ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA,  YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Şairin Şiirdeki Mahreci

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiir aramaktır, bulmak değildir. Bulmak şiirde yoktur. Şiirde olan hatırlatmaktır,  imgeler hatırlatıcı mahreçlerdir. Her insanın hayatında bir mahreci olmuştur. Şair gizli bir mahreç anahtarıdır. Açtığı mısraların kapısında, ilk mısrasından son mısrasına kadar kilitli mahreçlerini mühürler.

Şairin yazdığı şiirin ne ifade ettiğini sadece kendisi bilir de denemez, evet bilemez anlatmak istediği vardır. Yazmaya çalıştığı bir duygunun tasviri vardır yazdıklarında ama tam tasvirini tamamlayamaz. Bir ömür boyu nice tasvirden şiirler yazar. O şiirlerde ki mahreçler bazen sizin düşüncelerinizdeki kilitleri açar.  Kilitli olana ulaşmak ister şiir sevenler.

Şiir yoruma açık olmalıdır. Şiir kasvet kokmalıdır. Bir şiiri kasvetten, sırdan, mahreçten, kilitten uzak yazmışsanız eğer gerçek bir şair olamamışsınızdır. 

Şair yaşamayı değil, yaşatmaya çalışmayı seçmiştir şiirlerinde. İşte bu yüzden şairler anlaşılamamış kitap raflarında roman yazarları gibi alkışlanmamıştır. 

Anlamak ısırılmış elma gibidir. Isırdığın kadarının tadına varmadıkça şiirin tamamının tadına ulaşamazsın. İşte bu yüzden şair mahrecin kilitleri altında anlaşılmayı ister ama anlaşılmak için gayret etmez. Bilir ki onu anlayacak bir zerre veya zerreler onun çevresini kuşatacaktır. Ama sesli ama sessiz.

UĞUR DEMİRÖZ

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Leave a Reply

error: Content is protected !!