YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Muhasebe

Sosyal Medyada Paylaş:

Akşam yatmadan önce hayat muhasebinizi yapar mısınız ? 

Şu yaşadığımız ve nefes aldığımız dünyada herşeyin muhasebesini yaparız da hayatımızın muhasebesini yapmayız. Kimileri günlük tutar, kimileri yaşadıklarını unutmaz hafızasına yazar lakin günler sonrasında herşey unutulur.

Ne derler bilirsiniz akşam okunan yazılar zihnimizde geceleri de kendini tekrarlar, sabaha o yaşananlar yapılandırılmış olarak uyanırız. 

Yaşamın o gününü o akşam dikte etsek kendi kendimize hatırlama provalarını zihnimize rol paylaşımları ile kaydederiz.

Bazen de yatmadan önce hayal muhasebesi yaparız. Günün yoğunluğundan fırsat bulamadığınız yapmak isteyip de yapamadıklarınız, gördüğünüz güzel bir şeyin olayın seyrinde gözden kaybolması anını ve bu anı yastığa başınızı koyduğunuzda sürdürme isteğinizi o dakikalarda düşünür de yapamazsınız.

Çok açsınızdır bir lokantanın önünden geçersiniz vasıta ile masada güzel bir salata, nefis bir tabakta en sevdiğiniz yemek vardır. Bir kaç saniye sonra herşey geride kalmıştır. Gideceğiniz yere yetişme telaşı ile onu zihninizin bir kenarına atarsınız.

Ya da bir resim atölyesinin önünden geçiyorsunuzdur. Beyaz tenli bir kadın beyaz bir tuvalde yarım kalmış bir gül resmini tamamlıyordur. Kadının güzelliği ve fırçayı tutuşundaki zarafet sizin bir kaç saniye öncenizde kalmıştır.

Karanlık odada gözünüzde o dakikalar canlanır, o yemeği yersiniz yada o atölyeye gider bir koltuğa oturur o beyaz tenli kadının tuvale gülleri bezeyişini izlersiniz.

İnsanın ne çok muhasebesi ve hayal kurguları vardır. İşte o kurgular ve hayaller akşam uykuya varmadan önce rolünü oynar, işte o andan itibaren gece rüyalarınızda, zihninizde yapı taşı olurlar.

Ertesi gün olur o lokantaya gidersiniz belki, belki de o resim atölyesine bilinmez ama tek gerçek olan herşey zihnimizde bir yere yerleşir.

İyi geceler 🙂

 

UĞUR DEMİRÖZ

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın