ŞİİRDE BULUŞMAK

Şiir Her Şeyin Hakikatine Ricattır

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiir şiire dokunmanın sözlük tanımlanması ve kağıtlara yazılmış düşünce halidir. Şiir okuduğunu anlamanın değil okuyup beğendiğini şiir sevenler ile paylaşılmasıdır. Ben bu düşüncelerde iken şiir sayfalarım aklıma geldi.Gazetelerden kesip sakladığım şiir sayfalarım.

Bugün işte kesip sakladığım şiir üzerine yazılmış gazete sayfalarımdan birini elime alıyorum. Ana başlık « Şiir her şeyin hakikatine ricattır » .

Ne kadar derin bir anlam değil mi ? Ne az şey yazılıyor şu gazetelerde, şiir adına birkaç kelimeye sığıştırılmış.Ben uzun olandan kısa olana kadar hepsini kesmeye ve okumaya çalışıyorum. Hakikate ricat şiir için ne muhteşem bir çıkış cümlesi. Taraf gazetesinin 1 şubat 2012 tarihli kültür ve sanat sayfasında Ömer Erdem’in yeni şiir kitabı ‘ Kör ‘ hakkında söyleşi var.Bundan alıntıları sizinle paylaşmak istiyorum.

Erdem « Toprak nasıl işlenmediğinde kaskatı kesiliyorsa insan da kültür, inanç, ve şiirle ters yüz edilmedikçe topraktan daha da katılaşıyor » diyor.

… Şiir, her çağın asi çocuğu ve keskin kılıcı şiir, bu çağda ne kadar dibe çekilmiş ne kadar işlevsizleştirilmiş olsa bile uzun vadece hem mücadelenin hem de mutsuzluktan çıkışın saklı armağan kaynağı.

… Dilin tarihle birlikte kültür olarak serpildiği her nokta benim şiirimin coğrafyasıdır.

… Şiir, belki o, en çok o, yaşadıklarımızı ifşa edecek, bilgiyi açığa çıkarma gücüne sahip yegane saf yanımız.

… Şairin duyuş özgürlüğü ile ifade ediş özgürlüğünün birleşmesinden yanayım.O anlamda ne kimseye aitim.Ne kimsenin karşısındayım.Benim kendi kendimi bütünleyişimin bir anlamı olacaksa o kadar.Eskilerle boş yere uğraşmıyorum.Yenilere ise bel bağlamıyorum. Hakiki şiir yazmak için, kendi kendime kurduğum bir iç ahlak bu.Zamanın ruhu yazdığım şiirdir diyor bu sohbetinde.

Her şairin bir duyuşu,bir söyleyişi ve bir o konuya bağlı fikri vardır.Onları hangi düşünceye sahip olduğuna bakarak okumamalıyız. Özünü alıp kalanı ona bırakmalıyız.Şiir fikir çatışmalarının adresi değil, fikir birliklerinin adresi olmalıdır. Bu sebeple elimden geldiği kadar yayınlanmış her sayfayı ve siteleri okumaya çalışıyorum. Bugünde bir sayfa haber paylaştım değil mi sizinle şiir adına, beğenmişsinizdir umarım 🙂

Ayaklarımızın her bastığı şehirde bir şiir karşılasın bizi temennimle,

 

Uğur Demiröz

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!