet Hamdi Tanpınar )

* * * * * * *

Zor bir iş, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur.

 ( Henry Ford )

* * * * * * * 

Bakmak değil, görebilmektir yaşam !

 

Anonim

* * * * * * *

Kelimelerin gücünü anlamadan, insanların gücünü anlayamazsın…

 

Konfüçyüs

* * * * * * *

” İncinecek hal kalmadı bende sana sadece bir tavsiye; Vedalar soğuk olur sıkı giyin! “

[ Kahraman Tazeoğlu ]

* * * * * * *

Yarın bizi beraber görenler
“kimdi o yanındaki diye sorarlarsa beni detaylı anlatma.
Kısaca; “ömrümün geri kalanı” dersin.’

 

Cemal Süreya

 

* * * * * * *

” Unutamıyorsan umursama; çünkü hayat değil, sen hayatı üzmelisin. İşte bu yüzden altını çizdiklerinin bazen üstünü çizmelisin! “

[ Bob Dylan ]

* * * * * * *

Bazen birinin yokluğuna o kadar alışırsınız ki, başka birinin gelip o boşluğu doldurmasından korkarsınız.

(balzac)

* * * * * * *

BAŞARI İÇİN ANLAMLI SÖZLER

Dilinizi yazılı ve sözlü olarak yalın ve hatasız kullanabilmeyi öğrenin.

Herkese kendisinin özel olduğunu hissettirin.

Bugünü yaşayın, yarını planlayın, dünü unutun.

Ailenize en iyi müşterinize davrandığınız gibi davranın.

Öğretmek, hem liderlik etmek hem de bir yandan öğrenmektir.

Fikir katilleri cesaretinizi kırmasın. Bu daha öncede denenmişti gibi.

Aferin diyen olun, aferin alan değil.

Lütfen herkese karşı kibar olun.

Işığında iyi bir şeyler yakaladığınız ateşe bütün kömürü boşaltın.

Hatalarınızı özenle ve çekinmeden çıkarıp not edin. Kendi kendinizin savcısı olun.

İlk denemede kusursuz çalışan çok fazla şey yoktur.  İyi romanlar ve Broadway oyunları bir müsvedde sonra basılmış değillerdir.    

İyi fikirlerin elinden tutun.

Her zaman içini size en yüksek ücretin teklif edildiği işi seçin.

Parayı beyniniz kazandırır ama beyni taşıyan vücuttur. Fizik kondisyonunuz ne kadar iyi olursa çalışma kapasitenizde o derece verimli olur.

Zihinsel olarak iş dünyasında başarılı olmak için zor ve yalnız yapılacak bir şey yapın. Odun kesin, bahçede çalışın ama yalnız yapın.

Kötü bir anınızı asla kağıda dökmeyin bu şekilde rakiplerinize dumanı tüten bir silah vermiş olmayın.

Her gün düşünmeye bir saat ayırın.

Asla çakırkeyif olmayın, bu bir zayıflık göstergesidir.

Sigara içiciler kontrol altında tutulan kişilerdir, öyle izlenim verirler.

İnsanlar ad ve soyadlarını bilen kişilere saygı duyarlar.

İşinize kırkbeş dakika erken gelip, on dakika geç ayrılın. Yükselmek için psikolojik algıyı yüksek tutmak lazımdır.

İş hayatında hep bir fazlasını yapan kazanır. Bir tahta fazla çivileyebilen marangoz misali.

Seyahatte üstlerinizle birlikte olmaktan kaçının. Onların gözüne onlardan ayrı çalışarak girersiniz.

İş seyahatinde otelde kalmışsanız.Erken kalkın, egzersizlerinizi yapın, giyinin ve çalışmaya başlayın.

Bir iş yemeği öncesinde bir hedefiniz ve hedef için gündeminiz olsun.

Üstlerinizle senli benli olmayın.

Bir hata gördüğünüzde onu hemen haber verin, büyümesine izin vermeyin. Çözümler sunun bu yükselmenin ilk adımıdır.

İş sahnesinde ışığın altında durun ki çalıştığınızı üstleriniz görsün.

İzninizi her zaman kullanın. İznini kullanmayanlar yetersiz görülür.

Patronlar sürprizlerden hoşlanmazlar. Patronlar gölgede kalmak istemezler.

Patronunuzun başarısı için hatta patronunuzun patronu için bile çok çalışın.

İyi bir patronun hata yapmasına asla izin vermeyin.

Ayda bir kez kütüphaneye gidin.

Her zaman hayatınıza yeni birşey katın. Çin yemekleri yada bir kitap yazmak gibi.

İnsana yatırımda cömert olun.

Biri konuşurken yaptığınız işi bırakın ve onu dinleyin. İyi dinleyiciler harika konuşma arkadaşları kabul edilirler.

Karar vermek için 10 saniyeniz varsa bunun 9 saniyesini panik olmadan düşünmeye ayırın.

JEFFREY J. FOX

Kaynak : CEO Olmaya Giden Yol – Alteo Yayınları

Bir cevap yazın