ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Şiir Yazma Çalışması

Sosyal Medyada Paylaş:

ŞİİR YAZMA KONUSUNDA istekli olanlarla
ARTIK İŞE BAŞLAMA ZAMANI
GELDİ BENCE…

1.) BOLCA DEFTER, Türkçe sözlük, imla kılavuzu, Dil Bilgisi kitabı alınmalı..
2.) Türk Şiir Antoloji/si(leri) alınıp okunmalı…Şairlerin şiirlerinden kendi kişilikleri, ses ve yüreklerinin farkı ayırt edilene kadar bu antoloji(ler) okunmalı. Böylece hem onları birbirinden ayırır, hem de kendi sesinize yakın olanları bulmuş olursunuz.
3.) Şiirin arkaik yapısından günümüze kadar denenmiş çeşitli biçimleri vardır…Ülkemizde (Divan, Halk Şiiri ve çağdaş şiirdeki serbest tarzlar/ kalıplar vs.; dünyada haiku, renga, ballad, kaligramvs. tarzlar…Bunlar incelenmeli…)
4.) Dünya şiirinin devasa isimleri keşfedilip onlar da okunmalı; Türk Şiiriyle/şairiyle bu dünyalı şairlerin şiirlerindeki konu/ses/biçim/üslup farkları ayırt edilmeli…Türkçenin olanakları ya da hangi dili kullanıyorsanız o dilin olanakları içinde kendinize yakın gelen veya sizin kuracağınız tarzda/yapıda şiirler denemelisiniz.
5) Doğru yazıp yazmadığınızdan emin olamadığınız sözcükler için Dil Bilgisi, imla kılavuzu ve sözlükleri yanınızdan ayırmamalısınız. Gerekirse Cemal Süreya’nın ve bir çok şairin yaptığı gibi, haftada bir, herharfin altındaki sözcükleri ve anlamlarını tekrar tekrar okumalı, dünya dillerinden anlamlar aramak için o dillerin sözlüklerine de baş vurmalısınız.
6.) Şiir yanında diğer türlerde de çeşitli okumalar yapmalı, tiyatro-sinema izleme, opera-müzik dinleme etkinlikleri içinde olmalı, dramatik ve plastik sanatların diğer alanlarına da gönül düşürmelisiniz. Gerekirse bir balığın adını şiirinizde kullanabilmek için, balık kitabı okumalısınız…
7.) Yazılan her şeyin şiir olmadığını gördükten sonra, en ufak tereddüde düşmeden o yazdıklarınızı yırtıp atmalı, en azından gözden ırak tutmalısınız. İçinize sinene kadar yeniden yeniden yaratmalısınız. Eğer saklama yoluna giderseniz, sonraki zamanlarda geldiğiniz noktayla kıyaslama için kullanabilirsiniz yırtmadığınız şiirleri.
8.) Şiir dilinin, günlük kullanımdaki dilden (gidimli dil) farkı olduğunu, işin içinde söz sanatları, imge-simge/sembol, metafor, mecazlarvb. başka bileşenler olduğunu görmelisiniz.
9.) Yaşadığımız topraklarda veya evrenin herhangi bir yerinde yaşananları konu olarak alsanız bile (ki hayaller de var işin içinde, bilinçaltı vs…), konuları aynı biçimde işlememeli, kendi üslubunuzla okura/kendinize seslenmeli, çokça kullannılmış konulardan kaçınmalısınız. Mesela en çok aşk şiiri yazılıyor her yerde. Bu temaya en son baş vurmalı, bu konuda en son aşamada ürün yaratmalısınız.
10.) Şiir için belirli bir yazma/okuma kuralı olmadığını bilmeli, “Ne kadar şiir varsa, o kadar da şiir kuralı vardır…Kurallar, şiirlerden çıkar. Kuramlar şiir yazdırıp yaratmaz, kuramlar da şiirden çıkar.” düsturunun altındaki nüansı algılayabilmelisiniz…
11.) Günümüz edebiyat dergilerini ve buralarda yazan isimleri sıkı sıkı takip etmek gerekli…

Yazının alıntı yapıldığı Link

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!