ŞİİRDE BULUŞMAK

ŞAİR VATAN ise ŞİİR HALKTIR

Sosyal Medyada Paylaş:

Şu sanal dünyada şairleri ve şiirleri takip edip sevebilmek çok zor.

Bir şiir konusu aratıyorsunuz googlede, arattığınız şiir sizin aradığınız şiir, ne mükemmel tıpkı sizin yaşadıklarınızı çağrıştırıyor. İlk yaptığınız hemen o siteyi ve şairin bulunduğu sayfayı favorilerinize ekliyorsunuz. İçinizden diyorsunuz ki arada bir bakar okurum. Aklınıza copy paste yapmak gelmiyor. O muhteşem site yazara yazılarını gizleme hakkı vermiş. O şaire özgürlük vermiş ki doğru olanda bu lakin okuyucu için bu özgürlük demir parmaklıklı hapishane oluyor ekran başında.

Neden ! neden bu özgürlük içine girmiş şair kafası esince yazılarını saklıyor. Aslında sanal şairin hiçbir beğenilme kaygısı yok, onu kim beğenmiş kim beğenmemiş umurunda bile değil. O belki birilerine sesini ulaştırmaya çalışıyor. O kişiye sözcüklerini sıralıyor okuyucu bunu bilmeden sanki kendisine sesleniyor gibisine o şiiri ve şairini sahipleniyor. O siteye üye olup o şairi favorilerine alıyor. Her yazısı onun sayfasına düşüyor ve bir saat geçmiyor o ayları takip eden zaman diliminin son bir saatinde bir bakıyor tüm şiirler silinmiş yazarı tarafından.

Yok yok kabullenmek çok zor. Bir de internet dünyasının yazılı yayınları öldürdüğünden dem vurulup kağıda dökülen her yazının kitabı  pahalılaştırdığı ama sanal dünyadaki yazılar ile okuyucuyu sahiplenildiği yazılıp çiziliyor. Eee buna ne denilmeli sanal yazar yazmış ve kaçıp gitmiş eserleri ile birlikte. O eseri sahiplenen okuyucu kağıtlarda olmayan bu yazıyı daha nasıl okuyacak o zaman.

Sitelerden yapılan yazıların kopyalanıp başka sitelerde yayınlanması uygunsuz bulunuyor ki katılıyorum buna ammaa o başka sitenin şairinin şiiri kopyalanıp başka sitede onun ismiyle yayımlanmasa o şahaser kaybolup gidecek. Hangisi doğru hangisi yanlış bir karışık iki uçlu değnek.

Sözün özü tüm şiir yazan kişilerin ben de dahil şiirlerini bir anlık öfkelere kurban etmemeleri okuyucuya saygı bağlamında çok önemli.

Alıntılar örgüsü yazarın adı ve linki ile yapılmasını önemli olarak gerektirmektedir. Bu olmadığında her bir sanal şair aslında yaşamayan bir şiiri doğurup öldürmüş kadar suçlu olacaktır.Bitmeyen şiirlerin daimi olabilmeleri içindir bu söylemim.

Şair bir vatansa, şiir onun halkıdır ve halk yok edildiği sürece vatan her an yok olmaya mahkumdur.

Uğur Demiröz

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!