ŞİİRDE BULUŞMAK

Hayalindeki Şiirin Peşinde Sürüklenen Adam

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirin tasvirini sorsanız herkes onu bir şeye benzetebilir belki ama ben şiiri bir kadına benzetmeye çalışıyorum. Kadın bir erkek için anlaşılmaya çalışılacak varlıktır tıpkı şiir gibi;  usta şairler ne demiş : Şiir anlaşılan değil anlaşılmaya çalışılandır. Ne kadar detayına inersen ve irdelersen onda gizli olanı bulursun. İmgeler kadının ruhu gibidir her kılığa girer ama yine de yazılan ile anlatılmaya çalışılan birbirini tamamlayamaz. Anlamlı şiiri aradığınız yerde değil tesadüf ettiğiniz yerde bulursunuz. Tesadüfler sır kapısındaki mısralar gibidir. Her bir mısra sonu gelmesin de daha uzasını çağrıştırır. Dize getiremezsiniz kelimelerdeki renklerin birlikteliğini, yine de dize dize irdelersiniz renkleri ayıracakmışçasına.

Konuştuğun dil ile okuduğun şiir dili arasında kadının yüreği vardır. Her ne konudan bahsederseniz bahsedin kadının bir farklılığının izlerini anlatırsınız. Doğadan bahsedersiniz içinde kadının şiir dilindeki sabırsızlığını,ürkekliğini,sevecenliğini,cesaretini,ihtirasını,kıskançlığını ve şiddetini bulursunuz.

Bir savaş oyunundaki bir amazon kızı yada mitolojiden bir sayfa misali dahpne edalı ruhu endamlı kadını tanırsınız. Her kim olursa olsun onun ruhundan size üflenmiş şiirdeki ölçüyü görürsünüz. Size kafiyeleriyle kendini anlatmaya çalışır. Bugünün zamanında, divan şiirindeki kelime ve ses tonuyla. Anlamak için kendinizi ona vermeye çalışırsınız lakin o size kendisini vermez hep kaçar durur. Bir peri kızı edasıyla kanatlanır durur. Periler şiirdeki ilhamın ana temasını kurarlar. Sizin aradığınız şiirdeki ahenk onların kurduğu saraydan sıyrılmış otağlardan ibarettir. Önünde atlar kişner, uzaklardan nal sesleri gelir ama bir tek aradığınız ses gelmez. O peri kızı dimağınıza saklamıştır bir kere tüm içindeki aşkla yoğurulmuş duygularındaki sırları.

Anahtarlar onu anlatmak için değildir. Anahtarlar ona ulaşmaya çalıştığın mısra basamaklarındaki kapıları açmaya, gerçeğe ulaşmaya çalışacağın yol haritasını ortaya çıkarır.

Kadın şiirde erkeği peşinden koşturan kanatlı beyaz inci tanesidir, o aslında şiirin nihayetine konulacak noktadır. Siyah değildir beyazı ile sırrı aydınlatacak meşale sıfatındadır. Sen içinde şiir aşkını bulamadıysan onu ele geçiremezsin. O hisseder ise bu aşkı sende, kendisi gelir konar kaleminin uc yerine.

Hayalimdeki şiiri arıyorum ben, bu belki bir kadın suretinde, belki de peri. Bulmak yazdığın şiire başlık bulamamak misali. Ne uğraşlar ile yazmışsındır şiiri sen lakin bir başlık yerini bulmaz da yıllarını geçirirsin hayalini tamamlayacak o başlık için yine de sen .

Bilmek değil hissetmekse şiirin adı, his vaki olur ki seni bir gün bulacaktır.

Uğur Demiröz 

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!