NASIL YAZIYORLAR

Şiir Nasıl Yazılır ?

Sosyal Medyada Paylaş:

untitled

Niceleri şiir için hazır formüller önermeyi pek severler. Belli bir konu alırsınız, onu şiir biçimine sokarsınız, dizelerin sonlarına birer uyak bulursunuz, birazcık iç uyumu eklersiniz sonra bunu baştan aşağıya imgelerle donatırsınız. – alın size şiir –

Ne var ki bütün yayımevleri bu türden yamalı bohçaları hemen çöp sepetine atıyorlar, iyi de ediyorlar.

Eline yeni kalem alan, bir hafta sonra da şiir yazmaya kalkışan birine benim bu sözlerimin pek yararlı olacağını sanmam.

Tüm engellere karşın şair olmak isteyenlere yararlı olabilir; şiirin, üretilmesi en zor şeylerden biri olduğunu bilerek, bu üretme sürecinin en gizemli tekniklerinden
bazılarını avcunun içi gibi tanımak ve kendisinden sonra geleceklere aktarmak için bazı sonuçlar :

1 – Şiir bir üretimdir. Çok güç, çok karmaşık türden bir üretimdir ama gene de üretimdir.

2 – Şiir çalışması yapmak, yalnızca eskiden saptanmış ve sınırlanmış şiirsel yapıt örneklerini incelemek değil, üretim süreçlerini incelemek, yeni şeyler yaratmamızı sağlayacak bir çalışma yapmak demektir.

3 – Yenilik, malzemelerde ve yöntemlerde yenilik yaratmak, her şiirin yazılışında zorunludur.

4 – Dize yaratıcısı, sanatında ustalaşmış, şiir için birikim sağlamak üzere uğraşını gün be gün sürdürmelidir.

5 – İyi bir çalışma defteri tutmak, bu defterden nasıl yararlanılacağını anlamak, aşınmış ölçülerle kusursuz şiir yazmayı becermekten daha önemlidir.

6 – Toplumsal buyruğu doğru olarak anlayabilmek için şairin olup bitenlerin ortasında olması gerekir.  Şair için kuramsal ekonomi bilgisi, gündelik yaşamın gerçeklerini tanımak, bilimsel tarih incelemelerine gömülmek, kendi çalışmalarının özü açısından, geçmişe tapan idealist profesörlerin bilgiç ders kitaplarından çok daha önemlidir.

 Vlademir Mayakovski

Kaynak : Şiir Nasıl Yazılır Kitabından alıntıdır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!