ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA,  YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Haydi Şiir İçin Bir Olmaya

Sosyal Medyada Paylaş:

Günaydın şiir dostlarım,

Şu anda aklıma geldi şiirin kalbine ne kadar dokunabiliyoruz evet yoruz. Yorum ile yoruz çok farklı anlam ve bireysel kendi başımıza içimizden geldiği gibi mi bu dokunmalar yoksa bir grup, bir dernek, bir topluluk şeklinde mi ?

Elimize kalemi alıyor ve içimizdekileri kağıda döküyoruz. O içimizden dökülenler sizin benliğinizin ifadesi ve siz bunu eski adet defterlerinizde saklıyorsunuz, gün ışığına çıkartmadan, kimseler görmeden. Bazen duyuyoruz şu meşhur şairin bazı şiir karalamaları bulundu diye. Bu onların paylaşımdan önceki karalamalarıydı belki ya bugünün teknolojisinde yaşayanlar !

Bir gün bu yazdıklarını yazılı basın aracılığıyla yayına verecektir. Yıllar yılları eskitir defterlerdeki yazılar kararır, sararır ama bir türlü olgunlaşmamıştır yayına verilebilmek için. Bu yazıyı okuyan siz de belki  aynısını yaşıyorsunuz defter sayfalarınızda daha iyisini bulamadınız ve siz belki de aranılan beklenilen o hafızalarımıza yer edecek şairsiniz kimbilir. Ya siz ölürseniz günün sonrasında ve ardınızda kalanlar hangi defter hangi özel şiir demeden eskiciye veya çöpçüye yaşadığınız o özel kelimeler ile boşluğa bırakılırsa, bunda kaybeden belki de sizi bilmek isteyen nicelerine şiir kaybı olarak büyük bir kayıp olmayacak mıdır ?

Bir de yazılanların başka bir cephesi şiir ve edebiyat siteleri. Bir misyonu üstlenmiş okura sizi ulaştıracak aracı destekleriniz. Ben şiir sitelerinin bu misyonu gerçek anlamda yürüttüğüne kani değilim.

Neden mi ?

Şu anda naneli çay içiyorum, dün çay içmiştim ama daha önceki gün karışımlı bitki çayı, daha daha önceki gün bergamotlu ve diğer bütün marka çayların harmanlandığı kendi elimle hazırladığım çayı içmiştim.

Benim hepsinin tadından haberim var ya siz bildiğiniz bir A sitesi veya bir B, C, D sitesi bilmediğiniz daha harflerle dolu siteler. Herkes kendi halinde bir yer edinme yarışındalar belki de onlar haklı kendilerince ama ben başı çeken şiir sitelerinin bir araya gelip bir etkinliğe imza atmaları gerekliliğine inanmaktayım.

Şiir bir madalyon ise her şairin boynunda taşıdığı, o madalyonların bir araya toplandığı, buluştuğu siteler arası bir birlikte geç kalınsa da çok gerekli.

Nasıl ki gazeteciler birliği, avukatlar, dişçiler, otobüsçüler birlikleri var şiir sitelerinin de birliği olabilmeli. Bunu ben başaramam ama bunu başarabilecek üst sıralarda herkese ulaşan siteler vardır. Bir araya gelinemiyor ise yazışsınlar, telefonlaşsınlar, mailleşsinler ortak bir karara varsınlar.

Şiir siteleri birliği adı altında yeni bir site kurulsun. Buna tüm şiir siteleri, şiir blogları davet edilsin. Bu sitede diğer şiir sitelerinin en başarılı olanları o site tarafından eklensin. Bu ne kadar çok şiir sitesi varmış ve onların ne kadar etkili şairleri varmış dedirtsin. Şiir sevenler bir sitede iyi yazanla değil farklı yetenekli şairleri bulsun okusun. Şiir sitelerinin antolojilerinin dışına çıkılsın ve bir ortak havuz hesabı kurulup bu para önemli günlerde sitelerin etkinlik yapabilmelerine izin versin. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Şiir büyüyemeyen  öksüz, yetim bir çocuk ama şu zamanda yazılı basında olamasa da sanal dünyada şiir kendine gelmiştir. Şiir sevenler kendi isimleri altında olmasa bile rumuzlarla da olsa bu sitelerin üyeleridir.

Bu temelin atılması ve şiirin omuzlar üstünde heyecanla götürülmesi için sizi birliğe çağırıyorum.

Çünkü ben şiirler asla tekil olmamalı diyorum. Çoğul olmak için bu yazıyı okuyanların kulaktan kulağa oynamalarını istiyorum. Olur ya son kişi tamam bu iş olur der belki.

Bulutlu bir İstanbul sabahından, güneşli bir şiir birliği Türkiye’sine uyanmak temennimle sevgiyle ve muhabbetle kalın diyorum.

Uğur Demiröz 

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir yorum

  • kardelen

    Şairmiyiz bilinmez..Ancak yürek sesimizi dizelere döken gönül işçisiyiz.Şiirlerde coşarız ağlarız yaşarız yaşatırız.Egolar bir tarafa konulsa boynumuzdaki madalyonların her iki tarafıda birliktelik olsa mısra olarak daha güzel olmaz mı? Ve sanal dünyada camdan şiir ortaklıkları yerine candan şiir ortaklıkları kurulsa ..Belki o zaman memleketimin her köşesinde hece çiçekleri açar ve yetişen yeni nesil duygu yoksunu olmaz diyorum.Yazınızı kutlarım temennileriniz temennimiz olsun

Leave a Reply

error: Content is protected !!