ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Marizella Sapienza İçin Şiir Nedir ?

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiir nedir ?

Kelimelerin tek bir kelimeye fedâ edilişinden başka bir şey midir?

O tek kelime ki yalnız kendi değerini değil, susturulmuş olan öbür kelimelerinde değerini de taşır.””

Şiir için nesir olmayan şey derler. Belliyi belirtmek gibi görünen bu tanımlama şiirin derin bir yerine dokunmaktadır.

Valéri düz yazıyı yürüyüşe, şiiri raks’a benzetir. Yürüyüş gibi düz yazınında bir hedefi, bir maksadı vardır. Raks’a gelince, raks da bir takım hareketlerden ibarettir. Fakat bu hareketlerin gayeleri kendilerindedir. Gideceği yere raks ederek giden kimse görülmemiştir.
Raks gibi şiirinde başka yerlerde gözü yoktur, gayesi kendindedir. Fakat raks, faydacı hareketten ve dış hedeften ne kadar uzak olursa, adi yürüyüş gibi aynı uzuvları, aynı kemikleri, aynı adeleleri we aynı sinirleri kullanır.

Şiirde düz yazıdan çok farklı olmakla birlikte aynı kelimeleri, aynı şekilleri, aynı ses perdelerini kullanmaktadır. İşte raks, hayat için gerekli vucut hareketleriyle nasıl gayesi kendinde olan bir hareketler sistemi yaratıyorsa, şiir de yaşamak ihtıyacında doğmuş olan ve bu sıfatla hayatın ve düşüncenin emrinde bulunan kelimeleri âdeta köklerinden çikararak onlarla kendi kendine yeten bambaşka bir dünya yaratıyor.
Yürüyüş ile raks arasındaki mahiyet we hedef başkalığını düz yazı ile şiir arasındada görmekteyiz. Bunun içindir ki yürüyüşten hiç bir suretle raks’a varılmadığı gibi rakstan da hiç bir yürüyüşe varılmaz. Biri diğerinden ayrı olamaz..

Sizce şair nasıl yazıyor şiirlerini ? Ya nasıl hem yürüyüp hem raks ediyor. Birine duygu diyelim, diğerine mantık. Hangisini kenara bırakıp yaşayalım?
Edmond Rostand , Cyrano de bergerac’ta tiradlarda şiir mi yazmıştır ? Düz yazımı ? Buraya orijinali ile italyanca we türkceleştirdiğim ile ilawe ediyorum.. Üstünü siz tamamlayın bu yazımın:))

Un baiser, mais à tout prendre, qu’est-ce? Un serment fait d’un peu plus près, une promesse plus précise, un aveu qui veut se confirmer, un point rose qu’on met sur l’i du verbe aimer; c’est un secret qui prend la bouche pour oreille.

Cyrano: Un bacio – ma cos’è poi un bacio? Un giuramento un pò più da vicino, una promessa più precisa, una confessione che cerca una conferma, u’apostrofo roseo fra le parole t’amo, un segreto soffiato in bocca invece che all’orecchio, un frammento d’eternità che ronza come l’ali d’un ape, una comunione che sa di fiore, un modo di respirarsi il cuore e di scambiarsi sulle labbra il sapore dll’anima!

”nedir ki buse?

biraz daha yanyana yapılan bir sözleşmedir.
yemindir kanmayana.
bir itirafın candan bir delil bulmasıdır;
sevişmek fiilinin gül pembe noktasıdır.
bir sırdır ki söylenir ağza, kulak yerine.
bir gönül hazzıdır ki, hep derinden derine yayılır.
bir kavuşmadır karanfil lezzetinde.
dudakların ucundan tatmaktır ruhu biraz.” —

Marizella Sapienza

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Leave a Reply

error: Content is protected !!