ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

ŞİİR OKUYAN BANKLAR

Sosyal Medyada Paylaş:

Siteler arası şiir üzerine yaptığım aramalarda yine çok ilginç bir resime ve konuya şahit oldum.Konu ile ilgili yazıyı ve ilginç kumbarayı sizinle paylaşacağım.

Şairler kenti olarak bilinen ve Necip Fazıl`dan Sezai Karakoç`a, Aşık Mahzuni`den Cahit Zarifoğlu`na, Nuri Pakdil`den Erdem Beyazıt`a kadar onlarca şairi yetiştiren Kahramanmaraş, 24-27 Mayıs’ta Şiir Festivali`ne ev sahipliği yapacak. Geleneksel hale getirilmesi planlanan festival, ‘Şiirin Başkenti’nin Maraş olduğunu da ilan edecek.

Kahramanmaraş Belediyesi`nce 24-27 Mayıs 2012 tarihlerinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Şiir Festivali, İstanbul Kız Kulesi`nde düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan şair Cumali Ünaldı, Türkiye`deki şiirin dünya şiirinin çok ötesinde olduğunu belirterek, “ Ancak bunu dünyaya sunamıyoruz. Geleceğin dünyasını da şiir kuracak. Çünkü şiir doğrudan kalbe, oradan da beyne iletilir” dedi.

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da Maraş`ın şairler ve yazarlar şehri olduğunu vurgulayarak “Biraz dikkat edenler Maraş`ın içerdiği şiirselliği görürler. Maraş`ı sıradan bir şehir olmaktan kurturan şey şiirdir” diye konuştu.

Necip Fazıl`ın “Maraşlı olmaktan gurur duyuyorum” sözlerini anımsatan Poyraz, “Şiir bazen sevginin bazen de mücadelenin dili olmuştur” dedi.

Poyraz, Maraş`ın “Dünya Edebiyat Kenti” olmak için bütün kriterleri taşıdığını ifade ederek şunları söyledi:

“Maraş`ı Dünya Edebiyat Kenti yapmak için çalışıyorum. Maraş`ı kültür ve sanat etkinliklerinde öncü bir kent yapacağız.”

Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Davut Göksu`nun da bir konuşma yaptığı toplantıda festival süresince Maraş`ın çeşitli noktalarına yerleştirilecek olan “Şiir Okuyan Banklar”dan Necip Fazıl`ın “Sakarya” ve Nazım Hikmet`in “Ne Güzel Şey Seni Hatırlamak” şiirlerinin okunduğu banklar ile “Şiir Kumbarası” da tanıtıldı.

Bu yılki teması hem doğum hem ölüm yıldönümü 25 Mayıs olan Türkçe üstadı şair Necip Fazıl Kısakürek olarak belirlenen festivalde Şairler ve Yazarlar Okulu, Şairler Parkı, Şair ve Yazarlar Evi açılacak.

Festivalin en dikkat çekici etkinliklerinden biri ise “Çatkapı Şair Buluşması” olacak. Festivale katılan her şair, farklı ilköğretim okullarında sınıflara çatkapı girerek şiirler okuyacak, çocukların şiirle tanışmasını sağlayacak. Aşıklar ve halk ozanları da festivalin önemli bir parçası. Festival kapsamında kent meydanlarında aşıklar atışacak, halk ozanları şiirlerini okuyacak. Sokaklara “Şiir Kumbarası”nın da kurulacağı festival, 27 Mayıs akşamı Necip Fazıl Kısakürek Onur Ödülü`nün verilmesiyle son bulacak.

 Alıntı : istanbulajansı.com a

bu değerli paylaşımı için ve ayrıca kahramanmaraş belediyesine bu anlamlı festival için www.siirleraslabitmemeli.com olarak teşekkür ediyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!