YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Evli ve Bekar Şairler

Sosyal Medyada Paylaş:

Bir soru sorarlar evliliğin şiirle mi yoksa hikaye yada denemeler ile mi  ?

Bu soru karşısında evlilik de nereden çıktı diyebilirsiniz. Bazı insanlar özgür yaşarlar evliliği düşünmezler. Evlilik bir bağlanmadır ve  özgürlükten ayrılmadır.

Aklına estiğince yazan insana şiirde bekar, şiirin özünü bilerek ve okuyucuya en güzel nasıl hitap şiiri yazarım diyenler şiirde evli olanlardır. Gülmeyin 🙂

Şiir yastık başı şiir nöbeti tutan nice insanların buluştuğu kalem kağıt ve insan birlikteliğidir. Barış Manço’nun ‘ Bir yastıkta kırk yıl ‘ diye içimize işlediği sesli kavramdır. Bir şairin koluna girmiş bir defter ve kalem yok ise o şair evlenmesi gerçekleşmemiştir.

Evli şairler bazen evli şairler ile geçinirler bazen de geçinemezler. Geçinemeyenlerin sebebi asker gibi eşleri olmasındandır. Bir nevi kıskançlık nöbetinden korkarlar. Şair şiirinin içeriği ile evlidir. Bazısı devlet, millet, vatan için yazar. Bazısı aşk, ihtiras, sevgi üzerine yazar. İki kahramanın ortak özelliği şiir olsa da ortak özellikte buluşamazlar. Buluşmak ve karşılaşmak ebedi arkadaşlığı getiremez bu sebeplerden dolayı hep bir tezat ve vesvese vardır şairin içinde.

Aşk şiirleri yazan şair, ne kadar hoşgörülü olsa da vatan sevgisinin aşk ifadesini de  içine aldığını asker duygusundaki şaire ifade edemez bazen. Bilemez ki o asker, sevmek sadece sevgili içindir. Şair korkak değildir aslen lakin yine de hangi şairle birlikte olabileceğini özümseyerek anlamaya çalışır.

Şair aslen bekarlığı sever ve evli olmasına rağmen yüzüksüz gezer. Bekar görünmek özgürlüğün tılsımıdır. Nice şair vardır şairliğin özünü bilipte evli kalan, bazı akşamlar parmağında yüzüğü çıkarıp damdan kavaktan yazan.

Serbest şiirin adıdır bekar şair. Ben de evli olmayı isteyip de başaramayan bekar grubundan sayılırım. Aklıma estiğince şiirin içindeyim. Şiir kalıplarından çıkıldıkça  sudan çıkmış balıklar gibi oluruz hava alamayıp öleceğimizi bilsek de o duyguyu yaşamak isteriz. Biliriz ki su yani yüzük az ötemizde.

Bir şair bu durumda diğer şaire şöyle hitap edebilir : Ben senden evli olduğun için uzaklaştım, biliyordum ki benim evliliğim ile senin evliliğin farklı boyutlarda. Ben senin boyutuna geçemem yetersiz kalırım ve senin ardında olan ile benim ardımda olan muhakkak çatışırlar.

Evet değerli okurlarım siz evli misiniz yoksa bekar mısınız yada yüzüğünü arada bir çıkaranlardan mısınız ?

Sevgiyle kalın 🙂

 

UĞUR DEMİRÖZ

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!