YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Şiir Kazandırır

Sosyal Medyada Paylaş:

51238_1600.wb1

Zamanın eskitemediği bir yolcuğun üzerinde yürüyorum.

Bu yol şiir yoludur.

Yollar nasıldır bilirsiniz. Hiçbiri birbirine benzemez, benzeyen vardıkları bir adresin olduğudur.

Dünya üzerinde nice evler vardır posta yoluyla haberleşen, bu yazmanın biçimidir. Telefonun icadı ile artık sesli iletişimle tanıştık. Sesli iletişimlerde duymanın hazzı söyleyenin ifade vurgusu ile büyük anlam kazanmaktadır. Bu günümüzdeki anlık iletiler ve görüntülü görüşmelerle artık daha iyi kendimizi ifade etmemizi sağlamıştır.

Yazmak, okumak, seslenmek, mimiklerimiz ile ifade etmek söylediğimize farklı boyutlar katmaktadır. İfademizin ses getirebilmesi için uzun uzun kelimeler dökmeye ihtiyacımız vardır. Çok kelime bir süre sonrasında sıkar, uyku halini bize yaşatır. Dinleyici ne kadar heyecanlı olsa da bir süre sonra o heyecanı kaybeder. İşte bu durumlarda şiir imdadımıza yetişir.

Şiir vurgudur, şiir motivasyondur, şiir savaşa güç katmaktır, şiir barışa çözüm üretmektir, şiir anlık iletidir, şiir kazanmaktır.

Hangi nesilde yaşanmış olunursa olsun birileri muhakkak şiir’in kazandıran gücü ile tanışmıştır. Şiir bir tek maddi kazanç getirmemiştir yazan kişiye, şiir yazanlar geçinmek için roman yada hikaye yazma gayretine girişmişlerdir.

Şiirlerin gücünü inkar etmek bize bugünün teknolojisini kesinlikle getiremezdi. Şiirin yollarından bahsetmiştik, bu yollar halkın yaşadığı engebeli yolların gelişmiş kültürlerin yolları ile birleşmesini daha çok düşüncelerin birleşmesini sağlamıştır.

Hangi vatan toprağı engebesiz bir arazide başlamıştır. Vatan dediğimiz o sınırların oluşması ,kitlesel mücadeleler ile şekillenmiştir.  Kitleleri harekete geçiren en önemli etken inançları, duyguları ifade eden kısa özlü mısralar olmuş, zaman içinde bu mısralar bir marş, bir hitabe, bir slogan olmuştur.

Şiir okuyanın, sesinin gücüne etken olan mükemmel dizeler, hangi korkak düşüncede olanı bile harekete geçiremez ki, hangi orduları dize getiren topluluğun heyecanını yükseltmez ki.

Ölüm bile gözlerimize görünmekten utanır, şiir orada ise  şehadet ölümü bile kıskandırır.

Yürek çarpıntılarında sesleniyorsa dizeler önünde duracak tüm engeller diz çöker.

Şiir kazandırır çünkü içinde maddeden  manaya geçirten inanılmaz inanılmaz tılsım saklıdır.

İnanır mısınız şu anda şiirin gücünden bahsetmek içimde bir fırtına oluşturdu desem yalan söylemiş olmam.

Değerli ziyaretçilerim, yeni bir şiirin birleştiği boyutta buluşmak üzere diyerek yazımı noktalıyorum, şiirler hiç bitmesin istiyorum.

Saygılarımla

UĞUR DEMİRÖZ

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!