ŞİİRDE BULUŞMAK

ŞİİR KALİTENİN SOSYAL HALİDİR

Sosyal Medyada Paylaş:

untitledŞiir asosyal bir varlık birimidir.

Şiiri her yerde görürsün ama bir bütün olarak bir yerde göremezsin. Şiir ölümün baş ucunda olduğu gibi, doğumunda baş ucundadır. Şiir gezmesini tozmasını bilmeyen ama gezdirildiği yerleri aydınlatan bir ışık gibidir. Hani bazı insanlar vardır, ağzından kelime çıkana kadar kalite kokar. Bazı insanlar da vardır kelimeleri yutar da konuşamaz. Kelimeyi yutan özünde şiir taşır bir konuşur etrafındaki dudaklar susar. Nice kaliteli ağızlar vardır ağızdan çıkan kuru laftır.

Bir kitaplıkta veya bir kütüphanede şiir kitaplarına az rastlarsınız. Bunun sebebi kaliteli olanın az bulunmasındandır. Şiir kalitenin sosyal halidir. O kendi halinde yaşar. Toplum içine ender çıkar, ender kendini belli eder. O aramızdaki bilinmez kahramandır. Hangi dilde saklıdır, hangi düşüncede saklıdır bilinmez. Dil altındaki taş gibidir. Dilin olgunlaşmasına, ruhun olgunlaşmasına, ruhun olgunlaşmasına, toplumun olgunlaşmasına sebep olur o taş.

Şiir anlamsız bir kaç kelimenin altına saklanmış define sandığı gibidir. Şiiri bir peri kızı belki size sevdirir, belki de bir kız sevdirir. Sevdiren ne ise tılsım belki ondadır, belki de ona anlayan ruhunuzdadır.

Şiir sanatçı gibidir. Elinde bulunan belki ham taştır, belki boş bir tuval. Fırça ne çizer, keski ne yontar bilinmez. O gelir ve gider. Geldiği zamandan kaybolduğu zamana kadardır şekillenen. Sen sanır mısın eline aldığın kalemdedir marifet. Sen sanır mısın beyaz kağıttadır marifet. Marifet ilhamda saklıdır, ilham hangi çehreye konar bilinmez. O çehre kendini her kalabalıkta ifade etmez. Bilir ki boş konuşulan mekanda, kuru gürültü ortasında söz kafiyesini kaybeder. Söz şiirde asosyaldir ve sosyal olan insandır. İnsan kalabalıkta bulamaz kendini ve şiirini. İnsan bir gece vaktinin yıldızlı şafağında  asosyal bir varlık olarak bulur kendini şiirin ortasında.

Şiiri anlamak çok zor aramak lazım…

Şiir sizin olsun özü sizin olsun kalan herkesin olsun. Çünkü o herkese yeter.

Uğur Demiröz

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Leave a Reply

error: Content is protected !!