ŞİİR ADINA HERŞEY BURADA

Şiirin Ustalarına Saygımla

Sosyal Medyada Paylaş:

İnternet dünyasındaki şiir sitelerini incelediğimizde şiir konusunda çok büyük bir potansiyele sahip olduğumuz hemen göze çarpıyor. Özelliklede son yıllarda şairlik bu ülkede yaşayan her 10 insandan 1’inde mevcut bir yetenek olarak kendini dışa vuruyor.
13. yy ‘dan bugüne kadar olan şiir geçmişimizi incelediğimizde akıllarda kalan yaklaşık 100 şiir ustasına karşılık bugün herhangi bir şiir sitesinde bu rakamın çok üstünde şiir alanında rakipsiz ustayla karşılaşmamız içten bile değil.
Edebiyatımızdaki bu güzel gelişme sadece şair sayısında olmamış, şiir sayısında da kendini hissettirmiştir. Bugün kısa bir incelemeyle bu dönemki bir çok ustanın bir yılda yazdığı şiir sayısının geçmişteki ustaların ömürlerinin sonuna kadar yazdıkları şiir sayısının birkaç katı olduğunu görebiliriz.
Ama ne yazık ki bu dönemki şairlerimiz geçmiştekilerine göre çok talihsizdir. Bir çok sorunla aynı anda uğraşmak zorundadırlar. Bugün şiir kitabı çıkarmak kolay değil değerli yayınevleri bir çok kriter uyguluyor. En basiti cebinizde en az 3000 liranız yoksa şair olarak kabul edilmiyorsunuz. Farz edelim ki parayı bulup kitap çıkardınız o muhteşem şiirleri okuyacak bir kitle bulmak kolay değil. Hal böyle olunca bu büyük ustalar şiirlerini internet siteleri üzerinden okuyucularıyla buluşturuyorlar. Âmâ bu da göründüğü kadar kolay değil tabiki nasıl ki yayınevlerinin kendine özel kriterleri varsa şiir sitelerinde tutunabilmek için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Nelerdir bunlar:
Öncelikle şiirini yayınlamadan önce o gün o sitede yayınlanan bütün şiirlere ‘ kutluyorum, tebrikler, güzel şiirdi’ gibi yorumlar yapmak zorundasın.
Çünkü bugün ki şiir geleneğinde ustaları alkışlamadan alkışlanmayı beklemek sadece şiir konusunda cehaletin göstergesidir.
Herkesin anlayabileceği şiirler yazmak diğer bir mesele yok ben soyut yazayım derin yazayım gibi bir düşünceye kapılırsan zaten senin gibi birinin şair olması hatadır.
Konu olarak aşk ve gündemdeki konuları seçmekte büyük avantaj sağlayacaktır şaire.
Bunun gibi bir çok şartı yerine getirdikten sonra yazdıklarının artık pek önemi yoktur heceyle yazmış hata yapmışsın serbest şiiri fazla serbestleştirmişsin ya da aruz yazarken yeni bir kalıp keşfetmişsin bunlar önemli değildir.

Ama çok şükür bu saydıklarımızı yerine getiren şair sayısı küçümsenemeyecek kadar fazla. Gurur duyuyorum bir edebiyatçı olarak ben yarın yurtdışına gitsem deseler ki ülkenizin neyi meşhur hiç düşünmeden şairleri diyebilirim mesela. Ki sadece şiir alanında da değil eleştiri kısmında da bütün dünyadaki eleştirmenlerden öndeyiz; sanmıyorum ki hiçbir ülkede bir şiire 40 yorumcunun tamamının aynı yorumu yapabildiğini bu ne demek oluyor bizler artık bazı şeyleri aşmışız birlik berarberlik konusunda çok ileri düzeydeyiz aynı anda aynı şeyleri düşünebiliyoruz bu mükemmel bir olay .
Sayacak o kadar çok şey var ki ama zaten biliyorsunuz yazmaya gerek yok. Lafı fazla uzatmanın bir anlamı yok teşekkürler , teşekkürler, teşekkürler, internet dünyasının değerli ustaları…

 Arif Esat

Yazının alıntı yapıldığı Link

Sosyal Medyada Paylaş:

Şiirler Hiç Bitmesin İstiyorum

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!