ŞİİRDE BULUŞMAK

Şiir Herşeye Benzetilebilir

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiire isim verebilmek,onu bir sıfata sokmak ne mümkün. Şiir yazmak için onun ihtisasını yapmak, onun detayına inmek ne mümkün. Posta gazetesinde yazan şairleri okumuşsunuzdur belki de hepsi kendine göre şiire farklı bakmış şiire kendilerine göre kafiye, serbestlik vermiştir. Şiirin bir tanımı hiç olmamıştır, olamayacaktır. Kime sorsanız şiiri farklı tarif edecektir.

Oktay Akbal’ın yaşasın edebiyat kitabında :

Ama ne diyeyim sana şiir üzerine ? Ne diyeyim bu bulutlari bu gökler üzerine ? Görmek görmek görmek onları, görmek onu, işte o kadar. Anlayacaksın bir ozanın şiir üzerine hiç birşey diyemeyeceğini.Eleştirmecilerle hocalara bırakalım bu işi. Ama ne sen bilirsin, ne ben ne de başka bir ozan şiirin ne olduğunu…

İster nazenin balonuna benzetsinler, ister kadına, ister güle! Şiir her şeye benzetilebilir, ama hiç bir şey şiire benzetilemez. ‘ Şiir gibi ‘ derken ne anlarsınız ne duyarsınız ? Tanımlayamadığınız bir duygu, bir renk, bir koku, bir tad, bir güzellik… Yakalanır yakalanmaz yitip giden bir şey.Belki odur şiir, belki değildir. Okursun, duyarsın şiiri. Tanımlamak, parçalamaktır şiiri. Bülbülü öldür, o ses nerden çıkıyor anlamak için, onun gibi bir şey ! Eleştirmecilerle hocalar şiirin ölüsüyle ilgilenirler, yada ilgilenirken öldürürler şiiri, bir cesettir ellerindeki artık. Şiir başka yerdedir uçup gitmiştir ellerinden.

Şiirin farklı bir perspektifi işte, anlayacağınız şiir hakkında söylenecek o kadar söz var ki 🙂

Uğur Demiröz

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!