ŞİİRDE BULUŞMAK

Şiir Sesli Susma Hikayesidir

Sosyal Medyada Paylaş:

Ne o sessizce benim sessizliğimi bozmamımı bekliyorsun.Sessizlik bir ifade tarzı bence,dille anlatılamayanların ifadeler ile anlatılma biçimi desem gelecek misin yanıma.Sen hiç bana sokulamadın.Hep uzak durup beni seyredip yazdıklarımı okumamı dinledin.Oysa seninde birkaç dize konuşmanı çok isterdim.

sokakların gün batınca neden boşaldığını

ve yüreğimin neden kabardığını bilmiyorum

konuşsam: sessizlik/gitsem: ayrılık

diyor bir şiirinde Yılmaz Odabaşı.Konuşmaya hatta seninle ilgili birşeyler yazmaya bile korkuyorum çünkü konuşsam: sessizlik/gitsem: ayrılık.Söylesene bana şu son zamanlarda yazmış olduğum yazıları nasıl buluyorsun.Seni anlatmıyorum,senden bahsetmiyorum ola ki alınacak bir şey bulursunda gidersin hep yanımdan diye.Oysa sen sessizliğin ile o yastıkların üzerinde otur ve gamzelerinle bana bak.Senin var olduğunu bilmek bile bana hayat.

Orhan Gencebay ne diyor şarkısında :

Sen hayatsın ben ömür

Sen olmazsan bu can ölür

Hasretin derdin bir alev

Gel de sussun bu gönül

susmak işte benim yapmaya çalıştığım ama kalemime anlatamadığım.Darko rumuzlu şair :

yaz bitti…

şimdi,

sessizlik bize

üzüntüler merak olmasın size

evet bize düşen ki aslında size düşen sessizlik bize kalan sadece sensizlik.Aşka inanır mısın sen desem, aşktan söz etme daha birbirimizi az tanıyoruz diyeceksin.O kadar az konuştuk ki, benim seninle konuşmamdan bu kadar söz çıktı sana anlatmaya çalıştığım, ya bir de konuşsaydık kimbilir ne kadar söz çıkardı sayfalar dolusu:) Yine bir şarkısında Orhan Gencebay diyor ya :

Ne değişti benden sonra, aşk mı değişti

Sığamadım şu gönlüne, bilmem ne işti

Ben aşkımı yere göğe sığdıramazken

Sen öyle bir yere gittin ki o ne gidişti

evet gitmek vaktinin gelecek zamanını çoktan aştın.Aslında çok arabesk sevmem arada sözlerine takılır dilim bana uyanları söylerim mırıltılı tarzım ile.

Biraz evvel Eddie Murphy’nin Kelimeler yetmez filmininin final sahnesindeki kelimelerin gerçek ifade tarzlarını düşündüm acaba ben sana iyi ifade edememiş miydim anlatmak istedikleri mi ?

Şimdi bile ifadelerim anlatmak istediklerime yetersiz bunun farkındayım.Anlatmak istediğim belki de Belgin Ertürk’ün bu şiirin ifadesinde saklıdır :

şiir sesli bir susma hikayesidir

içine içine atma

çoğu zaman değersizdir büyüsü olsa da her satır

kaç kişi rüyasına şiir taşıyabilir

Evet seninle tek göz göze gelmemizin anahtarı şiir değil mi ? Ben sessiz kalsam da şiirler susmadan sana bizi hep ifade etmeye devam edecektir.

 

Uğur Demiröz

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!