ŞİİRDE BULUŞMAK

Şiir Kitaplarının Yalnızlığı

Sosyal Medyada Paylaş:

Rafta öylece birinin beni almasını bekliyordum.Burası aslında çok sık ziyaret edilen aydınlık ve ferah büyük bir kitapçı idi. Buraya geleli bir yıla yakın olmuştu. Kendi bulunduğum raftaki tüm kitaplar ile dostluğu ilerletmiş, akşam ışıklar kapatılıp kimse kalmayana kadar bir kitap diğer kitaplara içinde yazılı olanları okumaya devam etmişti. Aynı kitaptan bazen bir tane ekleniyor yada bir tane hafta içinde satılıyordu. Ayrılık zordu lakin bir sıcak ele, bir sıcak okuma aşığı göze sahip olan birinin evine yolculuk yapmak kanaatimce çok güzeldi. O kitap artık o evin daimi sahibi olacaktı.

Bu raf şiir kitaplarının bulunduğu bölümdü. Yanımızdan geçenler şu romanı veya şu ders kitabını nerede bulabilirim diye ilgililere soruyorlardı. Çok nadir şiir kitabı soranlar oluyor, soranlar bizim sayfalarımızı şöyle gözden geçirip ben bu şiiri geçen gün bilgisayarda şu sitede dinlemiştim biliyor musun diyordu yanındakine. Daha çok aşk şiirlerine bakıyorlardı ama yine yerlerine bırakıyorlardı.

Daha geçenlerde biri diğerine izafet.com’da okuduğu şu sözleri onunla paylaştı :

Şiir kitaplarının kaderi az satmak üzerine kurulmuştur. İsmi en çok bilinen şairden tutun, henüz ilk kitabını baskıya zorlukla veren şaire kadar hepsi de büyük emek verdikleri kitaplarını isterler ki birçok okuyucuya kavuşsun.

 

Çünkü şair, nakış nakış işlediği şiirlerini kah en ücra köşedeki insana, kah en yakınındakine okutmak ve sevdirmek isterler.

 

Şiir kitaplarının öksüzlüğü belki de genetiktir. Çünkü herkes şiiri sever bu ülkede ama kitabı okuyanı satın alanı yoktur.

İşte o zaman anladım bizim köşe bir rafa atılma sebebimizi, aranmayıp sorulmamamızı ! Nice vakitler kitapçıda pc’den sözlü şiirler okunuyor arkasına müziğin saklandığı, bizim okumalarımızın yavanlığını ortaya çıkartan. Neden bunlar var iken kitaplar yazılsın, yazılan kitaplar raflarda tozlansın, o kadar matbaalara paralar ödensin ve karşılığı olmasın.

Şiir kitaplarının bir üstünlüğü var o da değiş tokuşlar ile kaybolup gitmiyorlar. Şairi yaşatan şiir kitaplarıdır aslında sanal dünya bir var, bir yok, kalan hep kitaplar.

Ben bunları düşündükçe yine de içimde yazılanı,şiir kiabı olmayı seviyorum. Biliyorum ki şiirler hiç bitmeyecektir kitaplar var oldukça.

Bir yandan da üzülüyorum sanal dünyanın nadide şairlerinin bir gün silinip gidecekleri için. İki ucu dikenli değnek hangi ucundan tutsan acı.

Raftaki kitap dostlarımın bir şairin şiir kitabından, şu dizeleri okuduğunda çok duygulanmıştım :

Onun güzelliğini herkes görüyorsa o bence az güzeldir.

Herkes biliyorsa o bence hiç güzel değildir.

Onun güzelliğini yalnız ben görüyorsam bu sevgidir.

Yalnız ben biliyorsam bu aşktır.

Hiç kimse görmüyorsa bu yalnızlıktır.

Özdemir Asaf

 

Uğur Demiröz

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!