Şiir Nedir ?

imagesCAWOHJ4X

* Otobüsle kent dışından gelirken duydum haberi, radyonun boğuk gürültüsü arasında : Şair Ümit Yaşar öldü… Önde oturan iki genç adam ‘ Aa şair Ümit Yaşar ölmüş ‘ dediler. Bir tanesi ‘ Hürriyet’te geçen hafta şiiri çıkmamıştı. Demek hastaymış’ dedi. Bir an sustular. Ne kadardır bir an ? Bir saniye mi ? O kadar işte. Sonra geçtiler gündelik konuşmalara. Bu kadarcıktı bir şairin, hem de halkça tanınan, sevilen ünlü şairin ölümünün uyandırdığı yankı, tepki… ( 3 )

* Bazı şairlerin ölümüne yanarız, ancak onların şiirleridir ki, yıllar sonra soğuklarda ısıtır bizi. ( Behçet Necatigil )

* Yoruma muhtaç şiir, güzel şiirdir. En büyük şairlerden bile üç beş şiir kalmış. Bütün bir ömür iki üç şanslı şiir bırakmak çabası ile geçer. ( 3 )

* Büyük etkili yazarlar, çoğunlukla güzel konuşur. Orhan Veli, Necatigil, Birsel, Anday. Yazıları şiirleri nasılsa konuşmaları da öyleydi. Etkili duyarlı, anlamlı. ( 3 )

* Yağmur, güneş, aşk bir yoldur şiire açılan… İyi ki de şair değilim, olmaya da kalkmadım. Başkalarının şiirlerinden bu denli hoşlanmazdım belki de o zaman. ( 3 )

* Gençliktedir şiir, yaşamın şiiri. Ben derim ki şiir yirmi-otuz yaşlarında yazılandır. Büyük şairler altmışında, sekseninde bile şiir yazar. Onlara bir diyeceğim yok ama şairler şiir denen duyumsamayı genellikle genç yaşlarda yaşamışlar, okurlarına da yaşatmışlardır. ( 3 )

* İmge yaratmanın en ilkel yollarından biri, karşılaştırmadır. ( Vlademir Mayakovski )

* Şiir havasız bir boşlukta ya da çoğu şiirde olduğu gibi, varla yok arası bir hava içinde yaşayacak biçimde tasarlanmalıdır. ( Vlademir Mayakovski )

* Şiir, dil ile yeni birşey ortaya koymaktır. ( Hasan Varol – Cumhuriyet Kitap 17 Ocak 2013 )

* İyi bir şiir sağcı şairce de solcu şairce de yazılmış olabilir. Demem o ki, her solcu iyi şiir yazar diyemeyiz, her sağcı şairin de iyi şiir yazmadığı gibi.

Her sözcük şiirde kullanılabilir, ama öyle kullanacaksın ki dize bir kuş olup uçacak, dizeye ağırlık verip uçmasını önlemeyecek. Şiir biraz da müziktir.  Bir giz saklıdır, daha onu bulan olmamış.

Şair Amado : Şairin anayurdu çocukluğudur diyordu ya bir şiirinde. Anayurt, ana kucağı, ana sütümüz sözcüklerimiz. ( Fatma Aras – Bazen bir şey anlamasak da şiiri seviyoruz yazısından – Cumhuriyet Kitap 17 ocak 2013 )

* Lirik şiirin ifadesindeki başarı – akıcılık – muhataplarla ve algılayanlarla birlikte sürdürülebilir. ( Ebubekir Eroğlu – Şair haliyle derviş )

* Her yazar şiiri kendine göre tarif etmek arzusuna kapılıyor; bu şiddetli arzudan kendini alabilenler azdır. *

* 22 Şubat 2013 tarihindeki Kelebeğin Rüyası filmini bekliyor musunuz ? Kısaca özetini bilerek bekleyelim isterseniz :

imagesCAYYT4OU

Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, II. Dünya Savaşı’nın çetin koşullarına, yaşadıkları küçük madenci kentinden tanıklık etmektedirler. Ayakları üzerine yeni yeni kalkan genç Cumhuriyet dünyadaki ciddi değişimlerle boğuşurken, sanata, edebiyata ve en çok da şiire gönül vermiş olan bu iki gencin yüreğine hiç umulmadık bir zamanda aşk ateşi düşer. Kente yeni gelen genç bir kıza aynı anda tutulan iki arkadaşın arasındaki dostluk açılmaz; bilakis yüreklerine düşen bu sevda onların kalemlerini ve hayata dair olan inançlarını daha da güçlendirir. Ama hem kendi gelecekleri, hem de ülkenin ve dünyanın gidişatı hayra alamet değildir…

Yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği filmin yapımcılığı yine BKM’ye ait. Çekimler Zonguldak ve İstanbul’da gerçekleştirilen yapım aynı zamanda Zonguldaklı madencilerin de öyküsüne değiniyor. Oyuncu kadrosunda Erdoğan’ın yanı sıra Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan gibi genç-usta pek çok isim de yer alıyor. ( beyazperde.com/filmler/film-213533/ )

* Şiirin gerçeğini şiddetle duyanlar, bu gerçeği daha doğarken kavrıyanlar bazan da onu yaratmak kudretine erenlerdir.

* Şairler her zaman şiirin ne olduğunu anlatmaya çalışmışlardır. *

* Basılmak üzere şiir yazarken, metnin yazılı metin olarak nasıl karşılanacağını hesaplamak gerekir. Okurun tepkilerini düşünmeniz, onun dikkatini yazar olarak sizin o şiire verdiğiniz yoruma çekebilmek için her türlü olanağı kullanmanız gerekir. Karmaşık bir insanın şiir yapıtına yükleyebileceği duygu oynayışlarıyla karşılaştırıldığında, noktaları, virgülleri, soru ve ünlem imleriyle noktalama dizgesi son derece yetersiz ve güçsüz kalır. ( Vlademir Mayakovski – Şiir nasıl yazılır )

* Benim şiirlerimin çoğu konuşma tonuyla yazılmıştır. Çok dikkatli planlamama karşın bu ton, her zaman kullanılmak üzere saptanmış, değişmez bir ton değildir; çoğu zaman şiir okunurken karşımdaki dinleyicinin türüne göre değiştirdiğim bir tutuma bağlıdır. ( Vlademir Mayakovski – Şiir nasıl yazılır )

* Şiir duyulmak için yazılır ve okunur; şair tabiatın kendine hissettirdiklerini sembollerle şiirine yansıtır, okuyan da kendi hayal dünyasını olarak algılar.

* Ölüm isteği ve intihar eylemi ekseninde şairlerin hayatta kaçış, korku ve endişelerini besleyen ve onları yok oluşa hazırlayan siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik ve dini sebepler araştırılmış bu kaynakların başta psikoloji olmak üzere sosyal bilimlerle ilişkisi tespit edilmiştir. *

* Şair ruhlu insanların ölüme ve hatta intihar eylemine nasıl ilgi duyduklarına dair psikanalitik kuramlar ışığında cevap aranmıştır. *

* Divan edebiyatına egemen ifade vasıtası şiirdir ve bu şiirin dokusuna nüfuz eden, içini dolduran temaların başında da aşk ve din duygusu gelir. *

* Türk edebiyatında ilk edebi türün şiir, ilk şiirin de temasını oluşturan kaynağın aşk ve din olduğu söylenir. *

* Sevmek birkaç satır şiirdi ama ben sayfalarca ağladım…

* İyi bir okuyucu olmadan yazmak ne kadar inandırıcı olabilir. A.Nesin’in ‘her üç kişiden dördünün şair olduğu ülkemiz’ tespiti nasıl da yerindedir. Yaşamadan, bir odaya kapanıp, hayal gücünün gazına basa basa ne kadar yol kat edilebilinir o kısmı meçhul.

Fulya Codal / siirkolik.net/kursu/659-imge-mezarligi.asp

* Sözle olduğu gibi seslerle, hareketlerle, şekillerle ve renklerle de şiir meydana getirilebilir. *

* Şiiri ancak severiz ve karşılaştığımız zaman, izah etmek lüzumunu duymadan ‘ işte şiir ‘ deriz. *

* Şiir yalnız edebiyatın malı değildir. *

* Ne söz verin, ne de bir and

Yalan dünya gelen gider

Nerde Mehmet nerde Birand

Bedirhan Gökçe / ankarahaber.com/haber/Mehmet-Ali-Birand-da-siir-yazdi/127543

* Şairler her zaman şiirin ne olduğunu anlatmaya çalışmışlardır.

* Konuşması farklıydı.

Gülümsemesi daimiydi.

Barışıktı kendisiyle, bu önemliydi.

Ve bu onu farklı kılıyordu.

Mehmet Ali BİRAND vefat etti

Gürhan Gürses – hikayeler.net/yazilar/175581/mehmet-ali-birand/

* Şiirin yüzlerce tarifi yapılmıştır. *

* İnsan emeğinin mahsulleri arasında şiir kadar anlatılması güç bir şey tasavvur olunabilir mi ? *

* Eskimeyen ne var bu dünyada ? Elbette şiir telakkileri de eskiyecek. *

* Şiirdeki mana, resimdeki renk, musikideki ses gibi birşeydir. *

* Şiir ille realiteye uymalı, ille bir davayı gütmeli diyenler de, hayır, şiir asla davalı konulara, gerçeğe el sürmemeli diyenler kadar yanılıyor. *

* Şiir hep 2. başrol oyuncusu olmuştur.

* Şiire, şairler yerine şiir öğretmenleri hakim olmuştur. *

* Şiirimiz hiç bir devrinde, bugünkü kadar aklın süzgecinden geçmemiştir. ‘ Cahit Külebi ‘

( 1 )

( 2 )

( 3 ) Oktay Akbal – Geçmişin İçinden

* * * * * * *                                                  * * * * * * *                                                          * * * * * * *

BENİM ŞİİRE BAKIŞIM

Nurullah Ataç bir söyleşi yazısında ‘ ben anlayamadığım şiiri okuyup geçmem,anlamaya çalışırım.Ama o şiiri büsbütün anlamıyorsam bırakırım’ diyor;

* * * * * * *

Şairler anlaşılsın diye yazmazlar şiirlerini…

* * * * * * *

Sanal dünyada ne anlamlı,gizemli şiirler ve şairler var.İnternet’in en önemli faydası bu bence:)

* * * * * * *

Antikacılara kadar düşmemiştir hiçbir zaman şiir,var olan ruhu hiç eskimediği için…

* * * * * * *

Napolyon şiire aşık olsaydı;şiir,şiir,şiir der miydi acaba ? Maddenin manayı yok ettiği o zamanda…

* * * * * * *

Aramayı bıraktım seni ey ilham,bana bıraktıkların ömrümün sonuna kadar yetecek kadar özlü şiir …

* * * * * * *

Ben şiirin ne anlatmak istediğine bakarım,şairin görüşüne ve felsefesine değil…

* * * * * * *

Susmayı istedim lakin beni susturmayan şiirler…

* * * * * * *

Tamam yalan söyledim,ama pişman olup doğruyu da söyledim değil mi ?Hem de sen sormadan…

Yalınayak sokakta koştuğum günün akşamı hasta olmuştum ve babam acaba neden hasta olduğumu sorduğunda bilmiyorum demiştim.Ateşler içinde yanarken ölüm gelmişti aklıma sevdiklerimden ayrılacağım düşüncesinde babama:

Baba ben bugün yalınayak sokaktaydım diye fısıldamıştım da babam yanağımı öpüp sen iyi ol, yine yalınayak koş demişti.

Pişmanlık şiirin kaderinde vardır her satır doğruya giden yola çıkmalıdır.Seni okuyan seni bilmelidir,dosdoğru düşüncelere ulaştırmalısındır şiirin yolculuğunu ve bu yüzden nice yalan yanlış kağıtlar doldurur çöp kutularını.

* * * * * * *

Beni bir kahve hatırına affeder misin diye başlamıştı şiirine ve ikinci dizeye geçemedi hiç.

* * * * * * *

Şiir yazıyorsan küresel ısınma hakkında anlamlı şiirler yaz,ardından gelenler seni hayırla ansın.

* * * * * * *

Hiç bir şiir,muhteşem yüzyıl dizisi kadar anlamsız ve gerçekten uzak olmamıştır.

* * * * * * *

Geçmişteki her yerin sarardığı o günü hatırlıyorum.Bir sonbahardı ve tüm güzellikler yere inmişti,yapraklar ayaklarımın altında alabildiğine koşmuştum rüzgar ben,yüreğim uçurtma misali Dolmabahçe’den Beşiktaş’a.

Hiç yorulmamıştım denize varana kadar,işte o günü anlatan sararmış şiir dizelerimi buldum bugün gardolabın altında,yine sarı yapraklarda koşmak istiyorum dışarda yağan yağmur altında.

* * * * * * *

Akşam pazar dağılmış yerlerde zerzavat artıklarını topluyor üstü başı yırtık çocuklar,birisi ısırıyor keyifle sona kalan  lezzetli meyvayı az ötede bir çocuk elektrik direğine yaslanmış paket kağıtlarının üstüne eğilmiş  heceliyor keyifle şiirden bir sofrayı.

* * * * * * *

Dışarıda kar soğuğu var,kar ha yağdı ha yağacak; iyi ki yüreğimi ısıtacak şiir kitaplarım var.

* * * * * * *

Çocuk akıllı ve zeki lakin okumuyor,nice şair var aramızda bir kitap çıkaramıyor.

* * * * * * *

Susadığımda bir bardak ararım sanki su varmışcasına ve elime bir kitap alırım içinde şiire ait bir kaç kelime varmışcasına.

* * * * * * *

Aklıma hiç bir şey gelmiyor şiirden başka.

* * * * * * *

Ölüm geldiğinde ben şiir yazıyor olacağım belki de,sana.

* * * * * * *

Bir gün seni bulduğumda şiirden yedi kat şükür pastası keseceğim çileklisinden.

* * * * * * *

Bugün İstanbulda matem vardı,şiirler bile matemdeydi.

* * * * * * *

Her 10 kasım günü yas tutulur,şiiirler okunur ölmeyen gerçekler üstüne.

* * * * * * *

Doğru sözlü olmak şiir gibi kuvvetli olmaktır.

* * * * * * *

Van gölünde yeni artçı deprem olmuş ve ben ölüm üzerine şiir yazmak istemiyorum.

* * * * * * *

AB karışmış durumda onları toparlayacak birkaç euroluk şiirimde yok.

* * * * * * *

Yıldızların altında bir gece düşünemiyorum artık çünkü şehirlerde şiirden kalma pırıltılar olamıyor maalesef.

* * * * * * *

Akşam şu anda geceyi sürüyor yalnızlığımda ve ben şiir yazamıyorum.

* * * * * * *

Saat 01:13 takvim yaprakları 10 Kasım’a bir gün var ve hangimiz şu an son şiirimizi yazıyoruzdur,kimbilir!

* * * * * * *

Hayırlı olmasını istediğimiz o kadar gerçek vardır ki her biri ardında nice keşkeler sıralı şiirler yazdırmıştır.

* * * * * * *

Birkaç satıra sığdırılmış şiirleri seviyorum,hayatı an’a sığdırmış.

* * * * * * *

Bazen bir şiirin neler anlattığını anlamazsınız taki düşünceleriniz olgunlaşana kadar.

* * * * * * *

Bir anlamlı kelime arıyorum şiire ait, sen biliyor musun peri kızı.

* * * * * * *

7 Kasım 2011 i soracaklar bir gün sana, sen diyeceksin ki o kurban bayramında şiirler yazmaya başlamıştım onun  adına.

* * * * * * *

Düşündüğümü söylemedim sadece yazdım adına şiir dediler.

* * * * * * *

Kurban telaşının bittiği ikinci günde kendine gelirsin sen dostlarını,dostların da seni ziyaret eder şiir misali.

* * * * * * *

bugün gökkuşağının yanında seni gördüm şiir gibiydin.

* * * * * * *

Beni sen aldatmadın, ben seni aldattım, şiirler yazdığım hayallerimdeki kadınla.

* * * * * * *

Şiiri siyasette kullanırken önce düşün seni dinleyen kim.

* * * * * * *

Düştüğün yerde kan izimi var,az önce oradan şiirler yazdığım kadın geçti ve elindeki gülünü düşürdü kalemim de onu ezdi de geçti

* * * * * * *

Aşk şiir ile başlar,şiirsiz sona erer.

* * * * * * *

Şiirler hiç bitmesin demeyi seven birisiyim.Hayat nefes almak ise şiir yaşamaktır.

* * * * * * *

Bayram değerli bir dostun ne haldesin diye hatırlanıldığı mekanlardır,şiirler her mekanın hatırlananıdır…

* * * * * * *

Bayram namazı sonrası kabir ziyaretindeki anlamdır şiir,unutulmak kelimelerin dilinde olmayan duygudur…

* * * * * * *

Bayram neşesinde ailelerin birbirini ziyaret etmeleridir şiir,çünkü onda coşku ve neşe vardır…

*******

Yalnız kaldığında seni yalnız bırakmayan tek dosttur Şiir…

* * * * * * *

Her şehrin sana hitap eden bir sesi vardır ve içinde bir şiir barındırır…

*******

Aşk şiirden bir parçadır ve bir gün senin parçan olur…

*******

Ey değerli şiir;

Şöyle doya doya kavga etmek istiyorum seninle ama yapamam kıramam seni, kendimle kavga ederim,tüm hıncımı kendimden alırım da sana kıyamam:)

*******

akşam karşılaştığım bir şiirdi yalnızlığım

*******

neden kısa şiir diye sorarlar bana şu kısacık hayatta

*******

nerede bir şiir görsem önce gözlerine bakarım, tüm içindekileri anlatır bana

*******

dün 29 ekimdi ve eksik olan şiirdi, ah keşke hüzün olmasaydı

*******

Ölene son nefeste şiir nedir diye sormuşlar;

– Şiir nefes almaktı ama şimdi artık o da yok diye cevap vermiş…

*******

Ne haldesin diye sorarlar bana,bir süredir ayrı kaldığım şiiri düşünüyorum derim onlara çünkü ilham perim uğramamıştır yanıma…

*******

Şiir kahve kokar beni her ziyaret ettiğinde…

*******

Şiir saat gibidir saatlerce bir ömür geçsede bazen bir güzel anı yaşamak için geri alınır…

*******

Tüm üstte yazılan yazılar Uğur Demiröz’e aittir.

Leave a Reply

error: Content is protected !!