ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Şiiri Dinliyorum / Gözlerim Kapalı – Gülşen Eker

Sosyal Medyada Paylaş:

 Şiir yazmak benim için yüreğime düşen negatif duyguları akıtırken dizelere, ruhumu temizlemektir. Tıpkı ağlamak gibi… Sevincini de kaygını da paylaşırsın okuyucuyla tabi bütünleştiğin ölçüde kalem ve kağıtla.

Şiir yazmak zor değildir aslında. Eli kalem tutan her insan yazabilir. Asıl zor olan akılda kalacak, özgün şiiri yazmaktır. Yeni şiir yazmaya başladığımızda çok emek vermeyiz akıcılığa, anlama, tınıya… Tek amaç duygularını dökmek, rahatlamaktır tabiri caizse. 

Oysa şiirin dünyasına girdikçe onu daha iyi tanır, dilini daha iyi anlarve hep o iyi şiiri ararız. Çünkü şiir dili olan, kaideleri olan bir sanattır. Sadece içimize taşan duyguları yazmak olsaydı, eski tarihlerden bu yana yazılagelen katrilyonlarca şiirden sadece çok azı beğenilip, hatırlanmazdı. 

Örneğin Orhan Veli’nin İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı dediği ünlü şiiri herkes tarafından bu kadar sevilmezdi. Onu bu kadar sevgili yapan şey şairin özgünlüğü idi. O milyonlarcamız gibi ‘İstanbulda’yım deniz kıyısındayım martıları dinliyorum’ demeyi yeterli bulmadı. Gözlerini kapattı ve İstanbul’un tüm seslerine uyandı. İki dizeye yükledigi bu anlamı tüm şiire ustalıkla yaydı.

İşte bu özgünlügü kazanmak şiirin dilini bilmekle olacak. Şiirin tüm kıvrımlarını tüm hatlarını keşfetmekle. Şiir de aslında hiç bitmeyen bir öğrenim zinciri. Öğrendikçe geliştiğin, geliştikçe yenilendiğin. Bunun anahtarı ise çok şiir okumaktan geçiyor.

Şiir okurken okuduğumuz dizeleri kendi ölçütlerimizle anlamlandırır, doğduğumuzdan bu güne kazandığımız yetilerimizle algılarız. Duygular her yürekte farklı yankılar bulur. Yani her yürek olgulara farlı hislerle tepki verir. Tüm bunlardan hissetiklerimiz akılda kalır sadece. Ve şiirin melodisinden yayılan haz kalır belleğimizde o kadar. Bu yüzden benzer şeyleri hissetsek bile farklı yankıları yansıtmamız oldukça zordur.

O zaman özgün olmak biraz da farlı olmaktır. Dedim ya zaten doğamız geregi farklıyız hepimiz ruh olarak ama bunu anlatırken kalıplaşmış alışılagelmiş sözcükleri seçtiğimiz için sıradanlışıyoruz belki de. Yüreğimize düşen farklı yansımaları aynen kağıda geçirebilmek için onları güzel tasvir etmemiz, tüm titreşimlerini kağıda düşürmemiz şart. İşte bu tasviri yansıtmak da şiirin dilini bilmeyi gerektirir. Eğer şiir yazacak ve özgün olacaksak ustalardan öğreneceğimiz çok şey var. Büyüklerin dediği gibi üç okuyup bir yazmak. Diğer bir deyişle çok okumak, yeni ufuklara yelken açmak, öğrenmek yenilenmek. Ben şu an gözlerimi kapattım. Orhan Veli İstanbul’u dinledi gözlerini kapatıp bense şiiri. 

ŞİİR’i dinliyorum/Gözlerim Kapalı…

 

Gülşen Eker

Alıntı : hikayeler.net/yazilar/177994/siiri-dinliyorum-gozlerim-kapali/

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!