YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Şiir ve Zumba

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirde zumba etkisi var biliyor musunuz 🙂

Hoppala ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Aslına bakarsanız başlangıcı bu şekilde girdim lakin ilk aklıma gelen bu cümle oldu. Zumbayı yapamasamda izlemesini seviyorum. 

Bir yerde yazdığına göre 1 numaralı egzersiz programı seçilen Zumba, en iyi ve eğlenceli yağ yakma programı olarak da gösteriliyor. 

Zumba’da şiir gibi ahenk ve kafiye düzeni var. Biliyorum yine gülüyorsunuz ki gülmek iyidir. Şiirde en dikkat edilen ki bunu serbest yazmıyorsanız kafiyeli olmasına dikkat edersiniz. Şayet kafiye düzeniniz yok ise bu disko tarzı bir dans şekline benzer. Neyse konumuz bu değil.

Zumba’da müziğin yani içinizden gelen duygunun ritmini yakalayıp belirli tekrarlar ile onu hem görsel hem de ruhsal ahenge sokmanız gerekmektedir. 

Zumba bir yandan kendini o yapılana verme bir yandan da bir amaca hizmet etmektedir.

Şiirde amaç, herkesten önce kendinizi rahatlatacak dizeleri yazabilmek sonrasında ise onu başkaları okuduğunda bir ahenk duygusunu yakalamak değil midir.

Müziğin ritmi ile şiir yazanlarımız az değildir. Nice şarkı sözleri o müziğin ritmini düşünerek ortaya çıkar. Şarkı sözü bir ifade ile şiirdir başlı başına ta ki içine müzikten notalar damlatılana kadar.

Şair dizelerinde duyguları ile oynar, yazar siler, o aklındaki figürü kelimelerine yansıtma çabası olağanüstü birşeydir.

Şiirler sade okunmaz muhakkak bir müzik temasının eşliğinde okunur. Müzik insanı şiire yaklaştırır. Tıpkı zumbada ki gibi o şiiri dinlerken zihninde o figürleri tekrar eder.

Zumba bir fikirler bütünüdür. Belli tekrar ve belli hareketler amma bazısı diğer bazılarından figür çeşitliliğinden dolayı farklı olur. Bir şiir yazanla bir edebi şiir yazan arasında ki fark gibi. 

Zumba’nın şiirdeki etkisini bilmem anlatabilmişimdir. Haydi kalem kağıtlarınızı alın ve müziği açın sonuna kadar içinizdeki figürler kağıdınıza dökülsün.

Yeni bir bakış açısında buluşmak üzere 🙂

Uğur Demiröz

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!