ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Şiir Yazmanın Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaş:

Düşünün içinizde şiir  yazmaya karşı bir ilgi var lakin nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz.Buyrun size 9 derste şair olma imkanı.Tabiiki önce yetenek.

Şimdi 9 derste İbrahim Sadri gibi,Ahmet Selçuk İlkan gibi şiir nasıl yazılır bunu analizini yapacağız. Buradaki dersleri dikkatle takip ederek siz de şair olabilirsiniz ve toplumda bu kimliğinizle de ön plana çıkabilirsiniz.

 

Ders 1: Bolca anlamsız tamlamalar kullanacağız. Yalnızlığımın rıhtımı, gökkuşağının umarsızlığı, serkeşliğimin bohemi gibi tamlamalar en can alıcı noktamız bu anlamsız ve derin tamlamaları bolca kullanabilirsiniz.

 

Ders 2: Devrik cümle. Bu çok önemli, yazacağımız şiirin kesinlikle yüklemi sonda olmayacak. (Aslında hiç yüklem kullanmasanız daha iyi). Şimdi buraya kadar gördüğümüz derslerle bir şiir yazalım.

 

Sevgilim hayal ettim ben seni

Yalnızlığımın rıhtımında, ay ışığının bağırtısında

 

(Bağırtı kelimesi uydurulmuştur anlamı yoktur,amaç da odur zaten,

Birinci mısra devrik cümledir, ikinci mısrada yüklem zaten yoktur.)

 

Ders 3: Bizim hedef kitlemiz her ne kadar sevgiliyse de biz sadece sevgiliye odaklanmamalıyız. Ufkumuzu geniş tutmalıyız. Konu her şeyde vardır arkadaşlar çiçekte,böcekte,ısırılmış silgide… Sınırlamamaktan kastım bu. Her şey konumuzun alanına girebilir.

 

Ders 4: Çocuksu ifadeler her zaman pirim yapar. Bunun için hiç çekinmeden çocukluğumuza dair anılarımızı konumuza dahil edebiliriz. Mesela komşumuzun bahçesinden çaldığımız erikler, cebimize doldurduğumuz lokumlar bizim konumuz olabilir.

 

Şimdi buraya kadar öğrendiklerimizle bir şiir daha yazalım.

 

Sevgilim bir kertenkelenin kanadında buldum ben seni

Ve gökyüzü kadar böğürtkendin

Sen benim tetriste beklediğim çubuktun belki de

Halil amcanın bahçesinden çaldığım eriğin çekirdeğiydi gözlerin.

 

 

Ders 5: Şiirimizde dizenin, hecenin, kafiyenin yeri yok. Bunun için bir kelime hatta bir hece bile bizim dizemiz olabilir.

 

Ders 6: Çok doğal olunacak. Kendi kendimize yaptığımız abukluklar bizim en önemli konumuz.

 

Buraya kadar öğrendiklerimizle bir şiir daha yazalım.

Güzel

gözlü

yarim

Ben seni çekirdekleri ağzıma doldurup toptan yerken hayal ettim

Ve annem mutfakta yokken sürahiyi kafama diktiğimde…

 

Ders 7: Şair adam çok zengin değildir. Parası yoktur ve bunu vurgulamaktan kaçınmaz.

 

Örnek şiir:

Sevgilim çok zenginim ben

cebimdeki son 50 kuruşla güvercinlere yem aldım.

Sana da yüreğimin,kalbimin derinlerini açtım.

 

Burada o mesajı gayet iyi veririz. paramız yok ama yüreğimiz zengin.

 

Ya da:

Ben seni sevdim, çaycıya gelen iki şekerin birini verirken …

 

 

Ders 8: Şair dediğin sulu göz adamdır. Yerli yersiz ağlayabilir.

 

Sevgilim ağladım ben balık tutarken dün

Ve ayakkabımı giyerken

Yıldızları armağan ettim ben sana

Gözyaşlarımın damlalarında

(Son iki dizede fakir olduğumuzu tekrar vurguladık ki sevgili sonra –sen fakirmişsin,neden söylemedin. demesin. Biz baştan söyleyelim)

 

Ders 9: Buraya kadarki konuları iyice pekiştirerek artık siz de iyi bir şair olabilirsiniz. Evet artık şairsiniz. Ama iş tabi bununla bitmiyor. Haydaaa… Hocam hani bitmişti demeyin. Sırada bu yazdığımız şaheseri okumaya geldi. Bu yazdığınız okumadan karşınızdaki kişiyi nasıl etkileyeceksiniz? Etkili bir okuma yöntemiyle bütün yazın kusurları kapanır arkadaşlar. Bunun için.

 

1-Uzaklara bakacağız şiiri okurken. Dalıp gideceğiz. Bizim bu garip halimiz sevgiliyi bir parça olsun konudan uzaklaştırır ve zaten içler acısı olan şiirimizi bir parça olsun ikinci plana itebilir.

 

2-Gözlerimizi kırpıştıracağız: Zaten uzaklara dalıp gitmiş olan gözlerimizi kırpıştırarak da okursak yeme de yanında yat olur.

 

3-Şiiri okurken sol elimizde eğer kâğıt varsa, sağ elimiz hafifçe yumruk yapılacak ve uzaklardan alıp göğsümüze doğru çekmek suretiyle o romantik hava ikiye katlanacaktır.

 

4-Suratımızdaki garip bir tebessüm de her zaman işe yarar.

 

5-Şiiri okurken baktık ki sevgili konuyu takip etmeye başladı ve anlamsız anlamsız suratımıza bakıyor birden bire sesimizi yükseltmek suretiyle ilgiyi başka yöne çekebiliriz. Bu durum bizi bir süre daha idare eder.

 

Evet sevgili dostlar artık 9. dersi de tamamladıysanız siz de şairsiniz demektir. Her yerde şiir yazabilir. Şairlik hakkında ahkam kesebilirsiniz..

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Leave a Reply

error: Content is protected !!