YAŞAMAK MI - YAZMAK MI

Şiirin Siyasetinden Uzakta

Sosyal Medyada Paylaş:

Kişilerin Fikri, Birey ve Toplumun Şiirinin Önüne Geçmemelidir.

Şiirin siyasi düşünceden uzak olanını seviyorum ben. Ben şairin yazdığı şiirde dostluğa, sevgiye, barışa, arkadaşlığa, doğaya,şehirlere, köylere, bahçelere, çiçeğe, böceğe ve akla gelen her güzelliğe uzanan elindeki kalemi seviyorum.

O şairin şiirinden istifade etmem beni, bizi, sizi o fikrin taraflı kefesine koymamalı. Nazım Hikmeti sevenler ile Necip Fazıl Kısaküreği sevenler birbirinin şiir tarafında rakibi olmamalı. Bir onun şiirde kullandığı uslüp,bakış,imge ve tarza bakmalı, bir de diğer şairinkine bakıp istifade edebilmeli.

Bir şiir sitesinin sabit görüşü olmamalıdır varsa o taraflıdır. Şiirde algı başka birine yanlış algı uyandırmamalıdır . Yanlışlıkla bu algı uyandıracak şiirler konulabilir ve üyeleri olan site iseniz bunu engelleme başarınız azalabilir.

İlk şiir okumalarım ile şimdiki şiire bakışım çok farklı, ben şiiri şairin tarafsız olduğu tarafı ile bakarak okuyorum. Şiir yazmayı ve okumayı kendimize zevkli bir amaç edinmişsek işte burada suya sabuna gözümüzü yakmayacak şekilde dokunmalı olduğumuzu anlamalıyız.

Bazen burada hitap ettiğim 50-100 kişiye doğru ve güzel bakış açılarındaki şiirleri verebilmek uğraşındayım.

Şiire anlam katan tüm siteleri şahsınızda desteklediğimi biliyorsunuz. Böyle olabilmeli çünkü şiir bunu hak ediyor. Şiir kitapçılardaki o köşe başlarından çıkabilmeli, Siyasi görüşüne göre A kitapçısında olan B kitapçısında da olabilmeli. Şiirdeki birlik ve beraberliği ön plana alıp 80’li yıllardaki iktidar çatışmalarına benzer  benim söylemim daha iyiyi kavga sebebi yapmamalıdır.

Birden coştum şurda iki satır alıntı şiir yayınlayıp gidecektim güya. Nazım Hikmetin şiirle ilgili şu şiiri ile sözümü noktalamak istiyorum. Değerli şiir dostlarım, şiir iç dünyanızın kısa dizelerle hayata açılan uzun ömürlü kapısı olsun.

Uğur Demiröz

 

Ben hem kendimden bahseden şiirler yazmak istiyorum,

hem bir tek insana, hem milyonlara seslenen şiirler.

 

Hem bir tek elmadan, hem süpürülen topraktan, hem

zindandan dönen insan ruhundan, hem kitlelerin

daha güzel günler için savaşından, hem bir tek

insanın sevda kederlerinden bahseden şiirler yazmak

istiyorum, hem ölüm korkusundan, hem ölümden korkmamaktan

bahseden şiirler yazmak istiyorum.

 

Nâzım Hikmet

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!