ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Padişah İle Şair

Sosyal Medyada Paylaş:

Devrinin ünlü şairlerinden biri yazdığı bir kasideyi padişaha sunmak ister. Ona göre bu kaside en güzel şiiridir. Saraya kabul edilir. Padişah ve yakınlarının huzurunda şiirini okur. Fakat padişah bu şiirin ona ait olmadığını şaire söyler. Şair son derece mahcup olur padişah orada duran bir gence işaret ederek aynı şiiri baştan sona kadar bir de ondan dinler. Şairin şaşkınlığı geçmeden ikinci bir genç de aynı şiiri baştan sona kadar yanlışsız okur.

Sahtekarlık ve yalancılıkla suçlanacağını sanan şair şaşırmış bir halde iken padişah kendisini teselli eder ve şiirini beğendiğini söyler. Şairin şaşkınlığı bir kat daha artar.

Nasıl olur da başkalarının da bildiği bir şiiri padişah onun şiiri olarak kabul eder? Halbuki o,şiirini yazarken kimseye göstermemişti.
Evet sizce ne olabilir ? cevabı bulamadıysanız,devamını okuyunuz 🙂

Çözüm : Birinci gencin hafızası çok kuvvetlidirler işittiğini bir defada ezberleyebilmektedir. İkinci genç de iki defa işittiğini ezberlemektedir. O da şair ile birinci genci dinlemiştir. Padişah şaire bir şaka yapmak için bu iki genci de şiiri dinlemeye davet etmiştir.

Yazının alıntı yapıldığı Link

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!