NELER OLUYOR HAYATTA

Ahmet Hakan, Cem Yılmaz ve Dahası

Sosyal Medyada Paylaş:

AHMET ÜMİT DİYOR Kİ

Yazarlık sürecim bir karar alınmadan kendiliğinden gelişti. Bir gün birdenbire bir öykü yazdım ve kırk ayrı dilde yayımlandı. Bu gelişmeden sonra da ben ‘ benden yazar olur galiba ‘ dedim kendi kendime.

Şuna inanıyorum, hayattaki mutluluk sevdiğiniz işleri yapabilmektir.

Şu anda ‘ Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ‘ adlı bir roman yazıyorum. Bire bir hayatın içinden gelen şeyleri yazıyorum ve işte burada, kurgu ile yaşam birbirine karışıyor.

Bir yazarın yazmak istediği gerçekleri seçerek kendi gerçeğini inşa ettiğine inanıyorum ki genellikle kendimi, karakterlerim üzerinden anlatmışım. Bu da en güzeli.

İyi bir roman belirsizliğin üzerinden yükselir. Bir yazar çıkıp da ‘ Ey okur, doğru yaşam için şöyle yapmalısın. Ahlaki kuralların bu olmalı. Vicdanınşöyle hareket etmeli ‘ dediği zaman çuvallar.

En büyük sıkıntım, ingilizce’den çok iyi çeviri yapacak birini bulamamam. Çeviriler yaptırıyorum kötü oluyor ve yayımlamıyorum.

Ben şanslı bir yazarım. Çok iyi yazarlar var satış yapamayan. Ben iyi bir yazar mıyım, onu bilemiyorum.

Biz yazarların yaptığı, hayatın suretini çıkarmaktır. Öyle ki insanlar bu sureti okusunlar ve tekrar hayata dönsünler… İnsanlar sıkılıyor hayattan ve okuyarak kaçıyorlar. Yolculuğa çıkmak gibi…

Edebiyat hayatı güzel, anlamlı kıldığı için güzel.Romanlarımda görsellik ağır basar. Sebebi, görerek yazıyor olmam. Görerek yazdığım için görsellik beni çok etkiliyor.

( Ekim 2013 -Sayı : 2 İstanbul Art News sayfa : 48 den alıntıdır )

* * * * * * *

CEM YILMAZ’IN RESİME BAKIŞI

Cem Yılmaz’ın resme ilgi duymaya başladıktan sonra aldığı ilk eser Nuri İyem’e ait.

Alışılageldik teknikle üretilen işlerden hoşlanmayan ve kolleksiyonunda 100’ün üzerinde eser bulunan Cem Yılmaz, bu işleri dönemsel değişikliklerle evinde sergilemeyi tercih ediyor.

Birazcık param olamaya başlayınca resim almaya başladım. Çok özel bir işti. Şileden bir görüntüydü, iki tane sevgili oturuyorlar. Onun klasik figürlerine hiç benzemeyen figürlerdi. Bu yüzden çok ilgimi çekmişti.

Benim beğendiğim şeyler çoktan keşfedilmiş ve kıymetli işler oluyor. Ben çok alışılageldik teknikle üretilen işlerden hoşlanmıyorum doğrusu. 

Figüratif olan ama bir anı donduran işler, içinde bir aksiyon veya bir espiri olan işler ilgimi çekiyor. Ben son üç beş senedir genellikle internetten alışveriş yapıyorum. Jean – Michel Basquiat’ya hayrandım. 2001 de çıkan, bir de 2002 de çıkan birer baskı serisi almıştım ve beni çok heyecanlandırmıştı o zaman.

New York pazarından alışveriş yapıyorum. Adam beş dakika önce Karnie West’e iş satmış ama benimle de yarım saat boyunca son derece arkadaşça ilgileniyor. Adamların işi ele alış biçimi çok arkadaşça, gözleri sanat sevmekten başka birşey görmüyor. Ben o tavrı seviyorum ve o tavırla satış yapan adamdan alışveriş yapmayı seviyorum.

Ben geyikciden alışveriş yapmak istemiyorum.

( İstanbul Art News Ekim 2013 Sayı 2 den  alıntıdır )

* * * * * * * 

EJDERHA DÖVMELİ KIZ

Serisinin vefat eden yazarı Stieg Larsson’a ait yeni bulunan Beyin Gücü adlı öyküsü İskandinav edebiyat antolojisine girdi şimdiden.

* * * * * * *

ÇİKOLATA 2020 S.O.S.

2020 yılında çikolatanın hammaddesi kakao da kıtlık yaşanacağı açıklandı. Önümüzdeki yıllarda kakaolu ürünler lüx gıda arasına girecekmiş.

Çikolatadan zevk almanın formülü ağızda erimesini bekleyerek yemekmiş, işte o günler yaklaşıyor ister istemez tadına vara vara yemeyi öğreneceğiz 🙂

* * * * * * *

POPÜLER ROMAN EDEBİ ROMANA KARŞI

Popüler roman patlaması 1980 darbesinden sonra gerçekleşmiştir.

Patlamanın nedenleri şunlar : 

Büyük kitabevlerinin hemen her şehirde şubeleşmesi……. Çok satanlar rafları……. Kitap ekleri vasıtasıyla gazetelerin reklamları arttırması……. Ekonomik hayatta izlenen dışa açılma hamleleri……. Gelir seviyesinin yükselmesi……. Okur yazar sayısındaki artış……. Kitapların süpermarketlere kadar inmesi.*

Popüler romanlar gücünü ‘ belirli formüller ve olaylardan alan, yüzeysel bakıldığında dünyayı sorgulamak yerine olduğu gibi kabullenip okuyucuyu da buna yönlendiren’ bir anlayışı takip eder. Kolayca anlaşılır, kolayca tüketilir olmak popüler romanın temel özelliği haline gelir. *

Son zamanlarda rast geldiğimiz kitaplar buna örnek : Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Harem, Gezi Parkı Olayları ve şimdi belki de sırada Fatih Sultan Mehmet var.

İki yazarın düşüncelerini şu şekilde görmeliyiz :

Biri yarını göremeyecek kadar dayanıksız ama mutlu, diğeri huzursuz ama yarına kalacağı için mutmaindir çoğunlukla.*

İşte bu yüzen klasiklerin devamlı yeni baskıları çıkıp çıkıp tükenmektedir. 

* ( 7 Ekim 2013 Zaman Kitaptan alıntıdır )

* * * * * * *

KELEBEĞİN RÜYASI

Oscar aday adayı film 11 Ekimde yeniden vizyonda.

* * * * * * *

MEZARIMDA YAZIYORUM

İlginç bir roman, Machado de Assis’in bu romanını yorgunken okumayın, zihninizin berrak bir anında okuyun diyorlar.

* * * * * * *

NEDEN BEREN SAAT

Beren Saat’in gerçekte güler yüzlü, sempatik ve kulağa hoş gelecek bir ses tonu var iken dizilerde kötü rolleri üstleniyor. Beren Saat tam aile filmlerindeki sevecen rolleri üstlenebilecek örnek bir karakter olabilir. İntikam filmi ona hiç yakışmıyor.

Yeni sinema filmindeki alıntı fotoğrafları bence bu fikrimi destekliyor. Umarım güzel bir aile dizisinde sevecen bir rol üstlenir 🙂

* * * * * * *

PILI PIRTI ŞİİRLER

İlginç başlıklı yeni bir şiir kitabı başlığı dikkatimi çekti. 

Tanıtım bülteninde şu yazıyla tanıtmış kendini :

pılısını kaybetmiş / pırtı kadar yalnızım

 

Kağıtlarda kalmış güzel sözler beni hiç cezbetmiyor. Asıl olan yaşamdır.Bir dişi köpeği annesiz kalmış kedi yavrularını emzirirken görmek, “İşte şiirin taa kendisi!” dedirtebiliyor.

Bir kadının böbreğini kocasına vermesi şiirdir. Elindeki üç kuruşu zorda kalmış bir arkadaşına vererek nefes aldıran dostun davranışı şiirdir. Yemeğini dostlarıyla bölüşen insanların davranışı şiirdir.

Evinde sıcak sobanın başında otururken dışarıda karda kışta kalan serçeleri düşünmek şiirdir. Hatta düşünmekle de yetmeyip onlara yem vermesi, sıcak yuvalar yapması şiirin taa kendisidir. Şiir yaşamın içinde olmalı, kağıda yazılan şiirler kağıt üzerinde kalmayıp yaşamı şiire dönüştürmelidir.

Şairler de yazdıklarıyla önce kendilerini dönüştürmeli ve şiir gibi yaşamaya çalışmalıdırlar.

Şiir gibi yaşamanın bu tarifini sevdim, acaba içinde neler var, bir ara kitapçıda buna bakmalıyım.

* * * * * * *

İSMET ÖZEL

Ünlü şair İsmet Özel’in okuyucu kalmadı diye kızıp şiiri bıraktığı şu günlerde siz ne yapıyorsunuz.

Gerçekten şiirde okuyucu kalmadı mı sizce de. Bence artık şiir, kitaplardan değilde bilgisayardan okunduğu için okunmuyor zannediliyor.

Edebiyat sitelerine bir bakın üyelerin çoğu şiir yazıyor vede okunuyorlar. İstatistikler bence sanal alemdeki şiirlere bakmalı diyorum nokta.

* * * * * * *

İYİLİĞİN FİLMİ

Kızılay İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre, ‘İyilik için kısa bir ara’ sloganıyla düzenlenen yarışmada, iyiliğin ve yardımlaşmanın filmi çekilecek.

Kızılay İstanbul Şubesince düzenlenen ‘İyilik ve Yardımlaşma’ konulu kısa film yarışması için, 1 Eylül 15 Ekim tarihleri arasında başvuru yapılabilecek.

* * * * * * *

AHMET HAKAN DİYOR Kİ

Ahmet Hakan : Şiirden soğudum. Nedenini bilmiyorum. İkinci Yeni’yi severim. On-onbeş sene önce artık iyi şiir yazılmadığı kanaatine vardım. Yaşayan en büyük şair kim diye sorsanız, olsa olsa İsmet Özel olabilir.

Bir Orhan Kemal okumadan roman yazılmaz. Karay okumadan Türkçe iyi kullanılmaz. 

( 27/Eylül/Cumartesi Radikal Kitaptan alıntıdır )

* * * * * * *

ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Ulusal Uzun Metraj’ kategorisinde yarışacak filmlerin gösterimi başladı.

* * * * * * *

MÜSLÜM GÜRSES MÜZESİ

Atatürk Mahallesi’ndeki müzenin açılışı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Gürses’in eşi Muhterem Nur’un katıldığı törenle gerçekleştirildi.

* * * * * * *

B12 VİTAMİNİ

Hatırlama güçlüğü, Hafıza kaybı, Demans gibi sorunlarınız varsa B12 vitamini almalısınız.

B12 vitamini nerelerde bulunur :

Kırmızı et, Tavuk, Balık, Karaciğer, Deniz Ürünleri, Süt, Yumurta, Yoğurt, ve peynirde.

* * * * * * *

31 EKİM 1973 TERCÜMAN GAZETESİ

Şu anda elimde 31 Ekim 1973 tarihli Tercüman gazetesi var. Boğaz köprüsünün açılışı var ilk sayfada, bu gazeteyi açılış resmi için saklamışım. 

Şöyle sayfalarından özet yazayım.

2. sayfa TV de bugünde şunlar var :

18: 58 de Açılış ve program……. Haberler……. Çocukların TV’si……. 50. Yıl ( 50 yılda hikaye ve roman ile ilgili program )……. Bir Solist ( Osman Türen Türkü )……. Sanat Çevresi ( Rigoletti galasından görüntüler )……. Reklamlar……. Haberler……. Hava Durumu……. Reklamlar……. Kaçak ( Dr. Kimble )……. Reklamlar……. Bir Sorun – Bir Konuk ( Bülent Ecevit ile hükümet teşkili konusunda mülakaat )……. Skeç ( Villada Cinayet )……. Stüdyo Konseri ( Andre Navara – Gülay Uğurata konseri )……. Haberler……. Program ve Kapanış- 23:13 de

3. Sayfada

Bir Şiir var :

Senden, senden, hep senden,

Akisler aynalarda,

Göğe çıksam mahzenden;

Hasretim turnalardan.

Seni buldun bulduysam;

Gökten bir davet duysam

Ben ki, suçumu yuysam,

Su biter kurnalarda.

Garibe sensin vatan,

Nur yurdunu aratan

Sensin, sensin yaratan,

Rahmeti analarda.

 

Necip Fazıl Kısakürek

Milli Piyangonun 50. Yıl çekiliş sonuçları var. Büyük ikramiye 3 Milyon TL o günün altı sıfırına göre 🙂

Yahya Kemal kabri başında anılacak yazısı

Tarık Buğra’nın Köşesinde hemşiresinin vefatı dolayısı ile Tarık Buğra bugünkü fıkrasını ( köşe yazısı ) yazamamıştır. 

6 Apartman Dairesi kuponu 🙂

Lüx sabunu reklamı

Son sayfada ise 120 dakikalık mücadelede Sarı kırmızılı takım Tuncay, Gökmen ve Mehmet’lerin penaltıları ile zafere ulaştı ve kupayı aldı sonuç : 4 – 3

Bayağı dolu dolu olaylar olmuş değil mi 🙂

* * * * * * *

İNTERNETTE KİTAP SATIŞI

İnternette satışı gerçekleştirilen ürün moda bir faktör olmamalı.Aksesuar, ayakkabı ve diğer moda ürünlerin internette satılması zordur.

Şimdiye kadar hiç kimse bir kitabı renginden dolayı ya da üzerine olmadığı için iade etmiştir.

* * * * * * *

ÖDEMELERİNİZİ NAKİT YAPMAK

Ödemelerinizi nakit yaptığınız sürece alışveriş miktarınız düşer. Kendinize kredi kartlarıyla itibar kazandırmayın. Kokusuz ortamda alışverişte % 17 harcama yaparken kurabiye kokulu ortamlarda % 67 fazla harcama yapıldığını da aklınızın bir tarafına not ediniz 🙂

* * * * * * *

İLK GÖRÜŞTE KARŞINIZDAKİNE İYİ BİR ETKİ BIRAKMAK İÇİN

Haki renkte kıyafet giyinin…… İyi bir dinleyici olun ve iş dışında eğlenceli sorular sorun……. İlk tanıştığınız birisiyle yemeğe gittiğinizde garson üstünüze bir şey dökerse bu ufak kazaya gülüp geçin……. Her zaman dik durmalısınız……. Pozitif ve rahat olun, buluşma öncesi kısa bir giriş hazırlayın……. Yeni tanıştığınız birine dokunursanız nazik ve yumuşak dokunun erkek veya kadın fark etmez……. İlk görüşmede % 10 göz kontağı kuran kişilerin olumsuz ve güvenilmez etki bıraktığını unutmayın ve % 60 sınırını da geçmeyin……. İlk görüşmede öne doğru ilgiyle dinlemek iyi bir etki bırakır.

* * * * * * *

GOOGLE

Google dünya çapında yirmi binden fazla çalışana sahi.

Şirketin çalışanları kıskanılacak koşullarda çalışıyorlar. Bu yaratıcı vizyonun yansımalarını, şirketin Newyork, Londra ve Zürih ofislerinde görmek mümkün. Sınırsız açık büfe yemekler, içecekler abur cubur ve şekerlemeler Google şirket politikasının gereği. Boş vakitlerinizde kafanızı dağıtmak için salıncakta sallanabilir, bilardo oynayabilir, patenle kayar, köpeğinizi getirebilir ve daha neler neler seçim sizin 🙂 

Google çalışma felsefesinin temelinde ‘ Don’t be evil’ ( Kötücül olma) sözü vardır.

Google ofisinde duvarları boyamak serbest, saatlerce hayal kurmak da öyle 🙂

Siz hayal edin onlar yapsın. Hayal ettiğiniz bir şeyin başında Google yazısını görürseniz hiç şaşmayın size iyi google lamalar 🙂

( alıntıdır )

* * * * * * *

AĞIZ KOKUSUNU YEN

Dilinizi dişlerinizde gezdirin. Eğer değillerse ağzınız çok kurudu ve bu ağzınızda kötü kokuya sebep olan bakterilerin çoğalmasına yol açar. 

Bir elma yiyin ve bir bardak su için. Yarım saatte bir s içmek kuruluğabağlı ağız kokusunu önleyecektir.

* * * * * * *

ÇAYINA HAREKET KAT

Buzlu ya da sıcak çayınıza bir dilim limon sıkın.

 ABD’deki Food Chemistry dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre asit, yeşil çaydaki antioksidan konsantrelerini yüzde 20 artırıyor, bu işlemin tüm çaylara uygulanabileceğini söylüyor.

* * * * * * *

ZAYIFLAMAK İÇİN

Zayıflamak için C vitaminini, Karnitini, Selenyumu, Kalsiyumu, Çinkoyu, Yeşil çay özütünü, Kafeini beslenmenizde ön plana geçirmeniz gerekiyormuş.

* * * * * * *

İYİ BİR KARİYER İÇİN

Güven yaratın, Özveriniz konusunda bencil olun, Doğru zamanda doğru yere olun, İnatçı olun, Gurur ve utangaçlıktan kurtulun, Geçmişinizdeki arkadaşlarınızdan bağınızı koparmayın, Teşekkür edin, Her zaman gerçeği konuşun, Sorunun büyümesine izin vermeyin, Güven kazanın.

* * * * * * *

DAHA AZ ÇALIŞIP DAHA ÇOK KAZANMANIN SIRRI

Kolay İşleri öne alın…… Masadan kurtulun….. Patronunuzu sevin….. Son teslim günlerini stres etmeyin.

* * * * * * *

OFİSTE HARCADIĞINIZ VAKTİ DAHA GÜLER YÜZLÜ GEÇİRMEK İÇİN

Eve iş getirmeyin……. Yürüyüşe çıkın……. Dağınıklıktan kurtulun.

* * * * * * *

KRONİK YORGUNLUĞUNUZ MU VAR

A…. B…. C….  ve E vitaminleri eksiğiniz var demektir.

* * * * * * *

*DEPRESYONDA MISINIZ VE DİKKATİNİZ Mİ DAĞINIK

B5……. B6……. B12…… ve D vitamini aradığınız çözüm olabilir.

* * * * * * *

CİLDİNİZDE SORUNLAR MI VAR VE SAÇLARINIZ MI DÖKÜLÜYOR

Başta E….. sonra A…… B…… C vitaminlerine dikkat etmemişsiniz demektir.

* * * * * * *

AYAKKABILARINI ASKER GİBİ PARLAT

Pamuklu bir bez parçasını işaret parmağınız üzerine sarın ve suyla ıslatın. Bu cilanın yayılmasını sağlayacaktır.

* * * * * * *

YÖNETİCİNİZİ ETKİLEYİN

Pozitif olun……. Potansiyelinizi gizli tutmayın……. Projelerinizi destekleyecek yandaşlar edinin.

* * * * * * *

DOĞAL REÇETELER

Güneş yanığı, traş sonrası tahrişe SÜT……. Küçük kesiklere BAL……. Pul pul olmuş ellere ESMER ŞEKER……. Kurumuş cilt ve dudaklara ZEYTİNYAĞI……. Böcek ısırıklarına……. ELMA SİRKESİ……. Ayak kokusunu için ayakkabınıza KARBONAT……. Sararmış dişlerinize PORTAKAL KABUĞU

* * * * * * *

PROSTAT KANSERİ TESTİ

Test öncesinden bir gün önce asla koşmayın.

* * * * * * *

STRES TESTİ

Yeni bulunan bir tükürük testi ile bunalım seviyeniz ölçülebilecek artık.

* * * * * * *

Ekşi sözlüğün sahibi Kapanoğlu : Amerika’dayken Türkiye’deki en popüler sitelerden birinin sahibiyim dediğimde ve bunun Sözlük olduğunu söylediğimde insanlar çok şaşırıyordu.

* * * * * * *

İYİ BİR BLOG VE SİTE İÇİN DİKKAT EDİLECEKLER

Verdiğiniz bilgiler doğru olsun……. Hareketli resim kullanmayın…… Yazılar kısa ve öz olsun…… Blog dizinlerine kayıt olun…… Yorumları cevaplayın…… Temanız sade olsun…… Yazınızda bahsi geçenlere link verin…… Temanızı sık değiştirmeyin…… Okuyucunuzla iletişim formülünüz muhakkak olsun.

* * * * * * *

DEVLET TAHVİLİ

Sağlam bir gelir elde etmenin en sağlam yolu.

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!