YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Şiir Ferahlamaktır

Sosyal Medyada Paylaş:

Bir çay veya kahvenin yanına alınacak en güzel şey bir dost sesidir. Sohbet etmek içinizi dolduran her düşünceden sıyrılabilmenin dertleşme halidir. Her yudum ile konuşmanıza bir başlık eklersiniz karşınızdaki virgül siz ünlem koyarsınız olana olacaklara konuşulacaklara ama ya konuşamadıklarımız içimizde kalması gerekenler, sırlarımız. Aslında sırdaş bulmak çok zordur. Konuşalacaklar bir o kadar sınırsız, konuşulamayacaklar bir o kadar sınırlıdır.

Söyleyemediğiniz düşüncelerimizi yazıya dökeriz genellikle ve dökmeler yerini bulamasa da rahatlatır bizi. Şiir bu iç döküşün en kolay olanıdır. Kolay dedimse yanlış algılanmasın insan içinde olanı hele ki patlama raddesindeyse uzun kelimelere dökerek anlatamaz. Yazmak her kişi için kesif bir çizgidir. Yürünen ile yürüdüğünüzün hissedilmemesinin an hesap cetvelidir.

senden

nefret ediyorum

hayatımda kaldığın için

oysa ne çok kurtulmak istemiştim

senden

Bir şiirde vurgu çok önemlidir. Vurgu açığa çıkması gereken ama çıkarılmasında zorlanılan etki birimidir. İçinizi boşalmak istediğinizde anlık düşünürsünüz ve anlık söylersiniz.

seviyorum

neden

neden

anlamıyorsun

içimden geçenleri

Dışa vurum vardır şiirin perspektifinde ve biz zaten bunun için yazar ve okuruz. Şiirde kendinizi ifade edeni okumak kalabalık bir yerde içinizdekilerin sessiz tepkime ile açığa çıkmasını sağlar.

Milliyetçilik duygularınızın kabardığında okuduğunuz şair ile, ayrılık vakti okuduğunuz şair farklıdır. Şu anda sanal dünyanın edebiyat siteleri sayfalarında belli başlı favoriye aldığınız şairler vardır. İlk o siteye girdiğinizde sizi anlatacak şairin son şiirine tıklarsınız. Sanki içinizdekilere tercüman olacak şiiri yazmıştır da siz onun ikliminde ferahlayacakmışsınız gibi.

Bastırılmış hisler olmasa ne edebiyat olurdu, ne de sanat. Size şiir yazmanızı öğütlüyorum. Şiir yazın ve içinizdekileri hangi site olduğu önemli değil bir yerlerde paylaşın. İnanın sizi okuyan bir elin parmakları kadar yada daha fazla olanı gördüğünüzde içinizde ferahlama hissedeceksiniz. Yazmak rahatlamaktır. Yazmak yazılanı anlatmaktır, duysa da duymasa da.

Yüreğinizdekileri bırakın yüreğinizdekiler yanınızda olsa da olmasa da.

Sevgiyle kalınız değerli dostlarım.

UĞUR DEMİRÖZ

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!