YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Sabahın Doğuşuna Uyanmak

Sosyal Medyada Paylaş:

Sabahı karşılamak onun ilk doğuşuna uyanmak…

 

Hani ölmeden önce yapmamız gerekenleri sayarlar ya tüm güzel olan tadların arasına gün doğumuna uyanmayı koymazlar, ben de diyorum ki bu anı yaşamadan ölmeyin.

 

Büyüklerimiz üzerine güneş doğanın bereketi olmaz, işleri rast gitmez derlermiş ama biz uykunun kabusla rüyanın karışıklığından yakamızı kurtarıp o anı yakalayamıyoruz.

 

Huzurlu iseniz veya o gece sabaha doğru uykunuz kaçmışsa günün o ilk ışıklarına kalkmışsa bedeniniz ruhunuz çok güzel bir anı yakalamaya hazır demektir.

 

Arabanız varsa İstanbul gibi denizi olan bir şehirde yada çok gürültülü bir şehirde yaşıyorsanız üstünüze rahat ve sabah rüzgarına karşı biraz sıcak tutacak bir şeyler giyinin; arabanıza binip kendi tarafınızdaki camı açın sonuna kadar; işte sokakta sessizlik ve yalnızlık.

 

Özgürlük bu işte kimsenin olmadığı arabanın gaz pedalına dokunduğunuzdaki ses dışında tüm şehir sizin fakat bu sessizlik ve yalnızlık insanın içini acıtmıyor tersine enerji veriyor, hayat veriyor dünya yorgunu ruhunuza ve beyninize.

 

Sessizliği dinlemek o işlek olan caddede sabah vakti yalnızlığa açılmak müthiş bir duygu.Buram buram şiir kokmaktadır havası, derin bir nefes alın başlayın yazmaya kalem koşar sayfalarda sıralanır mısralar…

 

Gece ve yıldızlarda saklıdır aşk

Dökülür yağmur gibi sabahın ilk ışıklarına

 

Sabahın kendine has bir ruhu vardır bir yudum sohbet tadında anlatılmaz yaşanır. Sabah ezanları okunur hangi din ve inançta olursa olsun sabahleyin bir yudum nefes misali hepsini etkiler.Hep uykuda olup duymadığımız o nağmeler farklı bir atmosfer terennüm eder havada o sessizliği yırtmayan tersine sessizliği okşayan yumuşak bir el gibidir sabahın üzerine çöken.

 

Deniz kenarına inin sahilde yürüyün o anda deniz alabildiğine dingin, uykulu ve tembel tembel salınmaktadır.Kayalıklara günaydın okşayışları sunar kulaklara rüzgarlı havalardaki yaprak hışırtılarını usulca bırakır ara ara.Balıkçılar olta atmaktadır uykulu denize sessizce.

 

Yosun kokar, aşk kokar, sevda kokar deniz sabahın ilk maviliğinde.

 

Sabah masumiyete, çiğ taneli kaldırımlara, umuda, berekete uyanmaktır.

 

Ömürde bir kere de olsa…

 

Uğur Demiröz

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Leave a Reply

error: Content is protected !!