ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Recep Tayyip Erdoğan ve Necip Fazıl

Sosyal Medyada Paylaş:

Bazı yazıları sonradan yakalıyorum.İçinde şiir geçen her cümleyi,konuyu link vererek alıntı yapıyorum.Amacım buraya geldiğinizde sizi şiirin her tadı ile ağırlamak,işte farklı bir konu…

1968 yılında imam hatip lisesi öğrencisi bir genç, Necip Fazıl Kısakürek’in şiir okuma etkinliklerine katılmaktadır. Şiir okumaktaki becerisi ile Necip Fazıl’ın da ilgisini çeken bu genç, yıllar sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı olacak Recep Tayyip Erdoğan’dan başkası değildir. Hatırla Sevgili’de Erdoğan’ın gençliğini Saygın Soysal, Necip Fazıl Kısakürek’i ise İhsan Duduoğlu oynuyor.

Diziye konu olan sahneler, Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşadığı gerçek bir olaya dayanıyor. Erdoğan’ın, 2005’te Necip Fazıl’ın doğumunun 100. yılı dolayısıyla İstanbul’da CRR’de düzenlenen programdaki konuşmasında anlattığı olay şöyle gelişir: Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Üstad Necip Fazıl Kısakürek için bir jübile düzenleyecektir. Jübilede Üstad’ı takdim edecek üniversite öğrencisinin seçileceği gün, Necip Fazıl iki namzedi dinler. İlki, övgülerle dolu uzun bir metin okumaya kalkar. Üstad, sonunu getirmeden ‘Yeter!..’ der ve ikinci namzet, küçücük bir kâğıda yazdığı takdimi okuyup bitirir. Üstad yerinden doğrularak “Bu genç beni takdim etsin!” der. Jübile gerçekleşir ve ardından pek çok ilde ‘o genç’, Üstad için yapılan etkinliklerin takdimcisi olur. ‘O genç’, şimdinin başbakanı Tayyip Erdoğan’dır.

O günkü karşılaşmadan hareketle olay, şiir okuma ritüeli şeklinde diziye dahil edildi ve Necip Fazıl ile genç Recep Tayyip Erdoğan buluşturuldu. Necip Fazıl-Erdoğan buluşmasını, dizinin danışmanı Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne teklif etti ve metnini yazdı. Bu arada, dizide Necip Fazıl karakterini şairin oğlu Mehmet Kısakürek’in oynamasının gündeme geldiği; bu gerçekleşmeyince İhsan Duduoğlu’nda karar kılındığı öğrenildi.

Dizinin proje tasarımını yapan Tomris Giritlioğlu, oyuncular konusunda hassas davrandıklarını söylüyor. Hem Necip Fazıl’ın hem de Erdoğan’ın benzerlerini bulmak için uzun süren titiz bir araştırma yaptıklarını belirten Giritlioğlu “Tayyip Erdoğan ayağa kalkıp şiir okumaya başladığı zaman insanlar hayrete düşüp, ‘Evet, gerçekten de çok benziyor’ desinler. Bunu reklam malzemesi gibi kullanmak istemedik. Saygıyla yaptığımız bir şey bu. Ayrıca dizinin reklama ihtiyacı da yok. Çok gizli tuttuk ve sadece yayında görülsün istedik. Gerçeğe bire bir uydurmaya çalıştık. Ama aksaklıklar olursa da kimse kusura bakmasın. Sonuçta bu bir dizi.” diyor.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=549060

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Leave a Reply

error: Content is protected !!