NASIL YAZIYORLAR

Mustafa Cilasun’a Sorduk

Sosyal Medyada Paylaş:

Mustafa Cilasun’a sorduk :

Mustafa Cilasun şiirlerini nasıl yazıyor, şiirlerini bir anda aklına geldiğinde mi yada belli bir konuya yoğunlaşarak günler içinde mi yazıyor. Şiir yazmak size ne ifade ediyor.

Bu sualimize Mustafa şu şekilde yanıtladı :

Öncelikle Rabbime hamd olsun, varlığın ve kudretin sahibi odur.
Bu fakire sualler tevdi etmişsiniz ve taltifler uygun görmüşsünüz, hamiyet ve himmetiniz için teşekkürler ediyorum.

Efendim bu fakir yazarken şiir yazıyorum diye yazmıyor veya şair sıfatıyla yazmıyor, yıllara sâri ruhundan nükseden hicran damlalarını yeri geldikçe inşa ederek yazmaya çalışıyor.

Niyet ve maksadım, göçüp gitmeden, yaratılış, akıl, irade, ilim ve irfan, sadakat ve samimiyet, dünya ve ukba, hak ve hakikat ekseninde ne biliyor ve inanıyorsam gönül dostlarımla muhabbet esasına dayanmaktadır.

Kendimi yazan adam olarak ifade ederim, şair veya yazar olarak anılmaktan mahcubiyet duyarım, zira böyle bir sıfatı hiç düşünmedim ve gerekte duymamaktayım.

Davet edildiğim hiçbir radyo-tv, etkinlik, geceler v.s. katılmadım ve katılmayı da hiç düşünmedim. Kitap yayınlanması için aldığım teklifler ve tavsiyeler için ise yazar ve şairlerin kitabı olmalıdır, ben sevgili dostlar tarafından yeterli seviyede olumlu tepki alıyorum diyorum.

Yarım asrı geçkin bir nefesin emanetçisiyim, insanlaşmak sürecinde duyarlı olmaya gayret eden bir fakirim. İndirilen dine iman eder ve onun gereklerini ifa etmeye özen gösteririm. Ne derler kaygı ve endişesinden ziyade, nedenli yaşamaya önem veririm. Hesaplanabilir bir akılla yol almayı, tedbir ve takdirin ne anlama geleceğini tefekkür eğlerim.

Hissiyatı severim ve fakat ifratı tercih etmem. Edep ve nezaketi önceleyen, kalbi hassasiyetleri yerinde olan gönül dostlarını özellikle tercih ederim. Sözün öz olduğuna itibar eder, o nispette insanlarla ilişkilerimi şekillendiririm.

Severken, överken, aşk ve sevda derken ruh, gönül ve akıl, ilim, irfan denkliğini zaruret bilirim. Ölüm ne büyük ve kudretli bir nasihat tır, en kalbi manada haşyetini gönlümde hissederim.

Emanet olan her şeye sadakat ve emanet ölçüsünde riayet ederim, çocuklarımı ne naza ve ne de şefkate boğmak istememdim. Ehlim için ülfet ve suhuleti tercih ederken, şahsımın katlanılmazlığına tahammül ederek altı çocuğumu büyütmek ve vefa göstermek bakımından çok değerli ve hamiyetperverdir.

Her cemaate eşit mesafemi korumayı ilke bilirim, cemaat asabiyetlerini tercih etmeyen biriyim ve hiçbir cemaatle bağlantısı bulunmayan fakirim.

Hiç kimseyle bir yarışım yoktur, sadece kendimle yarışım vardır, hırs ve hınç nefsi asabiyetlerdir, umut ve şevk kalbi temayüzlerdir. Nefsin talep ettiği ilahlık kapısını açmadan, terbiye ve tezkiye ederek, irfan boyutunda erdemle yürümeyi talep ederim. Her şartta varlığın ve kudretin sahibine hamt eğlerim.

Uğur bey kardeşim, herhalde kifayet eder, sorabileceğiniz sualler içinde izahatta bulundum, muhabbet ve esenlik dileklerimle inşallah…

Mustafa Cilasun beyefendiye bizi kırmayıp sorularımıza anlamlı yanıtlar verdiği için çok teşekkür ediyoruz.

Başarılarının devamını temenni ediyoruz.

www.siirleraslabitmemeli.com

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!