ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA,  ŞİİR OKULU

İlk Büyük Trajedi Yazarı

Sosyal Medyada Paylaş:

İlk büyük trajedi yazarı

M.Ö 496-405 yılları arasında yaşamış ve Atina’da yapılan drama yarışmalarını tam 24 kez kazanan Sofokles’tir.

130′un üzerinde oyun yazmıştır, ancak onlardan sadece yedi tanesi günümüzekalabilmiştir.

Bunların içinde en ünlüsü Oedipus Tyrannus’tur.

Alıntı : kulturelbellek.com/edebiyatta-ve-siirde-ilkler/

Oedipus Kralı Özet

Oedipus’un (Latince Oedipus Rex veya Yunanca Oidipous Tyrannos ) hikayesi, korkunç bir veba toprağının çarptığı Thebes şehrinde başlıyor. Oedipus, kayınbiraderi Creon’u, Thebes’in kaderinin ne olacağını sorması için Delphi’deki kâhinlere gönderir. Haber rahatsız edici; Creon, kahvenin Laius’un katili (Thebes’in eski kralı) katilinin yakalanıp kovulduğu zaman sona ereceği ve katilin kentin içinde olduğu söylendiğinde bir mesajla geri döner.

Creon’u inkâr eden Oedipus, Tiresias peygamberini çağırıyor. Kör gören, Oedipus’a katilin kim olduğunu söylemeyi reddediyor ve Oedipus da onu suçun içinde olmakla suçluyor. Tiresias, Oedipus’un katil olduğunu ve fırtınanın başladığını açıkladı. Oedipus bunun nasıl mümkün olduğunu göremiyor ve suçu araştırmaya devam ediyor.

Son kralın dul eşi Jocasta ve diğer vatandaşlar ile konuşarak Oedipus’un trajik kaderi ortaya çıkıyor. Aslında Laius’un oğlu ve en iyi çabalarına rağmen babasını öldürdü ve annesiyle evlendi.

Oedipus ilk doğduğunda, babası Thebes Kralı Laius, bir gün oğlunun onu öldüreceğine dair bir kehanet aldı. Kral, bebeğe vahşi doğada ayağıyla dikilmesini emretti. Ancak, eylemde bulunmakla görevli hizmetçi, kendisini terk etmekten vazgeçemedi; bebeği onu Corinth’in kralı ve kraliçesine götüren bir çobanı verdi. Cetveller çocuğu evlat edindi ve onu kendileri gibi büyüttüler. Bir gün Laius’la aynı kehaneti aldı. Babasının Korint kralı olduğuna inanan kehanetin ortaya çıkmasını önlemek için şehirden ayrıldı.

Şehirden ayrılırken bir kavşakta bir grup insanla karşılaştı ve bir koçun yolcusu ile kavga etti ve onu öldürdü. Thebes’e ulaştığında, kentin, bilmecesi cevaplanıncaya kadar terk etmeyecek olan Sfenks tarafından ezilmiş olduğunu keşfetti. Zeki olan Oedipus doğru cevap verdi, Sfenks’i ölümüne daldırarak gönderdi ve Thebes’in hükümdarı oldu. Gücü pekiştirmek için Kral Laius’un dul eşi Jocasta ile evlendi.

Hepsi ortaya çıkarıldığında, Jocasta kendini asar. Perişan, Oedipus kendi gözlerini oymak için atığının pimlerini kullanır. Creon’a Thebes’in kontrolünü verir ve şehri kör bir dilenci olarak dolaşmak için terk eder.

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!