YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Şiire Dair Düşlerim Var

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirde bulunulan yer istenilen yer mi diye soruyorum kendime. Sanal alemde o kadar şair var ki çoğu saman alevi gibi anlık şiirler yazmakta, gerçek şair olma adayları da fanları olan popülerite yakalamaya çalışanların fanları içinde kaybolup gitmekteler.

Edebiyat sitesi diye açılan bir çok sitede makale, hikaye, deneme gibi yazılardan çok şiir ilgi görmektedir. Çoğu şiir aşk üzerine yada elem, keder üzerine olmaktadır. Acıyı simgeleyen Tv dizilerinde olduğu gibi bu tip şiirlerde yazım açısından çok popülerdir. Biz gözyaşını seviyoruz. Toplumsal açıdan çok neşeli bir tanımlamamız olsa da ağlamaya yatkınız. 

Şiir algısını içinde barındıran dizeler kurgusal olarak bir iç döküş şeklinde olmaktadır. Hep şikayet ettiğim rumuz şairleri en güzel şiirlere sahip olup zaman içinde kaybolup gitmekte, biz onların gerçek kimliklerini öğrenemeden şiir defterinden silinmekteler. 

Şiir yazmak çok kolay gibi görülmektedir. Eğer bir sitede yazıyorsanız en uyduruk şiiri bile yazsanız size bravo harika alkışları gelecektir. Bunun sebebi her şiir yazana kısa bir güzel yorum yapmanızdan geçmektedir. 

Edebiyat sitelerini yöneten değerli şahsiyetler tüm şiirleri okuyup onlar içinde gerçek kaliteye sahip şairlerin şiirlerini günün şiiri yapmaktadır ki bu bir kazanımdır. Lakin o kişiler çekemeyenler tarafından tacize uğrayıp yazılarını kapatıp kaybolma yolunu seçmektedir.

Şiirler asla bitmemeli admini olarak şiirin geldiği noktanın sanal bir nokta olduğunu belirtmeye çalışıyorum. Şiirin sanal boyutunun gerçeğe dönüşmesi için çaba lazımdır. Bu çaba şiir gibi kitapçıların raflarında  yer bulamayan şairler için şimdilik öngörüden öteye geçememektedir.

Bu sitede ben çok alıntı şiir yayınladım lakin hepsinde kaynak belirttim. Bu alıntı yapmamın ana sebebi eğer bir gün kaybolan şairler olursa bir yerlerde izi kalsın istedim. 

Velhasıl şiirde neler yapılabilirin düşündeyim, düşlerimin düşüncelere evrilmesi için ne yapılabilir diye sorsam buraya yorum olarak yazabilir misiniz. 

Şiirden düşlerimizin gerçek olması dileğimle; Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum.

Saygılarımla

 

Uğur Demiröz

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

2 Yorum

  • erdenender

    Orhan Veli’nin şu sözünü şair adaylarına hatırlatmak gerek diye düşünüyorum. “Kolay okunabilen bir şiirin, kolayca yazılabildiğini mi düşünüyorsunuz.” Sitede ana sayfada dönecek şekilde üstadların şiirle ilgili bu tür kısa özlü sözlerine yer vermeniz bence faydalı olur. Örneğin; Yahya Kemal’in, Necip Fazıl’ın, Cahit Sıtkı’nın vs.

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!